Wystawa w Albert and Victoria Museum to panoramiczny obraz historii sukni ślubnej. Jej bohaterami są kluczowe dla mody i popkultury projekty największych kreatorów, takich jak Charles Frederick Worth, Norman Hartnell, Charles James, John Galliano, Christian Lacroix, Vivienne Westwood oraz Vera Wang. Narracja wystawy poświęcona jest ważnym momentom, które zapisały się w historii mody ślubnej.

Niewiele osób wie, że wypromowanie „tradycyjnych ozdób ślubnych” takich jak wieńce we włosach i długi welon to zasługa Królowej Victorii. W roku 1840 zachwyciła swoim wyglądem podczas ceremonii i tym samym, nieświadomie stworzyła trend, który przetrwał do dziś.

To właśnie dodatki, takie jak najdroższe koronkowe welony, obuwie, kapelusze (modne do połowy XX wieku) i opaski stanowią dopełnienie tej największej wystawy poświęconej modzie ślubnej. Znajdziemy na niej także kultowe kreacje gwiazd. Zachwyca słynna fioletowa suknia, którą miała na sobie Dita von Teese podczas ceremonii z Marilynem Mansonem oraz stroje Gwen Steffani, Kate Moss i Gavina Rossdale'a. Zaskakuje zaś słynna kreacja redaktor mody Katie Shillingford, która do sukni projektu Gareth Pugh, dobrała welon, zawiązany wokół twarzy jak całun. Spod niego wystawały jej… różowe włosy! Goście wystawy zatrzymają się na pewno na dłużej przy wyeksponowanym ślubnym nakryciu głowy Camilli Parker-Bowles (projekt Philipa Treacy) oraz jedwabnych chustach autorstwa Johna Galliano.

Kuratorem wystawy jest Edwina Ehrma.

3 maja 2014 r. - 15 marca 2015 r.
Victoria and Albert Museum, Londyn

Wystawa " Suknie ślubne 1775-2014" - Zobacz zdjęcia >>