Nawadnianie organizmu - fakty i mity

W upalne dni zawsze myślimy o tym, by mieć butelkę wody pod ręką. Wysokie temperatury mocno dają się we znaki, a pragnienie nie pozwala o sobie zapomnieć. Z kolei odwodnienie powoduje bóle głowy i ogólne rozdrażnienie, z czego często nie zdajemy sobie sprawy. Jak nawadniać się we właściwy sposób? Ile pić, by czuć się dobrze? Z których napojów lepiej zrezygnować? Nawyk picia wody jest ważny (i prosty)! Dowiedz się, jak praktykować go w sposób korzystny dla zdrowia.

Poznaj 5 mitów na temat nawadniania się:

1. Kawa odwadnia organizm

5 mitów na temat nawadniania organizmu, fot. Fotolia

Kawa nie odwadnia organizmu, jeśli ograniczymy się do jednej filiżanki ukochanego napoju dziennie. Co więcej, naukowo udowodniono, że jej regularne spożywanie zwiększa tolerancję na diuretyczny wpływ kofeiny, który powoduje wypłukiwanie z ciała elektrolitów. Wypicie kawy przed treningiem polepsza naszą wydajność i wytrzymałość. Większym wrogiem dla zdrowia jest alkohol - to on powoduje spustoszenie w organizmie, dramatycznie go odwadniając!

2. Tylko woda gwarantuje dobre nawodnienie

5 mitów na temat nawadniania organizmu, fot. Fotolia

Nie zapominaj, że dobre nawodnienie organizmu zapewnisz sobie również dzięki posiłkom. Nie wahaj się przemycać do nich wielu warzyw i owoców takich, jak: arbuz, kalafior, szpinak, ogórki, winogrona, mango, melon, truskawki. Do dobrze nawadniających produktów spożywczych zaliczają się także jogurty, czy mleko! Podstawą jest dostarczenie płynów organizmowi na początku dnia, w trakcie pierwszego posiłku. W tym celu sprawdza się pożywne smoothie bowl, które ekspresowo nawadnia i daje ciału zastrzyk witamin!

3. Łatwo pomylić pragnienie z apetytem

5 mitów na temat nawadniania organizmu, fot. Fotolia

Dietetycznym mitem jest tłumaczenie apetytu na słodkie przekąski tym, że jesteś niewłaściwie nawodniona. Powodem równie dobrze może być stres, nuda, czy brak energii. Jednak to nie oznacza, aby nie dbać o ilość płynów przyjmowanych w ciągu dnia. W rzeczywistości, regularne picie odpowiedniej ilości wody sprzyja utracie zbędnych kilogramów oraz utrzymaniu zdrowej diety. Nawadniaj się często - zyska na tym także twoja cera!

4. Powinnaś pić dużo wody w trakcie wysiłku

5 mitów na temat nawadniania organizmu, fot. Fotolia

Czy faktycznie w trakcie ćwiczeń powinnaś nieustannie się nawadniać? Lepiej posłuchaj swojego organizmu i pij dopiero wtedy, gdy poczujesz pragnienie. W przeciwnym razie trening może szybko zamienić się w prawdziwą mękę, za sprawą kolki i nieprzyjemnego uczucia ciężkości. Postaw na kilka łyków wody, by zwilżyć swoje gardło i usta. Dzięki temu wysiłek nadal będzie efektywny!

5. Czujesz pragnienie? Jesteś odwodniona

5 mitów na temat nawadniania organizmu, fot. Fotolia

Pilnujesz, by spożywać odpowiednią ilość płynów w ciągu dnia, a mimo to często odczuwasz pragnienie? Nie panikuj, takie uczucie jest normalne! Poważne odwodnienie charakteryzuje się zawrotami głowy, poczuciem dezorientacji, czy brakiem potrzeby oddawania moczu. Jednak taki stan nie jest spowodowany niepiciem przez kilka godzin, a codziennym spożywaniem chemicznych napojów, alkoholu, czy dużej ilości czarnej kawy i herbaty.