Carb cycling - co to jest?

"Carb cycling" to sposób odżywiania, który coraz bardziej zyskuje na popularności. Do jego zwolenników należą sportowcy oraz osoby trenujące siłowo. Bo dla nich właśnie stworzony jest ten system, nazywany inaczej "rotacją węglowodonami". Metoda ma za zadanie zredukować masę ciała i przyspieszyć metabolizm. Jej fenomen polega na tym, że przy jednoczesnym spalaniu tłuszczu pozwala na budowę mięśni. Dostarcza organizmowi odpowiednią ilość glikogenu, dzięki czemu nie cierpimy na spadek siły czy energii podczas treningu. Można stosować ją przez dłuższy czas, gdyż nie obniża poziomu koncentracji i zdolności regeneracyjnych ciała. Sprawdza się szczególnie u endomorfików - osób, które łatwo przybierają na wadze, lecz z trudnością budują mięśnie. 

Carb cycling - na czym polega?

Kobiety o wiele łatwiej, niż mężczyźni, gromadzą tkankę tłuszczową. Trudniej nam utrzymać idealne wymiary, bez zaostrzonej, żywieniowej rutyny. Na szczęście rotacja węglowodanami może pomóc w uzyskaniu perfekcyjnej figury. Ten sposób odżywiania polega na zwiększaniu i zmniejszaniu ilości węglowodanów w menu, w zależności od dnia treningowego. Oznacza to, że dopasowujemy swój jadłospis do planu naszych zajęć fizycznych. Przykładowo, w dni bez sportu jemy w stylu "low carb" - minimum węgli, maksimum białka oraz tłuszczów. W dni "lekkiego treningu" (np. małych partii ciała, jak biceps i barki) spożywamy średnią ilość węglowodanów, a jadłospis "high carb" rządzi u nas w dni, w które planujemy solidny trening na brzuch, nogi lub pośladki. 

Trening siłowy - zalety ćwiczenia z obciążeniem >>

Jaki to ma sens? Carb cycling pozwala zachować upragnioną wagę bez drastycznego cięcia kalorii. Zamiast powodować nagły skok cukru we krwi, utrzymuje go na stałym poziomie i dostarcza organizmowi energii. Spożywanie dużej ilości węglowodanów w dni treningu siłowego sprawia, że mamy więcej siły oraz szybciej spalamy zmagazynowany tłuszcz. Deficyt lub nadwyżkę kaloryczną liczy się w kategorii całego tygodnia, co sprawia, że nadwyżka kalorii dostarczona w "dni high carb" zostaje skutecznie wyeliminowana w "dni low carb". Jak odpowiednio zaplanować rotację? Należy ustalić swoje dzienne zapotrzebowanie na kalorie i cel, jaki chce się osiągnąć tą metodą.

Kolejnym krokiem jest podzielenie sobie dni na:

1. Dni wysokiej intensywności fizycznej i dużej ilości węglowodanów

2. Dni średniej intensywności fizycznej i średniej ilości węglowodanów

3. Dni niskiej intensywności fizycznej (lub jej braku) i niewielkiej ilości węglowodanów

Deficyt węglowodanów w menu zawsze uzupełniamy tłuszczami.  W przypadku redukcji masy ciała cykl carb cycling powinien trwać od 2-3 miesięcy. Nie należy przekraczać nałożonej dziennej dawki kalorii, a w dni bez treningu wręcz należy ją zmniejszyć. Carb cycling to metoda idealna dla kobiet trenujących na siłowni, których trening składa się nie tylko z kardio, ale przede wszystkim ćwiczeń siłowych. Zaleca się ją osobom praktykującym zdrowy styl życia dłuższy czas, znającym potrzeby swojego organizmu. To świetny sposób na przyspieszenie metabolizmu. Dzięki niemu łatwo "dociąć" sylwetkę - spalić tłuszcz, by w jego miejscu wyrzeźbić mięśnie!

Wiosenna odzież na trening w sklepie ELLE: