Dieta fodmap - na czym polega?

Fodmap to dieta zyskująca na popularności, jednak mówienie o niej nadal należy do tabu. Ten sposób odżywiania się jest zalecany osobom z zespołem jelita drażliwego. Termin odnosi się do naukowych nazw niektórych cukrów występujących w naszej diecie, których lepiej unikać przy takiej przypadłości. Chodzi o to, by nie jeść węglowodanów szybko fermentujących w jelitach. Składniki te nie są szkodliwe - to świetne źródło energii dla dobrych bakterii jelitowych. Jednak dla osób cierpiących na nadwrażliwe jelito obecność takich cukrów może powodować niewygodne i niepokojące objawy. Należą do nich wzdęcia, bóle brzucha czy nawet zmienione nawyki jelit. Dieta fodmap ma im zapobiegać, by ułatwić normalne funkcjonowanie.

Czy każdy może być na diecie fodmap?

Ten niskowęglowodanowy sposób odżywiania zmienia jakość życia chorujących osób. Jednak ta dieta nie jest dla każdego! Zanim postanowisz ją wypróbować dowiedz się, czy dolegliwości jelitowe z jakimi się zmagasz nie są przyczyną poważniejszych schorzeń. To może być nietolerancja pokarmowa, jak np. celiakia, która wyklucza z menu wszystkie produkty z glutenem. Warto więc wybrać się do lekarza, jeśli posiada się wyżej wymienione objawy. Dieta fodmap zakłada niskie spożycie produktów zawierających fruktozę, laktozę, fruktany oraz alkohole polihydroksylowe, które są ciężko przyswajane w jelicie cienkim, a ich fermentacja w przewodzie pokarmowym powoduje zgagę i ból.

Jak stosować dietę fodmap? 

Na dietę fodmap nie przechodzi się od razu. Ten sposób odżywiania się polega na stopniowym eliminowaniu niewskazanych produktów. Czyni się to za pomocą dwóch etapów - low i high. Fodmap nie jest dietą na całe życie - jej celem jest zminimalizowanie objawów zespołu jelita grubego, szczególnie w początkowej fazie choroby. Pierwszym etapem jest zminimalizowanie łatwo fermentujących węglowodanów, czyli takich zawierających dużo naturalnych cukrów. Trwa on od 6-8 tygodni i polega na zastąpienie takich składników alternatywami o znikomych ilościach fruktozy. Do tej grupy zalecanych produktów należą: bataty, cytrusy, bakłażany, banany, jagody, mleko bez laktozy (lub mleko roślinne), komosa ryżowa, orzech, marchew, sałata

Drugi etap diety polega na stopniowym rozszerzaniu asortymentu produktów, również tych zawierających cukry. Wprowadzanie ich z powrotem do menu bywa bardzo powolne i uważne, należy obserwować reakcje swojego ciała. Każdy organizm reaguje inaczej - te same produkty jednym mogą służyć, a u innych powodować dolegliwości. Składnikami, w których jest dużo fodmap są: jabłka, brzoskwinie, miód, cebula, czosnek, strączki, słodziki, arbuz, suszone owoce i pszenica. Należy ograniczyć ich spożywanie, by wyzbyć się nieprzyjemnych dolegliwości. 

Menu fodmap opiera się zazwyczaj na rybach, mięsie, białych serach, mleku migdałowym i ryżowym, jajkach, tofu, kaszach, pieczywie bezglutenowym, orzechach, ziarnach, nasionach oraz zdrowych słodach (stewia, syrop klonowy). Z owoców wybieramy te o mniejszej zawartości cukru, stawiamy na warzywa niskoskrobiowe. Ten sposób odżywiania się idealnie sprawdzi się latem, gdy mamy pod dostatkiem sezonowych owoców czy warzyw. Warto wykorzystać trzy ciepłe miesiące na uzdrowienie ciała tą dietą! Na niej będziesz się lepiej czuć i szybciej zgubisz zbędne kilogramy.