Zanim wejdziesz na salę, zacznij od wywiadu z trenerem. Założy ci kartę i zrobi pomiary. Powinien także zapytać, czy masz problemy ze zdrowiem, przechodziłaś jakieś zabiegi lub operacje, które mogłyby cię wykluczyć z wykonywania aktywności. Jeśli tego nie zrobi - koniecznie sama o tym wspomnij.

Przygotuj się także na pytanie - jaki jest twój cel?

Większość osób chce schudnąć, inne popracować nad kondycją, formą i ujędrnieniem ciała. Zwykle jednak - najważniejsze są kwestie związane z wyglądem.

Na początku twojej przygody z siłownią warto postawić na trening obwodowy, co oznacza ze ćwiczysz całe ciało od góry do dołu (nogi, ręce, brzuch, klatkę piersiową itd.). Wszystko zależy także od tego, ile czasu w danym tygodniu chcesz poświęcić na ćwiczenia. Jeśli dwa, trzy razy – to trening obwodowy jest tu najrozsądniejszym wyjściem.

Zacznij od rozgrzewki. Trzeba przygotować organizm do wysiłku. Na siłowni warto zrobić ją na bieżni. Może być to marsz pod lekkie wzniesienie (10 -12 minut). Rozgrzewka ma przede wszystkim podnieść temperaturę ciała i rozruszać mięśnie i stawy. Możesz także skorzystać ze stepera lub orbitreka. Nie zapomnij o wymachach rąk i nóg, krążeniu bioder i skłonach.

Jeśli chodzi o zasadniczy trening, to na każdą grupę mięśniową w odpowiedniej kolejności wybierz jedno ćwiczenie. Każde z nich wykonuj w czterech seriach po 15 powtórzeń. Ćwiczenia dobiera się bardzo indywidualnie. I tą sprawę również warto skonsultować z trenerem.

Na końcu część aerobowa – bieznia, rowerek i rozciąganie. Aeroby są ważne zwłaszcza dla tych osób, którym zależy na spaleniu tkanki tłuszczowej.

Omijasz maszyny ze strachu, że zaczną rosnąć ci mięśnie? Bez obaw! Kobiety często przeraża widok napakowanych panów i unoszący się wokół testosteron - tłumaczy Mikołaj Kaczor, trener personalny i dodaje, że jego zdaniem kobiety powinny więcej trenować siłowo. Oczywiście z odpowiednio dobranym obciążeniem. Mięśnie stają się wówczas jędrniejsze i znika cellulit.

Badania wykazują, że z ciężarami powinniśmy się zaprzyjaźnić jak najwcześniej, gdyż jak udowodniono, po 25 roku życia bierna postawa sportowa powoduje, że w każdym kolejnym roku tracimy około 0,25 kg masy mięśniowej. Trening siłowy zapobiega tym zmianom, pozwalając zachować sprawność przez całe życie.

Jak jeść?

Dobra dieta to 80% sukcesu i wymaga ona dość dużego zaangażowania. Trening trwa godzinę, a odpowiednie odżywianie cały dzień. I tu najczęściej pojawia się problem, bo zrobiłaś dobry trening, ale ile pracy włożyłaś w to, żeby cieszyć się jego efektami później? Co zjadłaś po treningu? Jeśli chcesz efektów - musisz pogodzić się z pewnymi wyrzeczeniami.

Przynajmniej godzinę przed treningiem nie jedz - aby podczas ćwiczeń nie czuć się ociężała. Jeśli zastanawiasz się co zjeść przed treningiem, Mikołaj Kaczor radzi, by sięgnąć o odpowiednią ilość węglowodanów o niskim indeksie glikemicznym, np. brązowy ryż, brązowy makaron, pełnoziarniste produkty, chude mięso np. indyk lub cielęcina oraz porcja warzyw. Po treningu z kolei możesz sięgnąć po produkt białkowy.

ĆWICZ BEZPIECZNIE - UBEZPIECZENIA SPORTOWE >>

Trening kiedy zaczyna się spalanie tłuszczu?>>