Dieta baletnicy - czy działa?

Dieta baletnicy to jeden z najbardziej restrykcyjnych i wyniszczających organizm sposobów odżywiania. Mimo iż trwa ona tylko 10 dni, może doprowadzić do znacznych ubytków i zaburzyć pracę ważnych organów wewnętrznych. Pomimo tego wiele kobiet decyduje się na jej stosowanie, głównie ze względu na szybki i efektowny spadek masy ciała.

Stosowanie diety baletnicy jest bardzo odradzane, głównie ze względu na niewspółmierny efekt w stosunku do ilości strat, Masa wyrzeczeń w trakcie jej trwania jest tylko wierzchołkiem góry lodowej, ponieważ najgorsze zaczyna się po jej zakończeniu. Rezultat odchudzania nie utrzymuje się długo, głównie ze względu na wystąpienie efektu jo-jo, czyli drastycznego przybrania masy po rezygnacji z diety.

Dieta baletnicy tak naprawdę nie jest jadłospisem, tylko pół głodówką. W trakcie jej trwania przyjmowane są głównie płyny oraz pokarmy, niemające zbyt wielu wartości odżywczych. Dieta jest bardzo monotonna, co prowadzi do rozleniwienia i spowolnienia układu trawiennego. Bardzo skromny jadłospis łączony jest z ćwiczeniami fizycznymi, które dodatkowo prowadzą do wyniszczenia i mocnego wyjałowienia organizmu.

Dieta baletnicy może doprowadzić do uruchomienia mechanizmu obronnego, który z kolei przyczyni się do szybkiego tycia po zakończeniu diety. Organizm, do którego dostarczane są zbyt małe ilości kalorii zaczyna gromadzić zapasy i odkładać je w postaci tkanki tłuszczowej. Magazynowanie ma za zadanie zgromadzić ilość składników odżywczych potrzebną do przeżycia przez kilka dni, która uchroni ciało przed śmiercią głodową.

Czy więc dieta baletnicy działa? Tak, pozwala ona na szybki spadek masy ciała w krótkim czasie. Efekt ten osiągany jest jednak za pomocą pozbycia się wody z organizmu oraz spalania mięśni. Sam rezultat jest dość krótkotrwały, a konsekwencje takiego odżywiania ciągną się wiele miesięcy po zakończeniu diety. Warto mieć to na uwadze i sięgnąć po mniej drastyczny sposób na odchudzanie, umożliwiający bezpieczną dla organizmu utratę wagi.

Dieta baletnicy - efekty

Dieta baletnicy to rygorystyczny i ubogi w składniki odżywcze sposób odżywiania. Sam jadłospis jest bardzo skromny i składa się głównie z niesłodzonych płynów oraz skromnych, niskokalorycznych posiłków. W trakcie stosowania diety baletnicy wiele osób boryka się z efektami ubocznymi, takimi jak zawroty głowy, nudności, wymioty czy nawet utrata przytomności. Stan ten spowodowany jest połączeniem ujemnego bilansu kalorycznego z ćwiczeniami fizycznymi, dodatkowo rujnującymi organizm.

Jakie efekty można osiągnąć dzięki stosowaniu diety baletnicy? W ciągu 10 dni można zrzucić od 5 do 12 kilogramów, co stanowi bardzo duży spadek jak na tak krótki czas. Jednak rezultat ten osiągany jest głównie dzięki spalaniu mięśni, ponieważ to one stanowią najlepsze i łatwo dostępne źródło składników odżywczych. W międzyczasie organizm gromadzi zapasy pod postacią tkanki tłuszczowej, dlatego efektem po zakończeniu diety baletnicy nie możemy się cieszyć zbyt długo.

Negatywne następstwa tej diety przeważają nad chwilowym spadkiem masy ciała. Odwodnienie organizmu, pozbycie się większości witamin, minerałów i makroelementów oraz spalenie części tkanki mięśniowej to tylko niektóre z nich. Długotrwałe skutki tej diety mogą prowadzić do rozwoju rozmaitych schorzeń i poważnych chorób, a rozregulowanie pracy układu trawiennego do szybkiego przybierania na wadze.

Zobacz też: Dieta w Hashimoto - 5 produktów, których powinnaś unikać

Dieta baletnicy - jadłospis

Dieta baletnicy to restrykcyjny sposób odżywiania, prowadzący do znacznej utraty ważnych dla organizmu składników. Na jej jadłospis składają się głównie niesłodzone płyny, takie jak woda i kawa oraz niskokaloryczne pokarmy, pochodzące z tej samej grupy produktów. Jej monotonność oraz skład ubogi w witaminy i minerały prowadzą do znacznego osłabienia organizmu. Jak wygląda jadłospis na diecie baletnicy?

  • 1-2 dzień - możesz pić tylko wodę lub czarną, niesłodzoną kawę. Obydwa płyny możesz przyjąć w ilościach, nieprzekraczających 1 litra. Nie możesz spożywać żadnego jedzenia.
  • 3-4 dzień - możesz zjeść wyłącznie produkty, składające się z odtłuszczonego nabiału (np. jogurt naturalny, serek wiejski, biały ser). Możesz pić czarną, niesłodzoną kawę lub wodę. Łączna dzienna ilość przyjmowanych płynów nie może przekroczyć 2.5 litra.
  • 5-6 dzień - możesz zjeść maksymalnie 11 sztuk gotowanych ziemniaków w mundurkach (średniej wielkości), bez żadnych dodatków smakowych. Kawę oraz wodę możesz przyjąć w dziennej ilości 3 litrów.
  • 7-8 dzień - możesz zjeść do pół kilograma chudego, gotowanego drobiowego mięsa bez żadnych dodatków smakowych. Możesz pić czarną, niesłodzoną kawę oraz wodę w ilości do 2.5 litra dziennie.
  • 9-10 dzień - możesz jeść wyłącznie zielone warzywa, np. brukselkę, brokuły, szpinak, ogórek czy sałatę. Ilość ich spożycia nie jest ograniczona, nie mogą natomiast być one podawane z żadnymi dodatkami. Możesz wypić 3 litry wody lub czarnej, niesłodzonej kawy.

Dieta baletnicy - opinie

Dieta baletnicy jest popularna zwłaszcza wśród ludzi młodych oraz kobiet, które chcą szybko schudnąć przed ważnym wydarzeniem (np. ślubem). Osoby, które decydują się na wdrożenie tego jadłospisu do swojego życia zazwyczaj nie mają zbyt dużego doświadczenia z odchudzaniem, a jednocześnie pragną błyskawicznej utraty wagi za wszelką cenę.

Większość opinii, które można znaleźć na internetowych forach mówi przede wszystkim o zmęczeniu, senności i problemach z koncentracją po zakończeniu diety baletnicy. Mnóstwo kobiet, które zakończyły dziesięciodniowy maraton odchudzania odradza jej stosowanie, ze względu na ogromną ilość efektów ubocznych i krótkotrwałe rezultaty.