Jakie buty do biegania wybrać na zimę? 

Utrzymujemy formę przez cały rok i przygotowujemy się na zimowe wyzwanie biegowe! Trening w plenerze w mroźnym sezonie niesie ze sobą wiele ryzyka - łatwo o przemoczenie sportowego obuwia i przewrócenie się na śliskiej powierzchni, co w obu przypadkach może się nieciekawie skończyć. Z tego powodu warto pomyśleć o tym, jak zabezpieczyć stopę przed wilgocią i zimnem oraz dobrać odpowiednie do tego sportu obuwie. Przykładowo, w zimowych butach do biegania na pewno nie sprawdzi się przepuszczająca powietrze siateczka i cienka, lekka podeszwa. Podpowiadamy Wam, w jakim model najlepiej zainwestować. 

1. Buty do biegania - który rodzaj wybrać?

W pierwszej kolejności zastanów się, na jakiej powierzchni zamierzasz biegać zimą - wolisz trenować na asfalcie w mieście, czy będzie to ściółka leśna i nierówny teren? Wybór pomoże Ci zadecydować o tym, jakie obuwie będzie dla Ciebie najlepsze. Biegowe buty trailowe idealnie sprawdzą się w cięższych warunkach, gdy do pokonania będziesz mieć kamieniste zbocza czy ścieżki pokryte warstwą lodu. Takie modele mają cięższą budowę i są wykonane ze specyficznych materiałów, które najczęściej są wodoodporne. Dzięki nim bezpiecznie pokonasz trudne trasy i niestraszne Ci będą złe warunki pogodowe. Jeśli jednak w planach masz przemierzanie miejskich dróg, być może zwykłe buty sportowe przystosowane do biegania po szosie w zupełności wystarczą. Ich podeszwa i cholewka jest elastyczna, dzięki czemu będziesz lżej poruszać się na trasie. Możesz także pokusić się o buty z membraną, czyli dodatkową warstwą materiału chroniącą przed wodą i zimnem (idealne na okres od jesieni do wiosny). 

2. Przydatne akcesoria - ochrona dla stopy

Zanim wybiegniesz na trening w mroźnym plenerze, pomyśl o dodatkowej ochronie dla stóp. Będąc posiadaczką zwykłych (całorocznych) butów do biegania szczególnie powinnaś zwrócić na to uwagę. To nic, jeśli w trakcie biegu do obuwia dostanie się woda - jeśli na stopach masz grube skarpety wykonane z pożądnego materiału. Szczególnie polecane są te z wełny merino, które mimo wilgoci zatrzymają ciepło, a stopa w nich nadal będzie "oddychać". 

3. Sportowe dodatki - ochraniacze na buty

Podczas zimowego biegu woda i śnieg mogą dostać się do środka buta również przez cholewkę. Jak temu zapobiec? Skorzystaj z tzw. biegowych stuptutów. Są to wciągane na stopę, sięgające kostki ciepłe ochraniacze, które zasłaniają górną część buta. W efekcie dodatkowo grzeją i nie pozwalają niczemu dostać się do środka obuwia. Pomocne są także filcowe wkładki do butów ochraniające stopy przed zimną powierzchnią.

Na co jeszcze powinnaś zwrócić uwagę? Na pewno na swoją widoczność podczas biegu - pamiętaj o tym, że przez śnieg, deszcz i mgłę możesz stać sie niewidzialna dla kierowców samochodów. Zawsze zakładaj na ramię odblaskowe opaski lub zadbaj o to, by Twój zimowy strój sportowy był w nie wyposażony.

Tekst: Zuzanna Ludwig / Green City Life