W ciągu ostatnich lat dieta wegańska wzbudzała wiele kontrowersji. Rozpoczął się boom na restauracje serwujące roślinne wersje mięsnych dań (jak kotlety schabowe, burgery, pizza, tatar), a sklepowe półki zaczęły uginać się pod ciężarem alternatyw dla nabiału. Książki i blogi kulinarne na temat weganizmu nieustannie przodują w rankingach najchętniej czytanych. Im więcej osób zaczęło przechodzić na dietę wykluczającą produkty odzwierzęce, tym bardziej zaczęto poruszać kwestię jej faktycznego wpływu na zdrowie człowieka. Czy jadłospis, w którym brakuje białka oraz witaminy B12 może być korzystny dla rozwoju dziecka? To pytanie nurtowało rodziców, lekarzy, dietetyków. 

Okazuje się, że weganizm wpływa pozytywnie nie tylko na środowisko czy los zwierząt hodowlanych. Eksperci z Amerykańskiej Akademii Żywienia i Dietetyki wydali oficjalne oświadczenie dotyczące diety roślinnej, według którego ten sposób odżywiania jest nie tylko bezpieczny, ale i zdrowy. Mięso to najlepsze źródło białka? Czas pożegnać ten stereotyp! Zdrowy jadłospis może obejść się bez niego pod warunkiem, że nie zabraknie w nim żelaza, cynku, wapnia oraz kwasów omega-3. Te składniki można dostarczyć ciału za pomocą wielu owoców czy warzyw. Dla wegetarian i wegan niezbędna jest również suplementacja witaminy B12. Jak podkreślają dietetycy, ta witamina znajduje się wyłącznie w produktach odzwierzęcych. Jej niewielką ilość zawierają algi morskie (z tej przyczyny nazywa się je "zielonym mięsem"), w szczególności chlorella

Według naukowców nie ma żadnych przeciwskazań co do stosowania diety wegańskiej przez dzieci, kobiety w ciąży lub sportowców. Ważne, aby roślinne menu było odpowiednio zbilansowane, najlepiej z pomocą żywieniowego eksperta. Warto pamiętać, że dieta wegańska może szkodzić zdrowiu, gdy przeważają w niej produkty przetworzone. Warzywa smażone w głębokim oleju, słodycze o dużej zawartości cukru czy gotowe produkty sojowe nie posłużą nikomu na dłuższy czas. Zamiast nich warto wzbogacić menu w zdrowe tłuszcze (pestki, nasiona, oliwę, orzechy), naturalne cukry (syrop klonowy, daktyle, melasa, dojrzałe banany), kwasy tłuszczowe omega-3 (siemię lniane, nasiona chia), strączki, kasze czy pełnoziarniste zboża. 

Poznaj przepis na wegańską białą czekoladę >>