Od eleganckich i idealnie skrojonych sylwetek po olśniewające, bogato zdobione style - wybór garniturów ślubnych jest naprawdę ogromny. Kupując ten odpowiedni dla siebie musisz przede wszystkim zwrócić uwagę na styl i krój - szukaj opcji, w których będziesz czuła się komfortowo i pewnie w tym ważnym dniu. Jeśli lubisz minimalistyczny styl, wybierz opcję podkreślającą sylwetkę w jednym kolorze lub przeciwnie, postaw na styl oversize ze spodniami do samej ziemi. Gdy już ustalisz jaki rodzaj kroju garnituru jest ci najbliższy, możesz przyjrzeć się bliżej szczegółom, takim jak tkanina z której jest wykonany i ewentualne zdobienia.

Damski garnitur ślubny dla panny młodej

Kultowy garnitur ze spódnicą YSL Bianki Jagger, kaszmirowy sweter Olivii Palermo, kombinezon od Stéphane Rolland Solange Knowles - gwiazdy udowadniają, że najlepsze stylizacje ślubne, które pamiętają wszyscy, wcale nie wymagają niezliczonych warstw tiulu, fikuśnych koronek, czy cekinów. Tak naprawdę w swoim wielkim dniu wcale nie musisz zakładać ślubnej sukni.

Nowoczesne panny młode coraz częściej wybierają garnitur jako swoją ślubną stylizację. Jeśli chcesz złożyć ukłon w stronę nonszalancji i uczucia pewności siebie, jaki daje dwuczęściowy strój, rozważ założenie go również na swój ślub. Gwarantujemy że kiedy pozbędziesz się niewygodnych gorsetów i ciężkich spódnic, poczujesz się o wiele mniej zdenerwowana w drodze do ołtarza - nie będziesz też czuła się ograniczona podczas kolacji czy tańców na parkiecie. Najlepsza rada, jaką dla ciebie mamy? Kup biały garnitur na swój ślub, a na pewno założysz go więcej niż ten jeden raz.

Chociaż nienaganne krawiectwo Alexandra McQueena i Magdy Butrym jest niezaprzeczalnie najlepsze w branży, wcale nie musisz wydawać fortuny na piękny damski garnitur ślubny. Równie atrakcyjne komplety znajdziesz chociażby w sieciówkach takich jak Massimo Dutti, COS, czy & Other Stories, a ich ceny zaczynają się już od kilkuset złotych.

Czy mogę założyć na swój ślub garnitur ślubny?

Nie da się ukryć, że moda ślubna się zmienia. Podczas gdy kiedyś wielka biała suknia wydawała się jedyną dostępną opcją, w ostatnich latach wiele panien młodych zwróciło się ku bardziej nowoczesnym sylwetkom, często odrzucając tradycyjny wygląd na rzecz czegoś bardziej praktycznego i wygodnego. Kobiety wydają się być teraz bardziej odważne w swoich wyborach modowych; chodzi o to, by być indywidualistką i podążać za swoim gustem, a nie czuć się zmuszonym do noszenia narzuconej, tradycyjnej sylwetki.

Czy wypada założyć garnitur ślubny na swój ślub? Oczywiście! Garnitury dla pań młodych stają się coraz bardziej popularne - wiele kobiet decyduje się założyć je na ślub cywilny lub traktować jako drugą kreację, w którą przebiera się na weselnym przyjęciu. Są one także szczególnie dobrym rozwiązaniem w przypadku ślubów kameralnych w gronie najbliższych.

Jedną z głównych zalet inwestowania w dopasowany dwuczęściowy garnitur w porównaniu z tradycyjną suknią ślubną jest także możliwość jego wielokrotnego noszenia.

Jeśli rozważasz założenie garnituru w dniu swojego ślubu, dobra wiadomość jest taka, że możesz przebierać w wielu opcjach. Niezależnie od tego, czy szukasz kroju oversize czy dopasowanego, zawierającego spódnicę czy spodnie, kremowego czy czysto białego, jest w czym wybierać, zarówno wśród sieciówek, marek z modą ślubną, jak i domów mody. Pamiętaj, że garnitur ślubny jest już sam w sobie czymś wyjątkowym, więc dodatki powinny być minimalistyczne - proste buty z cienkimi paskami i delikatna biżuteria sprawdzą się do niego idealnie.

Jakie są rodzaje garniturów ślubnych?

Niektóre style są strukturalne i dopasowane, inne bardziej swobodne i luźne. Garnitury ślubne są dostępne w szerokiej gamie kolorów, od czystej bieli po pastele, i mogą być ozdobione takimi detalami, jak koraliki i koronki. To, jaki typ garnituru ślubnego wybierzesz, zależy wyłącznie od Ciebie.

Garnitur ślubny dla gościa - modne inspiracje

Jest wiele rzeczy, o których trzeba pomyśleć, wybierając stylizację na wesele bliskich: pogoda, miejsce, a także fakt, że pod żadnym pozorem nie powinno się przyćmić panny młodej. Najlepszy wybór na weselną stylizację dla gościa bez względu na porę roku i motyw przewodni wesela? Garnitur. Zainwestuj w coś ponadczasowego, co możesz nosić wielokrotnie i w wielu kombinacjach jeszcze długo po zakończeniu uroczystości.

Zamień swoje sukienki koktajlowe na ten wyrafinowany strój, który wygląda równie elegancko na parkiecie, jak i na zdjęciach grupowych. Damskie garnitury są nie tylko pochlebne dla sylwetki, ale też zapewniają dużo więcej ciepła niż sukienki. Wybierz garnitur z dobrej jakości materiału, takiego jak aksamit lub satyna, aby wyglądać jeszcze bardziej elegancko i nieszablonowo.

Jeśli chodzi o stylizowanie garnituru na wesele, sugerujemy założenie pod spód jedwabnego topu lub użycie jedynie taśmy trzymającej biust (w przypadku garniturów z mniejszym dekoltem). W ten sposób stworzysz stylizację, która spełni wymagania każdego dress code'u i sprawi, że będziesz się wyróżniać w morzu spódnic i sukienek wybranych przez innych gości.

Garnitur ślubny plus size

Wszystkie kobiety, bez względu na to, jaki rozmiar noszą, chcą aby ich garnitur był idealnie dopasowany oraz posiadał kolor, który podkreśli ich wszystkie atuty i zatuszuje to, co trzeba. Jeśli jesteś jedną z tych kobiet, które mają problemy z zakupem garnituru w większym rozmiarze, mamy kilka wskazówek, które pomogą ci podjąć właściwą decyzję.

1. Wybierz odpowiedni krój garnituru dla siebie

W przypadku garniturów nie należy podążać za obowiązującymi trendami, ponieważ są one raczej inwestycją długoterminową, którą nosi się dłużej niż inne dodatki czy sukienki. Dlatego również faktem jest, że moda na garnitury nie zmienia się tak często. W ciągu ostatnich kilku lat fasony garniturów uległy poszerzeniu i nabrały bardziej męskich krojów, ale to nie znaczy, że musisz stawiać na oversize, jeśli nie pasuje on do twojego gustu oraz sylwetki.

2. Postaw na garnitur w neutralnym kolorze

Posiadanie w szafie neutralnych kolorów jest zawsze dobrym rozwiązaniem, nawet jeśli nigdy nie kupowałaś garnituru lub masz w szafie raczej więcej różu, czerwieni i zieleni. Kiedy już przyzwyczaisz się do noszenia garniturów możesz kupić jasne i bardziej żywe kolory, ale do tego czasu bezpieczniej będzie trzymać się neutralnych odcieni, takich jak czarny, szary, granatowy, grafitowy, czy brązowy.

3. Wybierz garnitur z odpowiednimi ramionami

Jeśli szukasz garnituru w rozmiarze plus size, wybierz krój z miękkimi ramionami, który optycznie wysmukli i zmiękczy górną część twojej sylwetki. Przed zakupem kompletu sprawdź jego komfort w ruchu, rozciągając ramiona na boki i schylając się - jeśli jest zbyt ciasny w ramionach, może warto abyś zdecydowała się na większy rozmiar marynarki.

4. Materiał garnituru to podstawa

Najważniejszą rzeczą w każdym garniturze jest jego tkanina. Materiał dobrej jakości garnituru ślubnego musi być oddychający, nie powinien być sztuczny, ani zatrzymywać w sobie ciepła. Na jakie składy warto więc zwracać uwagę?

  • Jedwab - ma luksusowy połysk, jest miękki i bardzo przyjemny dla ciała;
  • Len i bawełna - to doskonały wybór na lato, jednak zwróć uwagę na fakt, że garnitury z tych materiałów bardzo łatwo się gniotą;
  • Kaszmir - to król wszystkich materiałów, ale jest też dosyć drogi. Jeśli możesz pozwolić sobie na nieco kosztowniejszą inwestycję, to wybór dla ciebie;
  • Wełna - naturalna wełna jest ciepła i idealna na zimę, ale wełna syntetyczna może być noszona również latem.

Historia damskiego garnituru

Chociaż historia damskiego garnituru nie sięga 1600 roku, tak jak męskiego, to jest niezwykle barwna. Pierwszy znany przypadek kobiety, która dopasowała ten zarezerwowany wówczas wyłącznie dla mężczyzn strój do swoich potrzeb, miał miejsce w 1870 roku - aktorka Sarah Bernhardt zaczęła publicznie kwestionować granice płciowe i nosić męskie ubrania na co dzień, w tym właśnie garnitury. Wyprzedzając swoją epokę pod wieloma względami, Bernhardt była pierwotną orędowniczką tego, co stało się wizytówką współczesnych kobiet.

W 1910 roku ruch sufrażystek był już w pełnym rozkwicie, a wraz z nim pojawiły się kobiety odważniejsze i bardziej aktywne. Wiece, marsze i nieposłuszeństwo obywatelskie wymagały czegoś więcej niż tylko odrzucenia przestarzałych ideałów z XIX wieku - wymagały również mniej restrykcyjnego ubioru. W tym miejscu pojawia się garnitur sufrażystki.

Był on znakiem rozpoznawczym postępowej kobiety i inspiracją dla ikony mody, Coco Chanel. Chanel, prawdopodobnie najbardziej znana projektantka, która stworzyła damskie garnitury, zdobyła popularność podczas pierwszej wojny światowej dzięki rezygnacji z gorsetów na rzecz krawiectwa i powszechnie przypisuje się jej stworzenie pierwszego prawdziwie kobiecego garnituru w nowoczesnym znaczeniu tego słowa.

W 1966 roku Yves Saint Laurent zaproponował kobietom "Le Smoking". Ten kobiecy garnitur w stylu smokingowym tak wyprzedzał swoje czasy, że wiele hoteli i restauracji nie wpuszczało do środka kobiet w niego ubranych. Kiedy Bianca Pérez-Mora Macías wyszła za Micka Jaggera, zahipnotyzowała świat białym strojem projektu właśnie YSL składającym się z marynarki i spódnicy, który przeszedł do historii strojów ślubnych.

W latach osiemdziesiątych wraz z Giorgio Armanim, który wprowadził do mody androgyniczne poduszki na ramiona i marynarkę o kroju oversize, narodził się stereotypowy wygląd kobiet w biznesie. Od tego czasu obserwowano bezprecedensowy wzrost liczby kobiet w biznesie, polityce i sporcie.

Dziś nikogo nie dziwi już, że damski garnitur zyskuje na nowo uwagę w świecie mody, a także jest coraz chętniej wybierany przez przyszłe panny młode - nie tylko jako symbol obowiązujących trendów, ale i wyraz pewności siebie i kobiecej siły.