Intermittent fasting - sposób na odchudzanie?

Intermittent fasting (IF) to dieta, która od kilku lat wzbudza skrajne emocje. Nic dziwnego! Obala powszechnie znaną, dietetyczną regułę, polegającą na jedzeniu pięciu posiłków dziennie. Czym charakteryzuje się ten sposób odżywiania? Jego założenie jest kontrowersyjne, bowiem nakazuje trwającą 16 godzin głodówkę! Taki post ma przyśpieszyć metabolizm, zapobiec odkładaniu się tłuszczu w ciele oraz uregulować poziom cukru we krwi. Co więcej, z menu na tej diecie znika najważniejszy posiłek dnia - śniadanie! Zamiast niego pojawia się okno żywieniowe, czyli czas (liczący 8 godzin) na spożywanie kilku posiłków. Przykładowo, na diecie 16:8 poranek poświęcony jest na ćwiczenia, a pierwszy posiłek należy zjeść dopiero o godzinie dwunastej w południe. I nie trzeba zważać na jego jakość (dozwolone są ulubione przysmaki!), choć kaloryczność dań skonsumowanych między godziną  12 a 20 nie powinna przekraczać 1500-2000 kcal.

Dieta 16:8 - skuteczność

A więc, czy intermittent fasting jest skuteczniejszy, niż klasyczna dieta redukcyjna? Naukowcy są zdania, że głodówka ma pozytywny wpływ na organizm. Dzięki niej usprawniamy procesy trawienne, oczyszczamy się z toksyn i...ekspresowo spalamy tłuszcz! Efekty są szybkie - dieta 16:8 gwarantuje utratę kilku kilogramów już po tygodniu od jej stosowania. Wiele osób decyduje się na nią z braku czasu i chęci na dokładne planowanie posiłków. Ten sposób odżywiania szczególne efekty ma dawać w połączeniu ze sportem (w dni wolne od postu), bowiem w szybkim czasie redukuje tłuszcz, zamieniając tkankę tłuszczową w mięśnie. Jak przekonują zwolennicy IF, w trakcie 16-godzinnej przerwy nie czuje się dyskomfortu, zmęczenia, bólu głowy, czy silnego głodu. Wystarczy trzymać się prostych zasad, by w szybkim czasie uzyskać upragniony efekt. 

Rewolucyjna metoda, czy kolejna "dieta cud"?

Czy dieta 16:8 to dobra droga dla dbających o linię? Zdania na ten temat są podzielone. Dietetycy uważają, że niejedzenie przez kilkanaście godzin przyczynia się do zaburzeń koncentracji i braku energii. Z kolei fani IF, do których najczęściej zaliczają się sportowcy, przekonują do pozytywnych aspektów tej metody. Z pewnością, jak każda inna zdrowa dieta, intermittent fasting jest treningiem silnej woli. Należy jednak pamiętać, by każdą nowinkę ze świata fit traktować z przymrużeniem oka. I, testując ją, nie nakładać na siebie reżimu!

Naturalne kosmetyki, kup on-line: