Przejście na dietę równa się najczęściej rezygnacji ze słodyczy i pieczywa. Szukamy zdrowych alternatyw o niskim indeksie glikemicznym, omijając produkty napakowane cukrem czy tłuszczem. Tak w naszej zdrowej kuchni lądują wafle ryżowe, które stanowią idealną fit przekąskę. Ciężko się im oprzeć - szczególnie "kanapkom" z masłem orzechowym i bananem! Wafle ryżowe mają mało kalorii, więc można je jeść bez obaw o sylwetkę. W sklepach mamy do wyboru różne smaki czy dodatki, w jaki został wzbogacony ich skład (algi morskie, kokos, gorzka czekolada...). Są bezglutenowe, a przy tym dostarczają ciału sporo błonnika. Ale czy kiedyś zastanawiałaś się, jak bardzo wysoko przetworzony jest ten produkt? Niestety, nic co powstaje niezgodnie z naturą nie jest obojętne dla naszego ciała. 

Czy wafle ryżowe są zdrowe? 

Szwedzki Instytut Żywności przeprowadził badania na produktach z ryżu. Okazało się, że większość z nich zawiera bardzo wysokie stężenie arsenu, który jest trucizną. Pierwiastek występuje w toksynach oraz pestycydach używanych na polach uprawnych. Jego spożycie niesie ryzyko zachorowania na serce i cukrzycę, przyczynia się do rozwoju nowotworów. Naukowcy wykazali, że normy ustalone przez WHO są zbyt wysokie. Coraz więcej badań prowadzonych na żywności dowodzi, jak wiele produktów skażonych tą substancją znajduje się na sklepowych półkach. Podobny raport kilka lat temu opublikowali eksperci Instytutu na rzecz Bezpieczeństwa Żywności na Świecie (Institute for Global Food Security), którzy odkryli, że aż 58% żywności z ryżu w Wielkiej Brytanii zawiera duże ilości tego związku.

Arsen nie jest szkodliwy w małych ilościach. Pod warunkiem, że nie spożywamy go z regularnością! Wtedy nawet niewielkie dawki mogą źle wpłynąć na organizm. Objawy zatrucia pojawiają się nawet po kilku latach, w postaci nowotworów skóry, wątroby, nerek, czy płuc. Na szkodliwe działanie tej substancji najbardziej narażone są dzieci do 3 roku życia. Niestety, to właśnie w większości produktów przeznaczonych dla nich naukowcy odkryli dużą ilość pierwiastka. Warto więc unikać przetworzonej żywności, kiedy tylko jest to możliwe. 

Jesteś uzależniona od wafli ryżowych? Radzimy zmienić to przyzwyczajenie. Zdrowszą alternatywą dla białego chleba jest pieczywo gryczane, żytnie na zakwasie lub wypieki z samych ziaren. Zamiast wafli sięgnij po kulki mocy (łap przepis >>), czy surowe warzywa pocięte w słupki (cukinię, marchewkę, kalarepę). Niech na twoim talerzu częściej gości natura, niż gotowy, chemicznie wykonany produkt.

Czy źle ugotowany ryż może być niebezpieczny dla zdrowia? Sprawdź >>