Podczas kolejnych Igrzysk Olimpijskich w Tokio sportowcy będą rywalizować w 33 dyscyplinach. Oficjalne rozmowy o wprowadzeniu nowych kategorii trwały od 2012 roku, ale ich przyjęcie zagwarantowano dopiero podczas poprzedniej edycji Igrzysk w Brazylii. Trudno w to uwierzyć, ale do tej pory sportowcy reprezentujący te dyscypliny nie mieli szans na prestiżowe medale, a przecież marzą o nich wszyscy zawodnicy. Niestety na swoją szansę nadal czekają profesjonaliści trenujący squash, wrotkarstwo, bowling, czy wakeboarding. Co ciekawe, nadal nie wiadomo, czy nowe "sporty" powrócą na kolejne Igrzyska w 2024 roku.

Nowe dyscypliny na Igrzyskach w Tokio 2020: surfing 

Od kilku lat surfing jest jedną z najpopularniejszych dyscyplin na całym świecie. Szkółki surferskie wyrastają jak przysłowiowe grzyby po deszczu, ale do tej pory nie było mowy o tym, żeby zawodnicy mogli pojawić się na Igrzyskach Olimpijskich. Powód? Pewną trudnością było zorganizowanie samych rozgrywek w naturalnych warunkach, dlatego najbliższe zawody odbędą się na plaży Shidashita, 64 kilometry od Tokio. Kolejnym problemem byli sami zawodnicy. W World Surf League rozróżnia się surferów z USA i tych pochodzących z Hawajów. Na szczęście Komitet Olimpijski postanowił uwzględnić te zasady.

Następne Igrzyską odbędą się w Paryżu, a to rodzi pytanie: gdzie zostaną wtedy rozegrane zawody w surfingu?

Nowe dyscypliny na Igrzyskach w Tokio 2020: karate

W tej sztuce walki, stworzonej przez mieszkańców Okinawy, zostanie przyznanych aż osiem zestawów medali (dwa dla Kata i sześć dla Kumite). Aż trudno w to uwierzyć, ale dopiero teraz karate dołączy do zapasów, judo i taekwondo na Igrzyskach. 

Nowe dyscypliny na Igrzyskach w Tokio 2020: sport climbing

Wspinaczka sportowa to kolejna nowość. To odmiana wspinaczki skalnej, polegająca na przemieszczaniu się zawodnika "w terenie na tyle stromym, że wymaga on trwałego mocowania kotwic do skały dla asekuracji". W ramach tej kategorii odbędą się zawody trójboju, czyli w takich dyscyplinach jak lead climbing (wspinaczka na prowadzeniu), speed climbing (wspinaczka na szybkość) oraz bouldering (wspinaczka po kilkumetrowych blokach bez użycia asekuracji). Ta zaskakująca decyzja KO ma wielu przeciwników. "To jak poprosić biegacza na średnie dystanse, żeby pobiegł w sprincie" - przyznała Lynn Hill, 58-letnia sportsmenka, uważana za jedną z najwybitniejszych kobiet uprawiających wspinaczkę skalną.

Nowe dyscypliny na Igrzyskach w Tokio 2020: skateboarding

Zaskoczeni? Jazda na deskorolce nie jest już tylko sportem ulicznym. Zawody w skateboardingu odbędą się w dwóch kategoriach - "park" oraz "street".

Pod koniec lipca tego roku media rozpisywały się o zaledwie 11-letniej Sky Brown, która mimo młodego wieku, ma wielkie szanse na udział w Igrzyskach w Tokio. Jeśli do tego dojdzie, nastolatka będzie najmłodszą letnią olimpijką w swoim kraju i drugą najmłodszą Brytyjką w historii igrzysk nowożytnych. Brown będzie próbowała swoich sił również w surfingu!

Nowe dyscypliny na Igrzyskach w Tokio 2020: baseball/softball

Baseball, jak i softball, usunięto po Igrzyskach w Pekinie w 2008 roku. Na szczęście KO zdecydował się przywrócić obie dyscypliny, jednak tak jak w przypadku pozostałych sportów, nie wiadomo, czy pojawią się znów w Paryżu w 2024 roku.

Dodatkowe rozgrywki sportowe na Igrzyskach w Tokio 2020

To nie koniec niespodzianek. Międzynarodowy Komitet Olimpijski zdecydował się rozszerzyć niektóre kategorie, dodając takie dyscypliny jak 3x3 basketball (inaczej streetball), freestyle BMX oraz Madison cycling. Nazwa tego ostatniego "sportu" pochodzi od Madison Square Garden w Nowym Jorku, gdzie zorganizowano pierwsze zawody tego typu, w innych krajach używa się sformułowania "Americana". To wyścig drużynowy, a dokładnie sztafeta w wyścigach szosowych (w tym przypadku na 50 km), w której zawodnicy w każdym teamie zmieniają się podczas wyścigu.