Łyżwiarstwo figurowe to nasza ulubiona dyscyplina na Olimpiadzie. Mogłybyśmy wpatrywać się w nią godzinami! Taniec na lodzie jest nie lada widowiskiem i należy do niezwykle precyzyjnych sportów. Wymaga wielu lat praktyki, świetnej formy i codziennych, ciężkich treningów. Dlatego wszyscy są zszokowani, że dzisiejsze starcie na olimpijskiej arenie Pjongczang 2018 w zwyciężyła 15-latka!

Alina Zagitova pochodzi z Rosji, do której wróci ze złotym medalem. Młoda łyżwiarka została mistrzynią świata w łyżwiarstwie figurowym, ustanawiając przy tym nowy rekord. Dziewczyna była lepsza nawet od dotychczasowej faworytki, 18-letniej Jewgieniji Miedwiediewej. Jednak niedawna kontuzja rywalki nie pozwoliła jej na regularny trening. Otrzymała gorsze noty za styl zaprezentowanego przejazdu. Tym samym uplasowała się na drugim miejscu, a Alina zwyciężyła upragnione złoto. Trzecie miejsce zajęła Kanadyjka Kaetlyn Osmond

"Nie mogę uwierzyć, że jestem mistrzynią" - powiedziała młoda medalistka z Moskwy. 

15-latka w środę w programie krótkim uzyskała 82,92 pkt, ustanawiając rekord świata. W piątek w programie dowolnym nagrodzono ją 156,65 pkt. Łącznie za oba programy Zagitova otrzymała 239,57 pkt. Wygrała drugi złoty medal dla Rosji w rywalizacji solistek w historii zimowych igrzysk olimpijskich. 

Młoda olimpijka urodziła się w 2002 roku w rosyjskim Iżewsku. Jeździ na łyżwach odkąd skończyła 5 lat. Rodzice nadali jej imię po znanej rosyjskiej lekkoatletce Alinie Kabajewej. Już w 2016 roku zajęła 9. miejsce na Mistrzostwach Rosji Juniorów. Na arenie międzynarodowej zaistniała pod koniec sierpnia 2016 r., w konkursie Grand Prix Junior we Francji, gdzie zdobyła pierwsze miejsce.