Fit kolacja - dlaczego powinna być lekkim posiłkiem?

Kolacja pełni bardzo ważną rolę w diecie osób odchudzających się. Jest ostatnim z 5 posiłków, dostarczanych do organizmu w ciągu dnia. Kolacja powinna być spożywana na minimum 1,5-2 godziny przed snem i stanowić 20% dziennego zapotrzebowania kalorycznego dla danej osoby.

Fit kolacja sprawdzi się nie tylko u osób, dążących do spadku masy ciała. Ostatni posiłek powinien być lekki niezależnie od obranego sposobu odżywiania, głównie ze względu na pracę układu trawiennego. Podczas snu metabolizm jest bardzo spowolniony, dlatego rozkład pokarmów trwa o wiele dłużej niż np. rano. Zalegający w żołądku posiłek zmusza organizm do trawienia, a to z kolei wpływa negatywnie na jakość twojego snu. Również energia, powstała w wyniku procesów wchłaniania pokarmu nie zostanie spożytkowana, tylko odłoży się w postaci tkanki tłuszczowej.

Kolacja jest istotna zarówno w diecie zbilansowanej, odchudzającej, jak i potreningowej. W każdym przypadku dostarcza ona do organizmu cennych składników odżywczych oraz substancji, które umożliwiają jego właściwą regenerację. Kolacja powinna być lekkostrawna i niezbyt obfita. Należy unikać smażenia potraw oraz spożywania produktów, które długo zalegają w żołądku i wolno się rozkładają.

Pomysł na kolację fit oznacza zdrowie - dlaczego?

Dietetyczna i niskokaloryczna kolacja sprawdza się nie tylko w przypadku osób, dążących do zrzucenia kilku kilogramów. Objadanie się na noc ciężkostrawnymi potrawami jest przede wszystkim bardzo niezdrowe i prowadzi do zaburzeń w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Układ trawienny, który zostaje zmuszony do pracy w stanie spoczynku jest dla organizmu dodatkowym obciążeniem i zaburza zdrowy sen.

Kolacja fit pozwala na dostarczenie potrzebnych składników odżywczych i jednoczesne zachowanie szczupłej sylwetki. Posiłek, zjedzony o odpowiedniej porze chroni cię również przed napadami wilczego głodu czy budzeniem się w nocy z burczącym brzuchem. To właśnie nocne podjadanie lub zjadanie dużych ilości jedzenia wieczorami przyczyniają się do tycia i zaburzają pracę metabolizmu. Uchronić cię przed tym mogą właśnie lekkie, regularnie spożywane posiłki.

Zbyt obfita lub za późno zjedzona kolacja wpływa bardzo negatywnie na jakość snu i układ trawienny. Dlaczego jest to tak istotne? W trakcie snu organizm nie tylko regeneruje energię, ale również produkuje całą masę nowych komórek, z których zbudowane są wszystkie nasze organy. Dobry jakościowo sen jest więc naturalnym lekarstwem na mnóstwo schorzeń, odświeża umysł, dodaje energii i opóźnia procesy starzenia się organizmu.

Co na kolację fit jest zawsze dobrym pomysłem?

Kolacja powinna być fit, ponieważ w ten sposób dbasz o odpowiednie funkcjonowanie swojego organizmu oraz szczupłą sylwetkę. Co dietetycznego można jednak zjeść na kolację? Przede wszystkim warto sięgnąć po produkty gotowane, duszone lub w ogóle niepoddawane obróbce termicznej.

Białko jest jednym z głównych składników odżywczych, pełniących w organizmie funkcję budulcową. Jego spożywanie jest szczególnie zalecane po wieczornym treningu, ponieważ pomaga w odbudowie i regeneracji mięśni. Białko jest dość sycącym składnikiem, dlatego dobrze sprawdzi się w roli ostatniego posiłku w ciągu dnia. Powinno ono stanowić około 40-50% całości i pochodzić z niskokalorycznych produktów. Na dietetyczną kolację warto więc zjeść rybę, chude mięso (np. drobiowe), twaróg, serek wiejski czy jogurt naturalny. Jeśli jesteś na diecie odchudzającej, koniecznie sięgnij po odtłuszczony nabiał - jest o wiele mniej kaloryczny od standardowych wersji.

Do dietetycznej kolacji warto również włączyć węglowodany pod postacią produktów z pełnoziarnistych zbóż. Pełnią one rolę zdrowych "zapychaczy" i skutecznie niwelują uczucie głodu na długi czas. Nie należy jednak przesadzać z ich ilością, ponieważ węglowodany mogą odkładać się w postaci tkanki tłuszczowej. Produkty pełnoziarniste bogate są również w błonnik, który pobudza perystaltykę jelit. Jego zbyt duże spożycie może doprowadzić do biegunki. Fit kolację można uzupełnić produktami takimi jak ciemne pieczywo, gruboziarnista kasza czy brązowy ryż. Powinny one stanowić około 5-10% całego posiłku.

Na fit kolację świetnie sprawdzą się również owoce i warzywa. Produkty te stanowią podstawę piramidy żywieniowej, powinny więc znajdować się w każdym ze spożywanych posiłków. Na kolację nie powinno się jednak spożywać warzyw strączkowych, ponieważ mogą prowadzić do wzdęć, a przez to utrudniać zasypianie. Owoce i warzywa są w większości niskokaloryczne, powinny więc stanowić podstawę dietetycznej kolacji. Można je podawać zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Warto jednak pamiętać, że podczas obróbki termicznej tracą one część swoich właściwości. Z warzyw i owoców można przygotowywać zdrowe i sycące sałatki, lub traktować je jako dodatek do większego dania. Produkty te stanowią również świetną przekąskę do wieczornego podjadania, ponieważ są chrupiące i szybko nasycają żołądek.

Fit kolacja na ciepło - przepis na lekką zupę-krem z pomarańczowych warzyw

Co dietetycznego zjeść na kolację? Najlepiej sycącą zupę krem, wzbogaconą kaszą gryczaną i pestkami dyni. Ciepłe potrawy sprawdzą się świetnie zwłaszcza w chłodniejsze dni, ponieważ nasycą twój żołądek i jednocześnie rozgrzeją cię od wewnątrz. Ważne jest to, by podczas przygotowania ciepłych potraw unikać dodawania do nich tłuszczu, a zupy przygotowywać na bazie bulionu warzywnego.

Zupa krem z pomarańczowych warzyw - przepis

Składniki:

  • 1 litr bulionu warzywnego,
  • 250 gram dyni,
  • 2 marchewki,
  • 3 bataty,
  • 3 ziemniaki,
  • jogurt naturalny,
  • kasza gryczana,
  • pestki dyni,
  • przyprawy: sól, pieprz, imbir, kurkuma, czerwona papryka.

Przygotowanie:

W garnku do gotowania zupy umieść pokrojone w kostkę warzywa wraz z bulionem. Dodaj przyprawy - sól i pieprz do smaku, pół łyżeczki papryki i kurkumy oraz szczyptę imbiru. Garnek trzymaj na dużym ogniu do momentu zagotowania bulionu, po czym zmniejsz płomień o połowę. Zupa powinna gotować się do miękkości warzyw, czyli około 40-45 minut. W osobnym garnku w osolonej wodzie ugotuj kaszę gryczaną, po czym umieść ją w zupie na ostatnie 10 minut jej gotowania. Gdy warzywa staną się miękkie zdejmij potrawę z ognia i zabiel ją trzema łyżkami jogurtu naturalnego. Następnie dokładnie zblenduj ze sobą wszystkie składniki. Gotową zupę możesz podawać z finezyjnym kleksem z jogurtu naturalnego i chrupiącą posypką z pestek dyni.

Fit kolacja na słodko - przepis na pełnoziarniste naleśniki z białym serem i owocami

Co dietetycznego zjeść na kolację? Postaw na klasykę w nowym wydaniu, czyli zdrowe naleśniki z mąki pełnoziarnistej. Słodka kolacja fit będzie osłodą po ciężkim dniu i uchroni cię przed wieczornym podjadaniem. Nabiał nasyci twój żołądek, a owoce będą stanowić zdrowe dopełnienie całości. Pamiętaj, by smażyć naleśniki na patelni bez tłuszczu - lepiej dodać łyżkę oleju do samego ciasta.

Pełnoziarniste naleśniki z białym serem i owocami

Składniki:

  • 1 szklanka mąki pełnoziarnistej,
  • 1 szklanka mleka (w wersji light odtłuszczone),
  • 1 jajko,
  • 2 łyżeczki miodu,
  • 100 gram twarogu,
  • 1 łyżka jogurtu naturalnego,
  • owoce: jagody, maliny, truskawki, kiwi, banan,
  • 3 łyżki oleju kokosowego,
  • szczypta soli.

Przygotowanie:

W misce lub garnku umieść mąkę, mleko, jajko, olej kokosowy oraz szczyptę soli i dokładnie ze sobą wymieszaj. Gotowe ciasto powinno mieć konsystencję jogurtu. Następnie rozgrzej patelnię z nieprzywierającą powłoką (najlepiej teflonową) i usmaż na niej naleśniki. W międzyczasie na głębokim talerzu umieść twaróg, jogurt naturalny oraz miód i dokładnie ze sobą wymieszaj (możesz użyć w tym celu widelca). Pośrodku gotowego naleśnika umieść biały ser i rozsmaruj go po całej jego powierzchni, a następnie posyp pokrojonymi owocami. Gotowy naleśnik złóż na pół lub na cztery. Podawaj ze świeżymi owocami i miodową polewą.