Kilkudniowe diety odchudzające pozwalają na spory spadek wagi w bardzo krótkim czasie. Zazwyczaj są one o wiele bardziej restrykcyjne niż opracowane przez dietetyków plany żywieniowe, wymagają też większego poświęcenia i samodyscypliny. Do takich sposobów odżywiania zaliczana jest dieta grejpfrutowa, znana również pod nazwą dieta hollywoodzka. Jakie efekty można osiągnąć dzięki jej wdrożeniu? Na czym polega dieta grejpfrutowa?

Dieta grejpfrutowa - zasady

Dieta grejpfrutowa jest sposobem odżywiania, opartym na jedzeniu określonych produktów i wykluczeniu z żywienia szkodliwych dodatków. Ważne jest, by w trakcie jej trwania utrzymać ujemny bilans energetyczny, czyli dostarczać organizmowi mniej kalorii, niż wykorzystujemy na co dzień. W przypadku diety grejpfrutowej limit ten wynosi około 1000 kcal dziennie.

Istotne jest, by z jadłospisu całkowicie wykluczyć cukier oraz ograniczyć do minimum spożycie soli. Potrawy, przygotowywane w trakcie trwania diety nie powinny być smażone. Mogą natomiast być pieczone, gotowane lub duszone. W samym jadłospisie powinno znaleźć się głównie białko, najlepiej pod postacią mięsa. Najbardziej polecane jest spożywanie wołowiny oraz cielęciny, ponieważ znajduje się w nich najwięcej cennych składników odżywczych oraz białka.

Na diecie grejpfrutowej powinno się również unikać spożywania węglowodanów złożonych, czyli np. brązowego pieczywa czy pełnoziarnistych makaronów. Warto za to włączyć do jadłospisu jajka, warzywa oraz mleczne koktajle owocowe.

W trakcie trwania diety grejpfrutowej należy zadbać o odpowiednie nawodnienie. Dziennie do organizmu powinno trafiać około 3 litrów płynów pod postacią wody, soku czy mleka. Dozwolone jest również wypicie 1 filiżanki kawy dziennie, nie wolno jej natomiast słodzić. Jeśli decydujemy się na dietę grejpfrutową, trwającą 12 dni, owoc ten powinien towarzyszyć każdemu posiłkowi pod różnymi postaciami.

Na diecie grejpfrutowej powinno się spożywać 5 posiłków dziennie. Pierwszy powinien być zjedzony w ciągu godziny od przebudzenia, a ostatni na 2 godziny przed zaśnięciem. Zabronione jest podjadanie między posiłkami. Każde złamanie restrykcyjnych zasad tej diety w widoczny sposób odbija się na końcowym rezultacie, niwecząc dotychczasowe wysiłki.

Dieta grejpfrutowa - ile można schudnąć, stosując się do jej zasad?

Dieta grejpfrutowa to sposób odżywiania, pozwalający na szybką utratę wagi w krótkim czasie. W zależności od tego, na jaką długość jej trwania się zdecydujemy, efekty mogą być bardzo różne. 3-dniowa dieta grejpfrutowa pozwala na oczyszczenie organizmu i pozbycie się nadmiaru wody. Ten sposób odżywiania najczęściej nie prowadzi do spektakularnego spadku wagi, choć możliwe jest zrzucenie 1-2 kilogramów.

Inaczej jest w przypadku wersji 12-dniowej, mającej zapewnić efekty głównie odchudzające. Stosowanie się do restrykcyjnych zasad żywieniowych diety grejpfrutowej pozwala na utratę nawet do 5 kilogramów w ciągu niespełna 2 tygodni. Jest to o ponad połowę więcej, niż przy stosowaniu zbilansowanego jadłospisu odchudzającego, pozwalającego na zdrowy spadek wagi (ok. 1 kg tygodniowo). Przy tak szybkiej utracie wagi to więcej niż możliwe, że pojawi się efekt jo-jo.

Dieta grejpfrutowa - efekty

Dieta grejpfrutowa pozwala na uzyskanie szybkich efektów odchudzania w krótkim czasie. Taka perspektywa może być kusząca zwłaszcza dla osób, które chcą zrzucić kilka kilogramów przed jakimś ważnym wydarzeniem (np. ślubem). Dużą zaletą tej diety jest całkowita eliminacja cukru i ograniczenie do minimum soli w codziennym jadłospisie. Pomaga to w budowaniu dobrych nawyków i ograniczenia spożycia obu substancji nawet po zakończeniu diety.

Grejpfruty, które stanowią bardzo ważny dodatek do każdego posiłku są bogate w witaminę C. Ta z kolei pomaga w budowaniu odporności organizmu i zwalczaniu infekcji. W połączeniu z beta-karotenem, który również obecny jest w tym owocu w dużych ilościach witamina C wpływa pozytywnie na ogólny stan skóry i pomaga w redukowaniu cellulitu.

Efekty, uzyskane dzięki stosowaniu diety grejpfrutowej to więcej niż tylko zrzucenie kilku kilogramów. Jednak jej mocno okrojony jadłospis jest bardzo ubogi i na dłuższą metę taki sposób odżywiania może bardziej szkodzić, niż pomagać. Przede wszystkim dieta ta nie jest zbilansowana, czyli nie dostarcza wszystkich niezbędnych witamin, minerałów i składników odżywczych. To z kolei może w krótkim czasie doprowadzić do wyjałowienia organizmu i zaburzenia jego właściwego rytmu.

Monotonia w odżywianiu nie służy również układowi trawiennemu, który do właściwej pracy potrzebuje urozmaiconego menu. Jak już wspomnieliśmy dieta grejpfrutowa, choć daje spektakularne rezultaty odchudzające, często prowadzi do efektu jo-jo. Dzieje się tak właśnie za sprawą rozleniwienia układu trawiennego i spowolnienia jego pracy.

Dieta grejpfrutowa - opinie

Dieta grejpfrutowa ma grono zarówno zwolenników, jak i przeciwników. Wiele internautek jest zachwyconych efektami, jakie osiągnęły dzięki stosowaniu się do jej zasad. Ten sposób odżywiania, według opinii kobiet z różnych forów pomógł im zrzucić od 2 do 6 kilogramów w 12 dni. Kilka pań deklaruje również, że dietę grejpfrutową stosują po raz kolejny, ponieważ uważają ją za najskuteczniejszy sposób na utratę kilku kilogramów. Nie wiadomo jednak, czy radykalne odchudzenie odbiło się w jakiś sposób na ich zdrowiu.

Dietetycy i lekarze nie polecają stosowania tego sposobu żywienia, głównie ze względu na jego monotonność i braki w dostarczaniu podstawowych składników odżywczych. Dieta grejpfrutowa uważana jest przez nich za szkodliwą i mało efektywną, z uwagi na częste występowanie efektu jo-jo. Samo odchudzanie jest możliwe głównie dzięki ujemnemu bilansowi kalorycznemu, co również nie przemawia na korzyść tego jadłospisu. Innym z argumentów, przemawiających na niekorzyść tej diety są jej restrykcyjne zasady i bardzo krótkotrwałe efekty. O wiele zdrowszą opcją będzie włączenie do jadłospisu zasad prawidłowego odżywania, w tym ograniczenie cukrów i zwiększenie spożycia warzyw oraz owoców.

Dieta grejpfrutowa - przeciwwskazania

Dieta grejpfrutowa to rygorystyczny sposób odżywiania, oparty na niskokalorycznych i wysokobiałkowych posiłkach. Nie powinny jej stosować osoby, mające uczulenie na jakikolwiek ze składników jadłospisu, np. grejpfruty, mleko czy jajka. Dieta ta nie jest polecana również u osób, borykających się z jakimikolwiek problemami zdrowotnymi, zwłaszcza na tle kardiologicznym lub pokarmowym.

Z jadłospisu tego nie mogą skorzystać również osoby, przyjmujące duże ilości leków. Grejpfruty potęgują działanie leków poprzez wzmocnienie ich wchłanialności. Może to być niezwykle niebezpieczne, szczególnie u osób przyjmujących leki stabilizujące ich stan zdrowia lub antykoncepcję hormonalną.

Nawet jeśli zmagasz się z pozornie mało inwazyjnym schorzeniem warto przed rozpoczęciem diety grejpfrutowej zasięgnąć porady lekarza prowadzącego. Warto również udać się do dietetyka, który pomoże ci dostosować dietę do potrzeb twojego organizmu lub doradzi alternatywny sposób odżywiania, dający podobne rezultaty.

Dieta grejpfrutowa - jadłospis na 2 dni

Dieta grejpfrutowa w ciągu lat doczekała się kilku wersji, wzbogaconych o różne składniki lub różniących się długością jej trwania. Jadłospis, który znajdziesz poniżej powinien być wykorzystywany w diecie 12-dniowej, choć z powodzeniem sprawdzi się również w 3-dniowym rodzaju odżywiania.

Dzień I

Śniadanie: jajecznica z 2 jajek ze szczypiorkiem i rzodkiewką, szklanka soku z grejpfruta

II śniadanie: połówka grejpfruta, banan

Obiad: sałatka z zieloną sałatą, pomidorem, rzodkiewką, ogórkiem i kurczakiem, szklanka soku z grejpfruta

Podwieczorek: szklanka soku z grejpfruta

Kolacja: sałatka owocowa z malinami, jagodami, grejpfrutem, truskawkami i kiwi

Dzień II

Śniadanie: jogurt naturalny z dodatkiem bananów, truskawek oraz malin, połówka grejpfruta

II śniadanie: szklanka soku z grejpfruta, brzoskwinia

Obiad: filet z dorsza pieczony w piekarniku w towarzystwie szparagów, brokułów i batatów, szklanka soku z grejpfruta

Podwieczorek: połówka grejpfruta

Kolacja: potrawka z kurczaka z dodatkiem marchwi, zielonego groszku i cukinii