Ten test bardzo mnie zaintrygował i to nie tylko z technologicznego punktu widzenia, ale też dlatego, że od dawna sama nie noszę zegarka - tak to jest, gdy nie rozstajesz się z smartfonem i pracujesz na nim po kilka godzin dziennie. Jednak Samsung Galaxy Watch4 to towarzysz, do którego można się szybko przyzwyczaić. Wystarczy dzień i już! Prawie w ogóle go nie ściągam, a w przeciągu kolejnych tygodni opiszę swoje wrażenia na temat najczęściej używanych funkcji. Czy smartwatch może zmienić codzienne nawyki? 

Czy da się zrobić 6000 kroków pracując z domu? Wykorzystaj do tego smartwatch Samsung Galaxy Watch4 do pomiarów w trakcie treningów, w tym ilości kroków, spalonych kalorii czy analizy składu ciała

Od półtora roku świat wygląda inaczej. Zmienił się nasz styl życia, a najbardziej tryb pracy. Na początku wszyscy pracowali w trybie "home office", w trakcie którego albo wyrabiali nadgodziny, albo piekli chlebki bananowe, wchodzili na kolejny poziom wtajemniczenia w jodze, czy uczyli się nowych języków. Obojętnie, do której grupy każdy z nas należał, jedno było pewne - ruchu było o wiele mniej. A nie oszukujmy się, wcześniej każdy z nas codziennie robił tysiące kroków w trakcie jazdy komunikacją miejską do pracy lub szkoły, czy podczas zakupów itp.

Choć w przeciągu kolejnych miesięcy powróciliśmy do pewnego rodzaju normalności, wiele osób nadal pracuje z domu lub jeździ do biura maksymalnie dwa razy w tygodniu. Czy w takim razie da się żyć zgodnie z zaleceniami ekspertów, które głoszą, że codziennie powinniśmy przejść kilka kilometrów? Nie będziemy owijać w bawełnę, to bardzo trudne, ale nie niemożliwe. Jak tego dokonać? Liczenie kroków w smartwachach to już podstawa, ale ważne są też dodatkowe funkcjonalności takie, jak informacja o spalonych kaloriach, czy przebytych piętrach. To nie wszystko, zegarek Galaxy Watch4 w subtelny, ale zauważalny sposób daje znać o tym, że od godziny siedzimy w jednej pozycji i trzeba trochę rozciągnąć kości, albo chwali za to, że chodzimy dłużej niż 5-10 minut. Te proste informacje mają nas motywować do dalszych kroków. I tak rzeczywiście jest. Od kilku tygodni "ścigam się" sama ze sobą. Oczywiście nie zawsze się uda osiągnąć wynik 6 tys. kroków, czy pobić kolejny rekord, ale przecież nie każdego dnia musimy być we wszystkim najlepsi. Ważne są już same "small steps". 

Ile szklanek wody dziennie wypijasz?

To akurat część z którą nie mam problemu, a przynajmniej tak do tej pory sądziłam. Często bywa tak, że znajomi pytają mnie, jak ja to robię, że nie rozstaję się z butelką wody. Rzeczywiście, wyuczyłam w sobie nawyk picia, ale bywają dni, że praca mnie tak pochłonie, że zapominam o całym świecie. Jak zatem można szybko wrócić do zdrowego sięgania po wodę? Każde oznaczenie na zegarku Samsung wypitej szklanki to kolejny szczebelek do celu. To też skorygowało moje myślenie, że spokojnie wypijam 2 litry wody dziennie - czasem jest to "tylko" litr! Dlatego warto notować sobie, np na apce zainstalowanej na smartwatchu, ile rzeczywiście udało nam się sięgnąć po napój. Nasz organizm nam za to tylko podziękuje. 

Wiesz ile kalorii dziennie powinnaś przyjmować?

1000, 1500, a może więcej niż 2000 kcal? Najczęściej podaje się ogólne widełki ile powinniśmy przyjmować kalorii ze względu na płeć. A co w momencie, gdy pracujemy głównie z domu? Albo w przypadku codziennych treningów? Pytania tego typu co chwile się mnożą, ale jest na to sposób. Smartwatch Samsung Galaxy Watch4 analizuje skład ciała (o tym będzie więcej w kolejnej odsłonie testu) podając przy tym, jakie jest nasze zapotrzebowanie kaloryczne. Na dodatek, możemy dodawać informacje na temat zjedzonych posiłków w ciągu dnia - zarówno na smartwatchu, jak i na smartfonie poprzez aplikację Samsung Health. Wszystko mamy tak naprawdę w jednym miejscu, tuż pod ręką, a nawet można powiedzieć, że na ręku.

Sprawdź swój poziom stresu. Nowy zegarek Samsung Galaxy Watch4 to nie tylko towarzysz treningów, ale również elegancki dodatek na co dzień.

Żyję w ciągłym biegu i wiele rzeczy mi przez to umyka. Także spojrzenie na własne zdrowie, a zwłaszcza na poziom stresu, który mnie dzień w dzień dotyka. Wiele osób już nawet nie zdaje sobie sprawy, że egzystuje w wiecznym spięciu. Jak to sprawdzić, a potem wprowadzić zmiany? Nowy zegarek Samsung to zbada. Wystarczy włączyć pomiar i po kilku sekundach dowiemy się, czy właśnie powinniśmy zacząć się relaksować, np. przy pomocy głębokich oddechów - można je wykonać według cyklu podanego w smartwatchu. Uff, od razu lepiej! 

Smartwatch z pulsoksymetrem i pulsometrem – Samsung Galaxy Watch4 - pomoże Ci monitorować Twoje zdrowie i dbać o właściwą intensywność treningów.

Jak szybko serce bije na co dzień i jaki puls mam w trakcie treningu siłowego? Nie trzeba już inwestować w specjalne aparatury, wszystko jest już na jednym pasku. Co więcej, można to w każdej chwili sprawdzić, a nawet zajrzeć do wykresu z ostatniego tygodnia czy miesiąca.

Jest jeszcze jedna funkcja, a mianowicie pulsoksymetr, mający badać nasycenie krwi tlenem, czyli tak zwaną saturację. Oczywiście nie jest to aparatura medyczna, ale daje pewien pogląd na stan zdrowia. Z taką wiedzą mogę spokojnie zmieniać intensywność treningów.