Słyszałaś, że awokado są tłuste i kaloryczne? To prawda. Średniej wielkości owoc ma około 300 kalorii. Nie jest to jednak powód, dla którego masz z niego rezygnować. Wręcz przeciwnie - awokado, mimo, że tłuste pozwolą ci zredukować masę ciała. Tłuszcz ma wśród wszystkich składników odżywczych najgorszy PR, ale w gruncie rzeczy jest organizmowi bardzo potrzebny - również do spalania. Tyle tylko, że trzeba go wybierać z głową. A te, które zawarte są w awokado są bardzo zdrowe.

Bomba witaminowa

Awokado zawiera prawie wszystkie rodzaje witamin: A,C, E, K oraz witaminy z grupy B6. Jest to więc pełna dawka wartości odżywczych. Oprócz tego, w jednym kawałku tego owocu jest aż 975 g potasu oraz ryboflawina, niacyna, kwas foliowy i pantotenowy.
Zawarte w nim fitosterole pomagają zmniejszyć stany zapalne (związane z bólem stawów, układem pokarmowym, a także odpornością na insulinę). Podsumowując - ten rodzaj tluszczów może pomóc w regulacji poziomu glukozy we krwi, co z kolei wiąże się z utratą masy ciała i zwiększeniem poziomu energii.

Pogromca tłuszczu i przyjaciel ciężarnych

Kwas foliowy, którego w awokado jest bardzo dużo, chroni przed chorobami serca. Jest to ważna wartość odżywcza szczególnie dla kobiet, które są w ciąży. Witamina E również odpowiada za zdrowie naszego serca, ale również pomaga spalać nadmiar tłuszczu. Mimo, że awokado jest dość miękkie, zawiera dużo błonnika, który poprawia naszą przemianę materii, reguluje poziom złego cholesterolu oraz sprawia, że na dłużej czujemy się najedzeni. Dodawaj połowę owocu do sałatek - będziesz zdrowsza, piekniejsza (bo tłuszcze zawarte w awokado doskonale wpływają na stan skóry i włosów) pełna energii, a walka z dodatkowymi centymetrami w talii będzie skuteczniejsza. Ekstra dodatkiem będą także nasiona chia lub siemię lniane.

Sposób przechowywania

Awokado powinno się przechowywać w temperaturze pokojowej do czasu aż nie dojrzeje. Później należy je schować do lodówki. Dodatkowo powinno się znajdować w szczelnie zamkniętym pojemniku, żeby nie dochodziło do żadnych nieporządnych reakcji z tlenem.

 

Czytaj także:

Nasiona chia - modny dodatek do diety>>

Pogotowie urodowe: kiełki, jabłka, woda>>