Najlepsze miejsca do nurkowania: Blue Lagoon, Bali

Bali znane jest nie tylko z pięknych plaż, czy resortów, ale to również wymarzone miejsce dla fanów nurkowania. Na dodatek, na Bali można nurkować przez cały rok. W okolicach zatoki Amuk znajduje się słynna Błękitna Laguna przeznaczona zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych nurków. Możecie tam zobaczyć żółwie morskie, rekiny rafowe oraz mątwy.

Najlepsze miejsca do nurkowania: wyspy Galapagos, Ekwador

Według wielu ekspertów to jedno z najlepszych miejsc do nurkowania na świecie. Galapagos jest wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO i jest drugim co do wielkości morskim rezerwatem na świecie. Znajdziecie tam liczne stado rekinów młotów, a także rekiny jedwabiste, manty, orlenie, żółwie, lwy morskie. Za to na lądzie spotkacie iguany, legwany i olbrzymie żółwie lądowe. Zapiszcie sobie te miejsca: Cabo Marshall, Cousin’s Rock, wyspa Darwin, Gordon’s Rock, Punta Carrion, Punta Vincente Roca, Punta Redonda, czy wyspę Wolf.

Najlepsze miejsca do nurkowania: morze Czerwone, Egipt i Izrael

Pierwsza myśl? Egipt! Najpopularniejsze lokalizacje to m.in. Hurghada (ma największą liczbę centrów nurkowych), Sharm el Sheikh, Marsa El Alam, Taba, Safaga, Hamata, Dahab, czy El Gouna. Ale to nie jedyne państwo, gdzie warto wybrać się z akwalungiem. Coraz więcej osób decyduje się na wycieczkę do Izraela, a dokładnie do portu Ejlat. Choć linia brzegowa tego państwa w tym rejonie wynosi zaledwie 12 kilometrów to właśnie tam znajduje się Rafa Delfinów – naturalne środowisko życia delfinów i lwów morskich. Co nas czeka w tym rejonie świata? Koralowce, błazenki dwupręgie, mureny, skrzydlice, ryby-papugi - to tylko kilka gatunków z długiej listy mieszkańców morza Czerwonego. 

W Morzu Czerwonym jest również ponad 50 wraków statków.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Wielka Rafa Koralowa, Australia

Największy na świecie system raf, do tego widoczny z kosmosu. Sześć gatunków żółwi, 125 (!) gatunków rekinów, płaszczek i chimer, 400 gatunków miękkich i twardych korali, a także delfiny, wieloryby i morświny -można tak wymieniać bez końca. Najpopularniejsze miejsca to Ribbon Reefs, Osprey Reef, Cod Hole, Steve's Bommie oraz North Horn. 

Najlepsze warunki na Wielkiej Rafie Koralowej: koniec sierpnia - początek grudnia.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Sipadan, Borneo 

Czy wiecie, że odkrywcą wyspy Sipadan był słynny Jacques-Yves Cousteau? Nurkowanie z żółwiami oraz rekinami rafowymi to codzienność w tym niesamowitym miejscu. Najciekawsze miejsca to South Point, Barracuda Point, Turtle Cavern.

Uwaga, w 2010 roku zaostrzono ochronę i dzienny limit osób nurkujących wokół wyspy Sipadan został ograniczony do 120.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Wyspa Kokosowa, Kostaryka

Tutaj zawsze są dobre warunki do nurkowania - temperatura wody wynosi od 20ºC do 28ºC. To właśnie w tym rejonie pojawiają się rekiny młoty oraz ławice ryb, takich jak makrele, barakudy oraz rekiny szaronose, manty, rekiny wielorybie, delfiny i walenie.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Wyspy Kanaryjskie

Nie trzeba lecieć na drugi koniec globu, żeby znaleźć idealne warunki do nurkowania. Wyspy Kanaryjskie to archipelag wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Oceanie Atlantyckim, co więcej, znajdziecie tam sporo szkół czy centrów dla nurków. Miejsc, gdzie można poćwiczyć umiejętności czy zrobić sobie wycieczkę jest sporo, a widoczność osiąga nawet 30 m!

Gran Canaria, Teneryfa, Fuerteventura, La Gomera, El Hierro, La Palma - obojętnie, którą wyspę wybierzecie i tak będziecie zadowoleni.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Blue Corner, Palau

Archipelag Palau składa się z ok. 307 wysp stworzonych ze skał wulkanicznych i wapieni. Dzięki temu to miejsce jest tak fascynujące dla nurków. Jaskinie, rafy koralowe, wraki, najróżniejsze gatunki ryb w tym rekiny - jest z czego wybierać. Blue Corner to jedno z ciekawszych miejsc -  widoczność wynosi od 18 do 45 metrów.

Przez cały rok jest tam ciepło i wilgotno, a temperatura wody waha się między 26 a 30°C. Uwaga, w Blue Corner występują silne prądy pływowe.

Najlepsze miejsca do nurkowania: Raja Ampat, Papua Zachodnia 

"Raja Ampat w Papui Zachodniej, miejsce nietknięte przez cywilizację, ale i mądrze rządzone. To mekka nurków" - ujawnił Paweł Jurewicz, bohater artykułu "W bezkresie błękitu" opublikowany w magazynie ELLE Man (04/2019). Według wielu ekspertów to jedno z najpiękniejszych miejsc do nurkowania. Wyspy wchodzące w archipelag Raja Ampat leżą w centrum Coral Triangle -  obszar, w którym znajdziecie największą ilość gatunków ryb, koralowców, muszli i mięczaków na całym świecie. Popularne "spoty" to Cape Kri, Chicken Reef, Manta Sandy, Blue Magic, Sardines Reef, a także The Passage.

Warto wybrać się tam od października do kwietnia. Temperatura wody wynosi od 24 do 30°C.