Aleksandra Mirosław reprezentantką Polski we wspinaczce sportowej podczas Olimpiady w Tokio

Aleksandra Mirosław rozpoczęła właśnie rywalizację na Igrzyskach Olimpijskich w Tokio w wspinaczce sportowej. To debiut tej dyscypliny podczas olimpiady, a także wielki debiut reprezentantki naszego kraju. Aktualnie trwają kwalifikacje, które składają się z trzech konkurencji – speed, bouldering i lead climbingu. Pierwsza, czyli wspinaczka na szybkość, to główna konkurencja Polki, w której czuje się najlepiej, czego dowodem jest dzisiejszy występ oraz tytuły, które ma na swoim koncie: mistrzostwo Europy oraz świata. Jednak o awansie do finału decyduje iloczyn miejsc w tych trzech konkurencjach. Jak dzisiaj poradziła sobie Polka?

Jedynie 0,01 sekundy od rekordu świata! Polka zachwyciła swoim występem w kwalifikacjach

Pomimo, że reprezentantka naszego kraju gorzej czuje się w boulderingu i leadzie, ma naprawdę ogromne szanse na awans, dzięki swojemu mocnemu występowi w speedzie. W konkurencji Polka miała przed sobą dwa wejścia, a o miejscu w kwalifikacjach decydował ten z lepszym wynikiem. Jak się jednak okazała oba wejścia Aleksandry były najszybsze w jej kategorii. W pierwszym uzyskała czas 7,01 sekundy, a w drugim, 6,97, co oznacza, że była oddalona o zaledwie 0,01 sekundy od wyrównania rekordu świata! To również życiowy rekord dla Polki.

Do finału awansuje 8 najlepszych zawodniczek, a w dzisiejszych kwalifikacjach Mirosław zajęła 7. miejsce i tym samym zakwalifikowała się do finału trójboju wspinaczkowego, który odbędzie się już 6 sierpnia.