Naukowcy z UIC School of Public Health z Marią Argos na czele odkryli, że długotrwale stosowana dieta bezglutenowa może szkodzić zdrowiu. Badacze wzięli pod lupę wyniki cyklicznych ankiet przeprowadzonych przez The National Health and Nutrition Examination Survey, dotyczących zdrowia i odżywiania Amerykanów. Dane sprawdzono w celu ustalenia poziomu arszeniku w moczu oraz rtęci krwi u 73 osób w przedziale wiekowym 6-80 lat, znajdujących się na diecie bez glutenu. Wynik był zaskakujący - u osób mających bezglutenowe menu zawartość arszeniku była dwukrotnie wyższa, a rtęci zawierało się o 70% więcej!

Według ekspertów przyczyną mogła być mąka ryżowa stosowana jako podstawowy substytut dla zbóż. W bezglutenowych produktach ryżowych i kukurydzianych znajdują się toksyczne metale, które pochodzą ze sztucznych nawozów oraz pestycydów, czy nawet środowiska w jakim uprawiane są te rośliny. Jak wiadomo, arszenik to trucizna, która podawana regularnie nawet w małych dawkach jest niebezpieczna dla organizmu. A więc, jak się okazuje, codzienne spożywanie bezglutenowych produktów może przyczynić się do chorób układu krążenia, pęcherza, raka skóry lub rozwoju cukrzycy typu drugiego. Za to duże stężenie rtęci we krwi powoduje uszkodzenie słuchu oraz problemy z układem nerwowym. 

Warto wspomnieć również, że w wielu gotowych alternatywach dla produktów zbożowych znajdują się sztuczne substancje spulchniające, cukier, sól i sproszkowane mleko, których spożywanie szkodzi sylwetce. Rezygnacja z pieczywa wcale nie jest fit - lepiej wybrać chleb czystoziarnisty lub żytni na zakwasie, niż skusić się na wypiek z bezglutenowej mąki. Te produkty mają w sobie cenne pierwiastki i minerały, a przy tym zawierają dużo błonnika. Dzięki temu są korzystne dla figury i bez obaw można je jeść na odchudzającej diecie. Należysz do osób chorych na celiakię? Sięgnij po zamienniki z wartościowych kasz, do jakich należy komosa ryżowa, kasza jaglana oraz kasza gryczana. Możliwości jest wiele!

Sprawdź nasz przepis na śniadaniową siemiankę >>