Raz do roku w The Kennedy Center w Waszyngtonie odbywa się tzw. TEDMED. To trzydniowa konferencja medyczna, podczas której przedstawia się wiele pomysłów i rozwiązań związanych z tematyką zdrowia i medycyny. Wydaje się nudne? Nic bardziej mylnego! Podczas konferencji ludzie z drugiego końca świata, dzielą się doświadczeniami i rozwiązaniami, które innym nie przyszłyby nawet do głowy.

Podczas tegorocznej konferencji wystąpił między innymi: burmistrz Oklahomy - Mick Cornett, który chciał udowodnić, że z problemem otyłości i nadwagi można sobie poradzić. Potrzebna jest tylko: wspołna inicjatywa, zaangażowanie i dobre chęci. Przynajmniej takim sposobem, z nadwagą poradziła sobie Oklahoma. 

W 2008 roku Oklahoma znalazła się w czołówce miast borykających się z problemem nadwagi i otyłości. Burmistrz Cornett przerażony statystykami, postanowił stawić czoła problemowi i wysłać mieszkańów na dietę.

Rzucił miastu wyzwanie, tworząc stronę internetową: thiscityisgoingondiet.com. Okazało się, że inicjatywa połączenia wielu osób z jednego środowiska we wspólnym celu, zdała egzamin. Ludzie zaczynali się odchudzać. Wpisywali wagę, dostawali wskazówki, dietę i podejmowali walkę z nadwagą. Wzajemnie się motywowali i śledzili swoje sukcesy.

Kiedy Mick Cornett zaczął szukać przyczyn problemu, okazało się, że w mieście niemal nie było chodników. Ogromne miasto, dawało możliwość poruszania się po nim jedynie samochodami. Brak ruchu był kolejnym powodem nadwagi mieszkańców Oklahomy.

Burmistrz zainicjował powstanie parku, przystosowanego do spacerów. Powstały też nowe ośrodki wellness oraz trasa tramwajowa. Zbudowano miliony mil nowych chodników i ścieżek rowerowych. Podjęto również współpracę z lokalnymi restauracjami promując nowe, zdrowsze menu.

Podczas globalnego odchudzania, mieszkańcy Oklahomy zrzucili razem 1 mln funtów, 500 tysięcy kilogramów. Dzięki temu, dziś Oklahoma jest 22 najzdrowszym miastem w USA i wciąż walczy o wyższą pozycje. 

Inicjatywa burmistrza spotkała się z wielką aprobatą i zainteresowaniem Michelle Obamy .

Ten i inne ciekawe wykłady można było zobaczyć podczas transmisji na żywo TEDMED Live 2013 Warsaw zorganizowanej przez Connectmedica, WUM i USP Zdrowie.

 Odchudzające dodatki do diety>>