Czy istnieje dieta na rzucenie palenia? Pożegnanie się z tym nieprzyjemnym nałogiem to postanowienie noworoczne wielu z nas. Które, jak wiemy, nie należy do łatwych. Ciężko dokonać tego z dnia na dzień, bez wspomagaczy w postaci tabletek lub słodyczy, na chwilę redukujących stres. Zerwanie z paleniem wiąże się również z nieprzyjemnym, duszącym kaszlem. Co zrobić, żeby wspomóc oczyszczanie płuc i raz na zawsze odstawić papierosy

Najzdrowsze owoce. Które powinniśmy włączyć do naszej diety? >>

Naukowcy z "John's Hopkins Bloomberg School of Public Health" przeprowadzili badanie na 650  obywatelach Niemiec, Norwegii oraz Wielkiej Brytanii. Były to osoby, które nigdy nie paliły lub po wielu latach zerwały z nałogiem. Każdy z ochotników wypełnił kwestionariusz na temat swojej diety i poddał się pomiarom czynności płuc na początku badania oraz po 10 latach od jego przeprowadzenia. Po dekadzie eksperyment wykazał, że degeneracja płuc przebiegała wolniej u osób, które jadły więcej, niż dwa pomidory czy trzy jabłka dziennie. Dieta obfita w przetworzone produkty nie dała żadnych efektów. Nawet, jeśli pomidory jedzono w formie ketchupu lub przecieru. 

Według naukowców pomidory i jabłka mają właściwości oczyszczające płuca.

Te składniki warto na stałe włączyć do menu, nie tylko będąc palaczem. Są pomocne również dla mieszkańców dużych miast, którzy na co dzień mierzą się ze smogiem. Dieta bogata w owoce i warzywa wzmacnia płuca oraz spowalnia ich degenerację. Efekt jest szczególnie widoczny u osób, które rzuciły palenie lub regularnie uprawiają sport. 

"Związek pomiędzy dietą a funkcjonowaniem płuc był najsilniejszy u byłych palaczy. Systematyczna konsumpcja pomidorów i jabłek zmniejszała u badanych ryzyko wystąpienia przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), chorób serca i raka płuc. Nasze badanie pokazuje, że dieta może pomóc w regeneracji płuc u osób, które rzuciły palenie. Sugeruje również, iż dieta bogata w owoce może spowolnić naturalny proces starzenia się płuc u osób, które nigdy nie paliły" – czytamy na stronie internetowej Naukawpolsce.pap.pl.

Pomidory i jabłka to produkty, które są dostępne przez cały rok. Znajdziecie dla nich miejsce w swoim jadłospisie?