Cukier czy tłuszcz? Co jest gorsze dla Twojej sylwetki?

To wcale nie jest takie oczywiste! Podczas, gdy Stany Zjednoczone walczą z cukrem, zmuszając znanych producentów żywności do zmniejszania jego ilości w swoich produktach, Wielka Brytania zdaje się być największym przeciwnikiem tłuszczu, za który wini otyłość swojego narodu. Tylko na co powinniśmy się zdecydować? Do wyboru mamy długą listę diet-cud, które nie zawsze są takie zdrowe, jakby się mogło wydawać.

Fakty na temat właściwego sposobu odżywiania ciągle się zmieniają - tłuszcz uważany niegdyś za główną przyczynę tycia zostaje wypierany przez zawarty w gotowej żywności cukier. Skrajne diety, jak paleo, sugerują nam rezygnację z nasyconych fruktozą węglowodanów, a odżywanie w stylu "high carb, low fat" zaleca wyeliminować tłuszcze pochodzenia zwierzącego. Kto ma rację? ELLE.pl wzięło ten temat pod lupę.

Co jest bardziej kaloryczne?

 Cukier vs Tłuszcz, Wildfox, fot. East News

Które z dań szybciej zaspokoi nasz apetyt? Ociekający tłuszczem burger czy sałatka warzywna z makaronem i koniecznie - słodki deser? Komponując swoje codzienne posiłki zwracamy uwagę na to, czy są z pożywnych składników i na długo zapewnią nam uczucie sytości. Niestety, nawet jeśli preferujemy "zdrową" opcję i tłuszczom mówimy stanowcze NIE, to właśnie dzięki nim szybciej zaspokajamy głód, podczas gdy dania o wysokiej zawartości węglowodanów i cukru mogą mieć odwrotne działanie. Nie będąc w pełni usatysfakcojonowanymi, zaczniemy bardziej podjadać w ciągu dnia, na skutek czego pochłoniemy znacznie więcej kalorii, niż gdybyśmy zjadły wysokotłuszczowy posiłek. Warto urozmaicać dania dodawając do nich oliwę i inne tłoczone na zimno oleje, oraz bogate w wartościowy tłuszcz orzechy. 

Jeść tłusto, czy na słodko?

 Cukier vs Tłuszcz, fot. Fotolia

Paryżanki zaczynają dzień od croissantów z czekoladą i słodkim dżemem, Londyńczycy preferują bekon, tosty z masłem, sadzone jajka i kiełbaski w duecie z kremowym majonezem. I chociaż pierwsza opcja śniadaniowa wydaje się być lżejsza, obie mogą być równie ciężkostrawne. Cukier spożywany w dużej ilości po czasie przeistacza się w tkankę tłuszczową, szczególnie jeśli karmimy nasz organizm tak dużą dawką. Słodycz w postaci francuskiego rogala trawi się bardzo szybko, powodując błyskawiczny skok poziomu cukru we krwi. Nie zaszkodzi jako jednorazowa przekąska (raz na jakiś czas!), ale nie powinien zastępować pełnowartościowego śniadania.

Z kolei spożywanie dużej ilości tłuszczu i rezygnowanie z cukru powoduje, że nasz organizm nie mając skąd czerpać energii, sam zaczyna produkować i magazynować glukozę. Taka reakcja po dłuższym czasie może prowadzić do wielu nieprawidłowości. Glukoza to kluczowy składnik pobudzający mózg do działania, jej braki mogą powodować zaburzenia koncentracji i osłabiają pamięć. 

Co lepiej wybrać przed treningiem?

 Cukier vs Tłuszcz, fot. Fotolia

Niezależnie od tego, czy planujesz trening na powietrzu czy na macie, na przynajmniej godzinę przed, nie powinnaś nic jeść. Twoje ciało musi mieć energię do działania, a trawienie pokarmów niepotrzebnie ją zabiera. Na przedtreningowy posiłek wybierz danie składające się z węglowodanów albo przekąskę o dużej zawartości naturalnych cukrów. Glukoza szybko Cię pobudzi i przyczyni się do większej wydajności w trakcie ćwiczeń. Za to tłuszcz spowolni Twoją pracę - sprawi, że szybko się zmęczysz i zaczniesz czuć się ociężale. Aby efekty treningu były widoczne szybko, postaw na naturalne cukry, np. zawartą w owocach fruktozę - przedtreningowy banan lub zielony koktajl to lepsza opcja niż sztuczny izotonik.

Jakie cukry i tłuszcze są dla nas dobre? 

 Cukier vs Tłuszcz, fot. Fotolia

Nie myśl sobie, że jeśli glukoza jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania mózgu, to możesz zacząć jeść więcej słodyczy "na zdrowie". Cukier dzieli się na ten dobry i zły. Węglowodany o wysokim indeksie glikemicznym sprawiają, że poziom glukozy we krwi szybko wzrasta, co powoduje wydzielanie insuliny w ponadprzeciętnej ilości. Hormon ten jest odpowiedzialny za wchłanianie glukozy z krwioobiegu do komórek i hamowanie rozpadu tłuszczy. Szybki spadek stężenia glukozy wzmaża uczucie głodu. Do tej grupy cukrów zaliczamy między innymi słodycze zawierające w składzie biały cukier i pszenne pieczywo. Warto więc zacząć stosować zamienniki - słodzić ulubione napoje miodem lub syropem klonowym, a do słodkich potraw dodawać melasę, daktyle, bardzo dojrzałe banany albo cukier kokosowy.

To samo tyczy się tłuszczów! Unikaj ich w wersji 'trans', czyli wysokoprzetworzonej, jaką znajdziesz w fast foodach. Wybieraj naturalne opcje - roślinne oleje jak oliwa, olej rzepakowy, z pestek winogron i olej kokosowy. Pozyskuj tłuszcze z nasion i orzechów, np. w postaci ulubionego, orzechowego masła.

Cukier czy tłuszcz? Z czego zrezygnować?

 Cukier vs Tłuszcz, fot. Fotolia

To w końcu co jest gorsze? Cukier, czy tłuszcz? Który składnik diety powinnyśmy ograniczyć do zera? Odpowiedź jest prosta - żeby na długo zachować zdrowie, piękną sylwetkę i urodę, nie rezygnuj z żadnego z nich. Tłuszcze i cukry w nieprzetworzonej postaci i odpowiedniej dawce to kluczowy pokarm dla mózgu i ciała. Jednak diabeł tkwi w szczegółach - istnieje pewna mieszanka, która nie występuje w naturze i jest bardzo szkodliwa dla naszej sylwetki. Niestety, to połączenie kochamy najbardziej. Tłuszcz i cukier w duecie, czyli pyszny sernik, pączki, ciasteczka maślane, mleczna czekolada...możemy wymieniać bez końca! Unikaj tego zestawienia, jeśli Twoja linia i dobre samopoczucie nie są Ci obojetne.

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life