Zaczynają na blokowych boiskach, przyszkolnych Orlikach, na trawnikach. Są pełne pasji, zapału i bardzo często również ogromnego talentu. Lata temu, bo już w 2007 roku potencjał tych dzieciaków, także dziewczynek, zauważyła marka Tymbark. Inicjatywa „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” wciąż rozwija się prężnie i wychowała nam wiele wspaniałych sportowców - reprezentantek i najlepszych piłkarek w Polsce. 

Najdroższa, najcenniejsza 

 

Paulina Dudek w 2007 roku odebrała puchar Tymbarku. 6 lat później poprowadziła reprezentację Polski do zwycięstwa mistrzostw Europy do lat 17. Kilka miesięcy później grała już w reprezentacji seniorów. W barwach Medyka Konin zdobyła dwa Mistrzostwa Polski i Puchary Polski, a 31 stycznia 2018 roku podpisała dwuipółletni kontrakt z Paris Saint-Germain, stając się najdroższą piłkarką w historii naszego kraju.

Kobieca piłka jednak wciąż nie ma w obrocie nawet połowy takich pieniędzy, jak męska. Szacuje się, że Paris Saint-Germain zapłaciło za polską pomocniczkę 20 tysięcy euro. Za naszych piłkarzy płaci się nawet kilka tysięcy razy (!) więcej. 

Nie bójcie się marzyć, mierzcie wysoko i pamiętajcie, że tak jak u mnie, tak i u Was, wszystko może się zacząć od tego turnieju. 

- mówi Paulina, która w 2020 roku otrzymała (a właściwie wypracowała sobie) tytuł najlepszej polskiej piłkarki. Główną ideą Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” jest popularyzacja aktywności fizycznej i piłki nożnej wśród dzieci w każdym zakątku kraju, spełnianie sportowych marzeń oraz odkrywanie talentów. Wszystkich talentów - także tych dziewczęcych. A aż 1/3 z dotychczasowych uczestników turnieju stanowiły właśnie one! 

W drodze z Górnika

Emilka Michalak jest na dobrej drodze, aby powtórzyć sukcesy swojej turniejowej koleżanki. W piłkę gra od 4-tego roku życia, a w tym roku została bohaterką kampanii promującej Turniej. "Wszystko zaczęło się na placu zabaw. Tam, gdzie pojawiała się piłka, tam była ona" – opowiada w rozmowie z laczynaspilka.pl Katarzyna Ziomek-Michalak, mama Emilki. 

Zawsze piłka. W okolicach komunii, kiedy miała 9 lat, poprosiła, żeby znaleźć jej drużynę. Zapisaliśmy ją do KKP Unia Lublin. Szczerze mówiąc, myśleliśmy, że jej zainteresowania się zmienią, a stało się zupełnie inaczej. Jej pasja się rozwijała [...] Po dziecięcej asyście Unii Lublin i wyprowadzaniu zawodniczek Górnika Łęczna na mecz, powiedziała „zróbcie co w waszej mocy, żebym tam grała” 

- dodaje mama dziewczynki. Trenerką Emilki jest teraz Natasza Górnicka. O swojej zawodnicze mówi, że jest niezwykle inteligentna, zdeterminowana, waleczna, zdyscyplinowana i zawsze można na nią liczyć. Emilka Michalak aktualnie jest kapitanem Górnika, swojej wymarzonej drużyny. 

W reklamie Emilka trzyma w dłoniach kapsel z napisem "Spełniaj marzenia". Kapsle Tymbarku dla pokoleń były czymś znacznie więcej niż mogłoby się wydawać. To rodzaj amuletu, dobrej wróżby. Nosiło się je przy naszyjnikach, kluczach czy w kieszeni i zawsze wierzyło, że mają moc spełniania marzeń, tak samo, jak turniej "Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. 

Nasza współpraca z firmą Tymbark trwa nieprzerwanie od 2007 roku i stale się rozwija. Przez ten czas wspólnie stworzyliśmy wyjątkowe wydarzenie, które zachęca dzieci do aktywności fizycznej i pomaga im spełniać pierwsze sportowe marzenia. Turniej ,,Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku” stał się bardzo ważnym punktem na sportowej mapie Polski. Wsparcie od naszego głównego sponsora jest nieocenione, dlatego cieszymy się, że nasza współpraca będzie kontynuowana. Dzięki wspólnym inicjatywom pragniemy w dalszym ciągu propagować najważniejsze wartości charakteryzujące nasze rozgrywki: pasję, wychowanie, aktywność fizyczną, przyjaźń i zaangażowanie – mówi prezes PZPN, Zbigniew Boniek.

Polski Związek Piłki Nożnej i firma Tymbark należąca do Grupy Maspex, w zeszłym roku przedłużyli współpracę przy Turnieju „Z Podwórka na Stadion o Puchar Tymbarku”. Na mocy nowej umowy Tymbark pozostanie głównym sponsorem największego Turnieju piłkarskiego dla dzieci w Europie do 2025 roku.

Trzymamy kciuki, żeby na stadionach Tymbarku jak najwięcej wspaniałych, utalentowanych dziewczyn spełniło swoje marzenia. Kibicujemy Wam całym sercem!