Co zamiast kawy? Pobudzające napoje bez kofeiny - szot z pokrzywy, mniszek lekarski, spirulina. 

Kawa to napój od którego wiele z nas zaczyna swój dzień, często po przebudzeniu wypijając espresso, a dopiero później poranną szklankę wody. W kawowym królestwie każda z nas potrafi znaleźć coś w sam raz dla siebie - od klasycznej "małej czarnej" po słodkie, mleczne latte z syropem karmelowym. Jednak czy picie kawy każdego dnia na pewno dobrze wpływa na samopoczucie? Gdy się od niej uzależniamy, jej dzienne spożywanie nie kończy się na jednej filiżance. A to po jakimś czasie może skutkować ciągłym przemęczeniem, bezsennością, spadkiem formy i dosyć mocno odbić się na naszej urodzie. 

Zrób sobie zatem małe wyzwanie - odstaw kawę na tydzień zastępując ją naturalnymi alternatywami. Przekonasz się, że życie bez niej wcale nie jest takie trudne, a mikstury na bazie innych roślin mogą pobudzać równie mocno i efektywniej wpływać na Twoją codzienną pracę. Poznaj nasze sposoby na radzenie sobie bez kawy za pomocą jej naturalnych zamienników. Stosujemy je na co dzień w redakcji!

1. Szot z trawy pszenicznej 

Co pić zamiast kawy? Poznaj jej naturalne zamienniki, fot. Fotolia

Szot z trawy pszenicznej działa jak podwójne espresso. Ta wartościowa roślina zawiera w sobie aż 70% chlorofilu, magnez i witaminę C - niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze, których pozbywamy się z organizmu spożywając za dużo kawy. Dodatkowo pozytywnie wpływa na nasz układ trawienny i cerę, ponieważ w naturalny sposób oczyszcza ciało z toksyn i reguluje metabolizm.