Suknia ślubna princessa: jaki to krój?

Suknia ślubna o kroju powszechnie zwanym princessą od wielu lat cieszy się niesłabnąca popularnością wśród panien młodych. To piękna i elegancka kreacja, doskonale oddająca ponadczasowy szyk, elegancję oraz klimat niczym z królewskiego dworu. Suknia ślubna princessa charakteryzuje się wysoką strojnością - bogato zdobioną i przylegającą do ciała gorsetową górą oraz szerokim dołem. To kreacja o kroju „A”. Spódnica sukni jest najbardziej rozbudowanym elementem całości, z kolei górę sukni stanowi (najczęściej mocno dekoltowany) gorset podparty fiszbinami, który ma podkreślić biust oraz talię. Suknia występuje w wielu wariantach: bez ramiączek, na szelkach, z krótkimi ramiączkami lub długimi rękawami. Dół sukni może sięgać do ziemi lub stanowić długie, syrenie zakończenie płożące się po ziemi i będące uzupełnieniem dla welonu lub jego alternatywą.

Najpiękniejsze suknie ślubne od polskich marek. Gdzie kupić wymarzoną kreację?>>

Najistotniejszym elementem sukni jest wspomniana wcześniej spódnica. Tworzy się ją z wielu warstw halek, tiulów oraz ciężkich materiałów. Objętości może dodawać jej także koło, chociaż ostatnio się od niego odchodzi i zastępuje wielowarstwowym tiulem. Spódnica może sięgać do butów lub efektownie ciągnąć się za panną młodą. Częstą praktyką jest wykonywanie podczepianych ozdobnych trenów. Gorset najczęściej pokryty jest licznymi koralikami, cekinami, kryształkami, haftami i koronką. Podkreślają one królewski fason i styl. W lżejszych wersjach można spotkać gorsety z marszczeniami, zakładkami, paskami lub kokardami.

Suknia ślubna Vera Wang / mat. prasowe

Suknia ślubna princessa: dostępne warianty

Suknia ślubna princessa zazwyczaj występuje w trzech wariantach długości:

  • do ziemi,
  • asymetryczna,
  • z trenem.

Tren sukni jest jej bardzo ważnym elementem, szczególnie docenianym podczas przejścia panny młodej przez długość kościoła do ołtarza. Wyróżnia się następujące rodzaje trenów:

  • dotykający ziemi – krótki, który stanowi jedynie delikatne przedłużenie sukni ślubnej,
  • katedralny – bardzo efektowny, długi, często kilku lub kilkunastometrowy, zaokrąglony na końcu,
  • watteau – zaczyna się wysoko, w pasie, przy ramiączkach lub u dołu pleców.

W sukni ślubnej w typie księżniczki ważną rolę odgrywa gorset, a jego kształt może świetnie podkreślać figurę panny młodej. Do najbardziej popularnych zalicza się:

  • prosty – odpowiedni dla kształtów proporcjonalnych lub krągłych oraz niezbyt dużych piersi,
  • kwadratowy – podkreśla duży biust oraz maskuje wąskie ramiona,
  • łódka – podkreśla szczupłą szyję i szczupłą sylwetkę,
  • serce – odpowiedni dla sylwetki w stylu klepsydry oraz obfitych piersi,
  • hiszpański – dla szczupłej sylwetki i zgrabnych ramion,
  • zabudowany – idealny dla wąskich ramion,
  • litera „V” – wyszczupla masywne ramiona, podkreśla duży biust, optycznie wydłuża szyję,
  • wiązany na szyi – idealny dla kobiet o pełnych kształtach.

Ta obrączka będzie wyglądała jak pierścionek minimalistki. Znajdziecie ją w ofercie jednej z polskich marek biżuteryjnych>>

Suknia ślubna princessa: dla kogo?

Suknia ślubna princessa ma krój określany literą „A” z uwagi na fakt, iż przypomina ją swoim fasonem – rozszerza się jednostajnie ku dołowi. Swobodnie opada na ziemię i opina górne partie ciała. Podkreśla talię i staje się rozkloszowana od linii bioder.

Tego typu suknia sprawdzi się na niemalże każdej kobiecej sylwetce, ale szczególnie poleca się ją paniom o figurze gruszki. Doskonale podkreśli linię talii, a szersze biodra sprawią, że suknia będzie się pięknie rozszerzać. 

Panny młode, które wybiorą gorset w kształcie litery V, optycznie wydłużą sylwetkę oraz wyszczuplą ramiona, a ich szyja wyda się smuklejsza. Przy wyborze sukni w stylu księżniczki kluczowe jest podkreślenie linii biustu i ramion. Dobrze uszyty i usztywniony gorset doskonale podtrzyma oraz uwydatni piersi w każdym rozmiarze i kształcie. Niepodważalną zaletą sukni princessy jest fakt, że nie pogrubia ona sylwetki, uwydatni biust oraz talię oraz odpowiednio dobrana - ukryje wszelkie mankamenty figury. Ten model daje duże pole do popisu przy wyborze faktury oraz struktury materiałów. Warstwy tiulu uczynią suknię zwiewną i lekką, a jednocześnie nie odbiorą jej uroczystego i balowego charakteru.

Suknia ślubna princessa: jaki bukiet?

Suknia ślubna princessa jest iście królewską kreacją i takiej też oprawy wymaga, dlatego najlepiej dobierać do niej bukiety z żywych i pięknie pachnących kwiatów, najlepiej uformowane na kształt kuli. Najlepiej sprawdzą się kolory zbliżone do odcienia sukni: biel i pastele. Warto wybrać róże, jaskry, anemony, goździki, eustomy lub peonie. Można przełamać je zielenią, ale jedynie delikatnie i nienachlanie. Bukiety warto ozdobić perłami i diamencikami. Niskim pannom młodym zaleca się bukiet kaskadowy, który optycznie wysmukli i wydłuży sylwetkę. Wiązanka nie powinna być zbyt masywna, aby nie przyćmić sukni i panny młodej.

Kwiaty na ślub: jakie bukiety i dekoracje są modne w tym roku? Rozmawiamy z dekoratorką i organizatorką ślubów [Trendy ślubne 2020]>>

Suknia ślubna princessa: buty i dodatki

Suknie ślubne w typie księżniczki są bogato zdobione i bardzo strojne, dlatego należy zachować szczególna uwagę przy doborze butów oraz dodatków. Nie należy przesadzać z ilością i ozdobnością akcesoriów. Przepych w dodatkach odwróci uwagę od pięknej sukni i sprawi, że stylizacja będzie wydawała się zbyt ciężka oraz przesadzona. Suknia ślubna princess świetnie wygląda za to w towarzystwie klasycznego welonu. Dobrze sprawdzą się te całkiem krótkie, ale najbardziej imponujące będą bardzo długie, ciągnące się po ziemi za panną młodą. Mogą być wykonane z tiulu lub z koronki, bogato zdobione lub nie. Wszystko zależy od wizji, upodobań oraz zasobności portfela panny młodej.

Princessa, szczególnie ta z gorsetem na cienkich ramiączkach albo zupełnie bez nich, doskonale będzie się prezentować w towarzystwie rękawiczek ślubnych. Najlepiej, aby były długie i sięgały tuż nad łokieć. Dobór ich wzoru zależy od materiału, którego została wykonana kreacja. Dobrze będą wyglądać przezroczyste, ale i te z atłasu mają w sobie wiele uroku.

Suknia ślubna w stylu princessy sama w sobie jest bardzo strojna, dlatego nie sprawdzą się tutaj długie i wysadzane kamieniami kolczyki. Zamiast tego dobrze postawić na bransoletkę lub kolię. Ostatnio modne stały się też diademy lub wręcz korony, do których mocuje się długie welony. W tym przypadku najlepiej zupełnie zrezygnować z innej biżuterii. Buty z kolei powinny być dopasowane kolorystycznie do odcienia sukni. Mogą być to szpilki wysadzane kryształkami lub całkiem gładkie balerinki. Wiele panien młodych stawia jednak na wygodę i decyduje się na pójście do ślubu w trampkach.

Suknie ślubne w stylu boho. Najpiękniejsze eteryczne i subtelne kreacje od polskich marek oraz sieciówek>>

Suknia ślubna princessa: ceny

Cena sukni ślubnej uzależniona jest w szczególności od materiału z jakiego została wykonana, ilości detali oraz renomy salonu i jego położenia. Najdroższe będą suknie projektowane i szyte na zamówienie przez popularnych projektantów, a najtańsze – to modele z salonów, vintage lub z sieciówki. Suknia w stylu princessy to najdroższy z modeli, ponieważ charakteryzuje się bogatymi zdobieniami oraz znaczną ilością materiału niezbędnego do uszycia dołu sukni. Koszt jej wyprodukowania i zaprojektowania na zamówienie będzie wynosił najprawdopodobniej kilka tysięcy złotych oraz wzrastał wraz z ilością i kosztownością dodatków, a także czasochłonnością ich doszycia do sukni.

Zdecydowanie tańszą opcją jest zakup gotowej sukni ślubnej z salonu. W małych miastach można nabyć taką kreację już w cenach poniżej 1000 złotych, ale najczęściej są to suknie z poprzednich sezonów i starszych kolekcji. W większych za suknię o tej samej charakterystyce należy spodziewać się ceny przekraczającej 2000 złotych. Princessy gotowe z salonów z najnowszych kolekcji kosztują najczęściej od 3000 złotych wzwyż. Dobrym pomysłem jest zdecydowanie się na zakup modelu z drugiej ręki lub znalezienie tego wymarzonego na aukcji internetowej (warto śledzić również wszelkiego rodzaju wyprzedaże sezonowe oraz dostępność modeli powystawowych). Dużą popularnością cieszy się też nieustannie wypożyczanie sukni ślubnej - dzięki temu możemy pozwolić sobie na oszczędności i uniknąć kupowania ubrań "na jeden raz".

Gdzie kupić najpiękniejsze suknie ślubne typu princessa? Zajrzyjcie do naszej galerii - znajdziecie tam modele od takich marek, jak Zuhair Murad, Vivienne Westwood, Marchesa, Vera Wang, Laurelle, Bizzu czy Asos.

Ślub jak ze "Śpiącej królewny" albo "Kopciuszka"? Disney wypuszcza suknie ślubne inspirowane księżniczkami>>