W chwilach stresu chętnie sięgamy po słodkości. Nie da się ukryć, że kawałek ulubionego ciasta pozwala nam zapomnieć o problemach i dać krótkie "poczucie bezpieczeństwa". Okazuje się jednak, że lepszym lekarstwem na dopadającą nas chandrę jest sama czynność pieczenia! Przyrządzanie wypieku to, według psychologów z Uniwersytetu w Bostonie, naturalne lekarstwo na stres. Podobnie, jak medytacja dla joginów. Dlaczego? Bo w trakcie pieczenia ciasta koncentrujemy się na przepisie oraz wykonujemy serię ruchów, które odprężają ciało i umysł. Mieszamy składniki, miksujemy mikstury a następnie zanurzamy dłonie w miękkim cieście, by uformować z niego pyszną słodycz...To najprostszy sposób na poprawę humoru.

"Wbrew pozorom pieczenie wymaga od nas pełnej koncentracji. Musimy skupić się na odmierzaniu składników oraz formowaniu ciasta. Dochodzi do tego przyjemny zapach i smak, które redukują stres, dając nam poczucie spełnienia" - tłumaczy profesot Donna Pincus. 

Nie lubisz medytować? Gotowanie może być dla ciebie idealną terapią. Zaangażuj do tego przyjaciół i rodzinę lub wybierz się na warsztaty kulinarne. Taka forma spędzania wolnego czasu odstresowuje oraz daje satysfakcję. Szczególnie, gdy efektem naszej pracy dzielimy się z innymi - zyskuje na tym również figura! Z resztą, kto powiedział, że upieczone przez nas ciasta muszą być z białej mąki i cukru? Możesz śmiało poeksperymentować z warzywami, robiąc brownie z batatów (receptura >>) lub zdrowe ciasto marchewkowe (przepis >>). Jeszcze więcej frajdy sprawi ci własnoręczne dekorowanie wypieków. Zrób to, używając płatków kokosa, jadalnych kwiatów, pestek granatu, kruszonego kakao czy startych pistacji.

Eksperci przekonują, że pieczenie jest również użytecznym narzędziem komunikowania się dla osób mających trudności z wyrażaniem uczuć w słowach. Własnoręczny wypiek może symbolizować podziękowanie lub skrywaną sympatię. W wielu kulturach pożywienie jest wyrazem miłości. Szczególnie, gdy przygotowujemy je i jemy z kimś nam bliskim. Chyba wiemy już, jak odstresujemy się dzisiaj po pracy!

Dietetyczne ciasta, które wykonasz z warzyw >>

Przybory kuchenne w sklepie ELLE: