Na dodatek, gdy przez cały dzień mamy w zasięgu ręki zawartość naszej lodówki i szafek kuchennych, to może się okazać, że znacznie częściej podjadamy pracując z domu. Warto zatem zwrócić uwagę na kilka aspektów, które niezauważone mogą doprowadzić do dodatkowych kilogramów, a nawet do pogorszenia ogólnego stanu zdrowia. Jak zadbać o swój organizm i sylwetkę podczas zdalnej pracy? 

1. Nie wychodzisz do pracy? Idź na spacer po pracy!

Aktywność fizyczna związana z wychodzeniem do miejsca pracy jest w przypadku zdalnego trybu całkowicie ograniczona. Zwykle musieliśmy przejść jakąś liczbę kroków do biura, nawet gdy dojeżdżaliśmy samochodem, co więcej, miejsca pracy są zwykle znacznie większe niż nasze mieszkania, dlatego spacery do toalety, czy do kuchni po kawę były prawdopodobnie nieco dłuższe w biurze niż w warunkach domowych. Taka aktywność fizyczna potrafi mieć naprawdę duże znaczenie, dlatego aby uniknąć przybrania na masie ciała, powinniśmy w jakiś sposób zapewnić ją sobie, także w trakcie zdalnej pracy. Warto planować sobie choćby krótkie spacery po zakończeniu pracy – dzięki temu nasze oczy odpoczną od komputera, a ciało będzie miało szansę do "rozruszania się" i spalenia pewnej ilości kalorii. Nawet 20-30 min spaceru każdego dnia, daje nam ponad 2-3 godziny ruchu w skali całego tygodnia.

2. Zaplanuj godziny swoich posiłków

Praca zdalna może sprawić, że utrzymanie stałych godzin posiłków będzie trudniejsze niż zwykle. Może okazać się, że pojawi się problem podjadania z uwagi na to, że mamy tylko kilka kroków do naszej kuchni i łatwiej jest sięgnąć po każdą przekąskę, którą mamy akurat w domu. Z drugiej strony, może brakować nam stałych rytuałów, które panowały w biurze – już nie wychodzimy na wspólne śniadania, czy obiady. Zatem, aby dostosować się do tej nowej sytuacji, najlepiej będzie jeśli zaplanujemy sobie konkretne pory posiłków. Jeśli mamy problem z pamiętaniem o tym, że o danej godzinie powinniśmy coś zjeść, to możemy ustawić sobie kilka budzików, a te skutecznie nam o tym przypomną. Warto trzymać się zasady, że jemy tylko o ustalonych porach (bez podjadania!), dzięki temu uregulujemy z większą łatwością nie tylko kaloryczność naszej diety, ale również pracę przewodu pokarmowego i apetyt.

3. Stopniowo zwiększaj aktywność fizyczną

Niekiedy trudno jest się zmotywować do ćwiczeń w domu, jednak aktualna sytuacja nie pozostawia nam zbyt wielu możliwości do trenowania, zwłaszcza jeśli dopiero zaczynamy przygodę ze sportem. Właśnie dlatego najlepiej jest stopniowo zwiększać długość domowych treningów, aby nie zakładać na początku zbyt dużych, trudnych do osiągnięcia celów. Początkowo naszym założeniem mogą być np. ćwiczenia w domu przez 20 min wykonywane 2 razy w tygodniu. Gdy uda nam się je wprowadzić w życie i zbudować nawyk regularnego trenowania, to możemy stopniowo wydłużać ich czas np. o 20-30 min. Regularne ćwiczenia w domu mają działanie przeciwdepresyjne i nasilają produkcję endorfin, czyli tzw. hormonów szczęścia. 

4. Schowaj słodkie pokusy 

Jeśli wiemy o tym, że kilka metrów od naszego biurka znajdziemy ulubione batoniki, chipsy, czy ciasto, to trudno będzie o nich nie myśleć. Takie pokusy w naszym domu są dużo bardziej niebezpieczne dla naszej sylwetki i zdrowia, gdy pracujemy zdalnie – jesteśmy narażeni na sięgnięcie po nie o wiele częściej w ciągu dnia, niż gdy pracowaliśmy z biura. Najlepiej jest unikać kupowania wysokokalorycznych produktów, a jeśli mamy jakieś w domu, to warto je schować w trudno dostępne miejsce. 

5. Zadbaj o swoje jelita

Jeśli pracujemy zdalnie, to znaczy, że nasza praca jest pracą w pełni siedzącą. Taki tryb nie jest niestety korzystny dla naszego kręgosłupa, jak i jelit, a przy wielu godzinach spędzonych przy biurku możemy odczuć tego efekty. Bóle brzucha, zaparcia i wzdęcia mogą mieć swoje podłoże właśnie w siedzącym trybie życia. Aby zadbać o swoje jelita, warto każdego dnia sięgnąć po co najmniej 5 porcji warzyw i owoców, wybierać pełnoziarniste produkty zbożowe i regularnie jadać orzechy, nasiona czy pestki. Te produkty to bogate źródła błonnika pokarmowego, który pomaga w regulowaniu pasażu jelitowego. Nie zapominajmy również o wodzie – dzięki odpowiedniemu nawodnieniu ryzyko zaparć będzie dużo mniejsze. 

6. Dieta o odpowiedniej kaloryczności 

W znacznej większości przypadków główną przyczyną niezamierzonego przybierania na masie ciała jest zbyt wysoka kaloryczność diety. Najlepiej zatem stosować jadłospis dostosowany do naszego zapotrzebowania energetycznego, szczególnie gdy pracujemy w trybie "home office". Aby w pełni zadbać nie tylko o odpowiednią kaloryczność diety, ale również o jej prawidłowe zbilansowanie, odpowiednią ilość błonnika, witamin i minerałów, warto skorzystać z cateringu dietetycznego. Tylko na, którą wersję warto się zdecydować? Wybór odpowiedniej dla nas diety ułatwi porównywarka cateringów dietetycznych Dietly.pl. Dieta pudełkowa zapewni nam każdego dnia pełnowartościowe posiłki i zaoszczędzi nam wiele godzin czasu w ciągu tygodnia, które spędzilibyśmy na zakupach lub gotowaniu. 

Podsumowując: przy pracy zdalnej powinniśmy zadbać o wprowadzenie dodatkowej aktywności fizycznej, zapewnić sobie regularne posiłki o odpowiedniej kaloryczności oraz unikać podjadania pomiędzy nimi. Dzięki takim działaniom ryzyko nieplanowanego przybrania na masie ciała się znacznie ograniczy, a my wykształcimy zdrowe nawyki, które przydadzą się nie tylko teraz, ale również w przyszłości.