Już dawno rozsądne kobiety nie katują swojego ciała drakońskimi dietami, a zdrowe nawyki postawiły ponad wyrzeczenia. Fakt jest jednak faktem - wolimy płaski brzuch niż poglutenowy balonik, który jest ok, kiedy na przykład robisz sobie cheat day z pizzą. Dobrze byłoby jednak, żeby w ciągu tygodnia sylwetka wracała do normy a jelita pracowały w ramach zdrowej przemiany materii.

Jeśli nie chcemy przybierać na wadze i cieszyć się płaskim brzuchem, potrzebujemy zbilansowanej diety, posiłków dających poczucie sytości i zadowolenia, ale złożonych ze wszystkich składników potrzebnych nam do zachowania równowagi. W ich skład wchodzą owoce, warzywa, białka, zdrowe tłuszcze i węglowodany. Jeśli trudno jest Ci zawsze zadbać o te elementy, możesz sięgnąć po dobrą suplementację - od błonnika, przez kolagen aż po... białko. Nie bój się białka w proszku, bo nie musi ono być odżywką z siłowni. Eksperci zgadzają się co do tego, że dobre białko w proszku może być składnikiem pożywienia nie tylko sportowców. 

Dlaczego potrzebujemy białka, jeśli chcemy trochę schudnąć i wysmuklić sylwetkę? Bo jest jednym z kluczowych mikroskładników odżywczych potrzebnych do zdrowej utraty wagi - napędza mięśnie, przyspiesza metabolizm i zwiększa uczucie sytości po posiłkach. Jeśli w Twojej diecie nie ma wystarczającej ilości białka, możesz spokojnie włączyć koktajl proteinowy do swojego codziennego menu.

Białko serwatkowe na płaski brzuch

Amerykańscy eksperci od diety są ostatnio zakochani w konkretnym proszku białkowym a mianowicie w białku serwatkowym. Wszystko z powodu zawartej w nim leucyny - ważnego aminokwasu, który wspiera budowę mięśni. A to mięśnie spalają tłuszcz i kalorie, więc taki zdrowy dopalacz pomaga w skuteczności treningów. Bo oczywiście bez aktywności fizycznej nie ma mowy o działaniu żadnego magicznego proszku. Suplementy mają tylko działanie wspierające.

Ile białka serwatkowego w proszku powinnyśmy spożywać na co dzień? "Wystarczy jedna do dwóch łyżek dołączanych zazwyczej jako miarka do paczki suplementu. Wsyp taką porcję raz dziennie do koktajlu na bazie roślinnego mleka, najlepiej zastępując nim jeden z mniejszych posiłków, czy przekąsek po treningu" - radzi amerykańska dietetyczka Jay Cowin

Jeśli nie tolerujesz laktozy, możesz zastąpić białko serwatkowe białkiem roślinnym w proszku. Przy wyborze zwróć koniecznie uwagę na zawartość cukru. Produkt powinien zawierać mniej niż 10 gramów cukru na co najmniej 20 gramów białka.