Zastanawiasz się, jak oczyścić umysł? Na początek świetna może się okazać medytacja prowadzona – wówczas odpowiednia osoba przewodzi ci podczas praktyki i pomaga w uspokojeniu myśli. Jednak, równie dobre efekty osiąga się podczas medytacji, której samodzielnie nadajesz kierunek. Jak nauczyć się medytowania?

Co to jest medytacja?

Wiele osób medytację kojarzy przede wszystkim z buddyjskimi mnichami, którzy budzą się o świcie, zasiadają w pozycji lotosu, a następnie w ciszy i bezruchu spędzają kolejne godziny. Taki obraz medytacji zaszczepiła w naszych umysłach popkultura, tymczasem okazuje się, że medytacja jest czymś zupełnie innym.

Przede wszystkim chodzi o skupienie się na wszystkim tym, co dzieje się tu i teraz. Uważność i świadomość pomaga w kontrolowaniu myśli i pozwala osiągnąć wewnętrzny spokój. 

Wbrew pozorom, medytacja staje się coraz bardziej powszechna – w niektórych krajach medytacji uczy się dzieci w szkołach. Z tej techniki korzystają osoby, które na co dzień wykonują stresujące zawody, czy po prostu potrzebują złapać chwilę oddechu. Na całym świecie medytacja staje się remedium na stres i zbyt szybkie tempo życia.

Jakie są techniki medytacji?

Medytować można na najróżniejsze sposoby – jest jednak kilka podstawowych zasad, które zwykle tyczą się technik medytacyjnych:

 • Skup się na oddechu – oddychaj głęboko i świadomie. Staraj się oddychać przeponą
 • Spróbuj się nie myśleć o niczym konkretnym – gdy czujesz, że twoje myśli uciekają, skieruj uwagę na swój oddech lub rytm bicia serca.
 • Pozbądź się rozpraszaczy. Usiądź w cichym, spokojnym miejscu, w którym nikt nie będzie ci przeszkadzał

Medytacja uważności – mindfulness

Mindfulness inaczej bywa nazywany treningiem uważności. Chodzi o świadome koncentrowanie się na tym, co dzieje się tu i teraz. Wbrew pozorom rzadko kiedy nasza uwaga skupia się w pełni na wykonywanych czynnościach – zdarza się, że planujemy kolejne zadania czy rozpamiętujemy to, co się wydarzyło. W medytacji uważności dąży się do pełnego skupienie i koncentracji na teraźniejszości – dzięki temu umysł może oczyścić się z natrętnych myśli i odpocząć.

Medytacja na stres i wyciszenie

Ta technika przypadnie do gustu wszystkim tym, którzy potrzebują wyciszenia i uspokojenia.

Jak oczyścić umysł medytacją?

 1. Usiądź wygodnie – na przykład w siadzie skrzyżnym. Wyprostuj kręgosłup.
 2. Zamknij oczy. Skup się na punkcie swojego ciała, o którym zwykle nie myślisz – najmniejszym palcu u stopy czy obszarze pomiędzy brwiami.
 3. Zegnij prawe ramię i delikatnie je unieś.
 4. Rozluźnij resztę ciała.
 5. Oddychaj głęboko – przez pierwsze minuty skup się na swoim oddechu.
 6. Staraj się odsunąć od siebie myśli. Medytuj przez 5-10 minut.
 7. Po upływie tego czasu rozluźnij prawe ramię. Bez pośpiechu, powoli i spokojnie zakończ technikę.

Wypróbuj kilka sposobów medytacji, żeby znaleźć technikę, która odpowiada ci najlepiej.

Jak medytacja działa na umysł?

W ciągu dnia miliony myśli pojawiają się w naszej głowie. Oczyszczenie umysłu może przynieść olbrzymią ulgę i sprawić, że pozbędziemy się poczucia stresu, zdenerwowania i napięcia. Przez chwilę nie będziemy obarczeni myśleniem o tym, co nastąpi, co musimy zaplanować, a skupimy się na teraźniejszości. Chwila skupienia i uważności może wydawać się czymś zupełnie błahym, tymczasem przynosi wiele pozytywnych efektów.

Co daje medytacja?

 • pomaga w uporządkowaniu myśli
 • przynosi poczucie wewnętrznego spokoju
 • uspokaja i wycisza
 • pomaga się odprężyć
 • uczy kontrolowania myśli
 • odciąża psychikę z natłoku informacji
 • pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację
 • redukuje stres

Może się okazać, że gdy tylko uda ci się oczyścić umysł i uporządkować myśli, twoje dni będą przebiegać w bardziej ułożony, zorganizowany sposób. Niektórzy wręcz wskazują, że medytacja wpływa na kreatywność, nabranie większej pewności siebie, poczucie szczęścia i spokoju – praktykowana regularnie podnosi jakość życia. Napełnieni pozytywnymi emocjami mamy większe szansę na osiągnięcie satysfakcji i poczucia spełnienia – w zrealizowaniu celów pomóc może również mapa marzeń.

W czym tkwi sekret medytacji?

Wiesz już, jak działa medytacja i jakie rezultaty możesz dzięki niej osiągnąć. Żeby medytacja przyniosła wspomniane wcześniej efekty, zwróć uwagę na kilka rzeczy:

Wybór właściwiej techniki medytacyjnej

Medytacja poranna czy może medytacja uważności? Wyróżnia się tak wiele różnych technik, że każdy jest w stanie znaleźć taki sposób medytowania, który najlepiej odpowie jego potrzebom. Zanim uznasz, że medytacja nie jest dla ciebie, daj szansę innym technikom. 

Wyrozumiałość 

Nie oczekuj, że już w trakcie pierwszej medytacji osiągniesz maksymalne skupienie. Gdy w twojej głowie pojawiają się niekontrolowane myśli – spokojnie i z łagodnością powróć do medytacji. Bądź dla siebie wyrozumiała. Medytacja nie musi przebiegać perfekcyjnie, aby okazała się skuteczna.

Regularność

Nie musisz medytować codziennie, jednak staraj się zachować pewną regularność. Tylko wówczas nauczysz się medytacji i będziesz mogła naprawdę z niej czerpać.

Jak długo trzeba medytować, żeby oczyścić umysł?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, ile czasu dziennie należy medytować – wszystko zależy od twoich potrzeb i doświadczenia.

Medytacja dla początkujących może trwać nawet 5-10 minut. To wystarczy, aby oswoić się z praktyką medytacją – celem jest wyrobienie sobie nawyku regularnego medytowania.

Gdy dojdziesz do wprawy, możesz medytować przez około 20 minut. W tym czasie powinno ci się udać oczyścić umysł – pamiętaj jednak, że najlepszy czas trwania medytacji jest dość indywidualną kwestią.

Medytacja jest jak ćwiczenie umysłu – z każdym kolejnym dniem będzie ci łatwiej. Dlatego, nawet jeśli początkowo nie udaje ci się oczyścić umysłu przez dłuższy czas, nie rezygnuj z medytacji. Pozwól sobie na trening umysłu i dostosuj czas trwania medytacji do swoich indywidualnych potrzeb.