Jak łączyć produkty żywieniowe? Sprawdź, które kombinacje w posiłkach są szkodliwe dla zdrowia

Zdarzają Ci się niestrawności po zdrowych, samodzielnie przygotowanych posiłkach? A może chcesz schudnąć i mimo podjętych dietetycznych kroków Twoja waga nie spada w dół? Wpływ na takie zachowanie organizmu mogą mieć nieprawidłowe połączenia produktów żywieniowych - z pozoru smaczne i zdrowe kombinacje są bardzo szkodliwe dla naszego ciała. Z pomocą przychodzi dieta rozdzielna odkryta przez Dr Haya, która może być stosowana przez każdego. Na czym polega? Wystarczy unikać połączenia białka z węglowodanami w jednym posiłku, ponieważ ich trawienie obciąża układ pokarmowy i przyczynia się do nadwagi. To nie wszystko! Szkodliwa dla zrowia może być również herbata z cytryną, a także...łosoś z brokułami. Dowiedzcie się dlaczego: 

Szkodliwe połączenia produktów spożywczych: kawa + mleko 

Dieta rozdzielna: szkodliwe połączenia produktów spożywczych, fot. Fotolia

Chociaż kawa wypijana w pojedynkę ma gorzki posmak, lepiej jak najrzadziej łączyć ją z mlekiem. Białka mleka źle reagują na zawarte w niej kwasy, po wypiciu 'latte' spożyte wcześniej pokarmy dłużej zalegają w przewodzie pokarmowym. Dobrą alternatywą są lekkie, roślinne mleka o małej zawartości białka (migdałowe, ryżowe) lub espresso z dodatkiem słodkiego syropu. 

Szkodliwe połączenia produktów spożywczych: twaróg + pomidor

Dieta rozdzielna: szkodliwe połączenia produktów spożywczych, fot. Fotolia

Kanapka z twarożkiem i pomidorem wydaje się być niewinną przekąską - jednak częste łączenie nabiału z tym warzywem prowadzi do poważnych zmian w naszym ciele, a mianowicie choroby stawów. Kwasy zawarte w pomidorach (jabłkowy, cytrynowy, kumarynowy, chlorogenowy) w połączeniu z wapniem tworzą nierozpuszczalne kryształki, które z czasem odkładają się w stawach i wywołują silne bóle. Mogą być przyczyną poważnych kontuzji.

Szkodliwe połączenia produktów spożywczych: łosoś + brokuły

Dieta rozdzielna: szkodliwe połączenia produktów spożywczych, fot. Fotolia

Łosoś i brokuły - to połączenie brzmi jak dobry plan na zdrowy lunch. Niestety, powinniśmy z niego zrezygnować. Brokuły i inne warzywa zawierające goitrogeny (np. brukselka, kalafior, kapusta) blokują w organizmie przyswajalność cennego jodu, który jest składnikiem wszystkich ryb morskich. Łosoś lepiej skomponuje się z sałatkami.