Rynek wypożyczalni ślubnych przeżywa obecnie rozkwit. Według platformy Lyst, w czasie pandemii liczba wyszukiwań związanych ze ślubnymi kreacjami wzrosła o 1200% (od marca 2020 roku), a kobiety na całym świecie coraz częściej decydowały się na bardziej spontaniczne i mniejsze ceremonie ze względu na ograniczenia dotyczące liczby zaproszonych osób oraz podróży. Czy warto zdecydować się na wynajem sukni ślubnych i jakie są plusy oraz minusy takiego rozwiązania?

Czy warto wypożyczyć suknię ślubną? Plusy i minusy

Przeciętna panna młoda wydaje od dwóch do pięciu tysięcy złotych na samą suknię ślubną. Kiedy pomyślimy o tym, że kreację będziemy miały na sobie tylko raz w życiu i w dodatku zaledwie przez parę godzin, ciężko pogodzić się nam z tak wysokim kosztem. Wiele z nas taki budżet wolałoby przeznaczyć chociażby na luksusową podróż poślubną lub zakup mebli do nowego mieszkania.

Korzyścią z wynajęcia sukni ślubnych jest fakt, że możesz mieć kreację od projektanta za ułamek ceny nowej. Co więcej, niektóre wypożyczalnie sukien ślubnych oferują pakiety, dzięki którym możesz zaoszczędzić na akcesoriach - do stylizacji dobrać welon, buty i inne dodatki do sukni ślubnej za niższą cenę.

Aplikacja ślubna, czyli organizer wesela i ślubu na telefonie - zebraliśmy listę najbardziej przydatnych aplikacji dla panny młodej>>

Jednak warto zwrócić również uwagę na minusy wypożyczania sukien ślubnych. Z uwagi na to, że wypożyczanie nie jest tak popularne jak kupowanie, twoje możliwości będą bardziej ograniczone. Jeśli poszukujesz konkretnego modelu lub jesteś zwyczajnie wybredna, możesz nie znaleźć wymarzonej sukni. Nie tylko liczba modeli może być ograniczona, ale również być może okazać się, że niektóre z nich nie są dostępne w terminie, w którym planujesz swoją uroczystość.

Przy korzystaniu z internetowych wypożyczalni, zawsze należy liczyć się z faktem, że suknia może wyglądać nieco inaczej w rzeczywistości niż na zdjęciu.

Na szczęście większość firm daje możliwość zamówienia kreacji do przymiarki przed podjęciem decyzji (jednak może to być objęte dodatkowymi kosztami).

Jeśli chodzi o wypożyczenie sukni, weź pod uwagę również takie rzeczy, jak wysyłka, prasowanie, czyszczenie po noszeniu itp. - niektóre z tych usług mogą być wliczone w cenę, ale upewnij się, że wiesz dokładnie, co będzie dodatkowo płatne. Pamiętaj, że po ślubie suknia nie będzie twoja i będzie musiała zostać oddana do wypożyczalni w stanie niemalże nienaruszonym. Jeśli uda ci się znaleźć idealnie dopasowaną suknię w wypożyczalni, to możesz uważać się za prawdziwą szczęściarę, ale wiele modeli zazwyczaj wymaga przeróbek. Pamiętaj, że nie zawsze będą one możliwe do wykonania. Miej w głowie myśl, że dzielisz suknię z innymi pannami młodymi i jest to kreacja, do której nie powinnaś się zbytnio przywiązywać.

Ostatnią rzeczą, na którą powinnaś zwrócić uwagę decydując się na wypożyczenie, jest czas dostarczenia sukni. Wypożyczone kreacje mogą pojawić się na twoim progu na kilka dni przed ślubem i powinny być zwrócone zaraz po nim. Dla panny młodej organizującej wszystko w ostatniej chwili może to być dobre rozwiązanie, ale zastanów się, czy taka sytuacja będzie realistycznie współgrać z twoimi pozostałymi planami.

Co warto wiedzieć o wypożyczonych sukniach ślubnych?

Jeśli zdecydujesz się na wypożyczenie sukni ślubnej, prawdopodobnie nie będziesz mogła przebierać w projektach z najnowszych kolekcji. Jednak nadal selekcja powinna być dosyć spora i z pewnością znajdziesz coś, co przyciągnie twój wzrok i chwyci cię za serce. Sama procedura wypożyczenia kreacji oraz dodatków nie jest szczególnie skomplikowana, a kary za ewentualne zniszczenia czy przybrudzenia zostaną uwzględnione w kosztach (a nawet jeśli nie, raczej nie będą nadzwyczaj dotkliwe).

Pierścionek z podwójnym kamieniem to hit zaręczynowy 2022. Biżuterii "Toi et moi" powiedziały "tak" już Ariana Grande, Emily Ratajkowski i Megan Fox>>

Suknia, którą wybrałaś wymaga poprawki krawieckiej? Zapytaj o dostępność takiej usługi wypożyczalnię. Zazwyczaj drobne zmiany są możliwe, jednak dobrze ustalić ich koszt odpowiednio wcześniej. Pamiętaj również, aby dowiedzieć się, na jaki okres czasu możesz wypożyczyć suknię oraz co stanie się w wypadku, kiedy zwrócisz ją uszkodzoną.

Możesz też wyszukać wybrane modele w sieci i sprawdzić, co klientki sądzą o sukniach, które masz na oku. Koniecznie zwróć uwagę na tabele rozmiarów, ponieważ kreacje różnych marek nawet w tym samym rozmiarze mogą prezentować się na sylwetce zupełnie inaczej.

Kiedy wypożyczyć suknię ślubną, żeby zdążyć?

Dobrze byłoby, abyś ślubną kreację zarezerwowała w wypożyczalni co najmniej na 6 miesięcy przed datą ceremonii. Dzięki temu będziesz miała pewność, że masz do dyspozycji szeroki wachlarz możliwych opcji, a także odpowiednio długi czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek i dopasowanie sukni do twojej figury. Kiedy będziesz podpisywała umowę wynajmu, wypożyczalnia będzie mogła poprosić cię o wpłatę zaliczki, która najczęściej wynosi około 50% wartości sukni, a w niektórym miejscach również o wpłatę kaucji. Kaucja pobierana jest przez wypożyczalnię jako forma zabezpieczenia na wypadek wystąpienia uszkodzeń kreacji lub nieoddania jej w wyznaczonym terminie. Jest ona oczywiście zwracana w momencie oddania sukni.

Na jak długo możesz wypożyczyć suknię ślubną? Z reguły jest to od 2 dni do 2 tygodni - koniecznie weź ten fakt pod uwagę podczas planowania terminu nie tylko ceremonii, ale również ślubnej sesji zdjęciowej.

Dowiedz się, jak długo możesz zatrzymać suknię z wypożyczalni; każde miejsce rządzi się innymi prawami. Sprawdź także dostępność opcji, które pozwalają na uiszczenie opłaty za wcześniejsze przymierzenie sukni i zarezerwowanie jej na konkretną datę.

Zazwyczaj wypożyczalnia wydaje klientce suknię wypraną, wyprasowaną i dopasowaną do jej figury na kilka dni przed ślubem. Kobieta wypożyczająca suknię ma obowiązek zwrócić ją nie później kilka dni po uroczystości. Każda firma ustala własne reguły, ale najczęściej istnieje możliwość przedłużenia terminu, po wcześniejszym ustaleniu.

Jaki jest twój kamień urodzenia? Kamienie ochronne to amulety przypisane nam na całe życie>>

Ile kosztuje wypożyczenie sukni ślubnej?

Zazwyczaj suknie ślubne można wypożyczyć już za około 500-1000 złotych - wszystko zależy od tego, na jaką wypożyczalnię się zdecydujesz. Oczywiście tego typu usługi mogą kosztować mniej lub znacznie więcej, ale zawsze jest to zaledwie ułamek ceny, którą musiałabyś zapłacić za ten sam model z metką w salonie. Co ciekawe, usługi wypożyczenia kreacji oferują nie tylko specjalnie przeznaczone do tego celu wypożyczalnie, ale również tradycyjne salony sukien ślubnych. Z reguły jednak ustalają one o wiele wyższe ceny niż wspomniane “ślubne biblioteki”.

Warto pamiętać, że cena wypożyczenia sukni w obu rodzajach miejsc zależy od kilku czynników – m.in. modelu, wartości wybranej kreacji, a także miesiąca, w którym będzie miał miejsce ślub.

Co zrobić, gdy zniszczymy wypożyczoną suknię ślubną?

Kiedy wypożyczasz suknię, o dodatkowe opłaty nie jest trudno, a podstawowa cena może łatwo się zwiększyć. Może zdarzyć się tak, że będziesz zmuszona dodatkowo zapłacić za wysyłkę, ubezpieczenie oraz opłatę za przetrzymanie, a także za wszelkiego rodzaju uszkodzenia. Od rozlanego wina, plam z makijażu, podartych brzegów, aż po pęknięte szwy - twoja suknia ślubna może zostać wystawiona na ciężką próbę w tym wielkim dniu.

Przed wypożyczeniem dokładnie zapoznaj się z ofertą wypożyczalni i zapytaj, jakie zasady obowiązują w tego typu nadzwyczajnych sytuacjach. Zazwyczaj w cenie wypożyczenia zawarta jest możliwość wystąpienia drobnych uszkodzeń, ale za większe straty odpowiedzialna jest panna młoda. Istnieją jednak wyjątki od tej reguły. Niektóre miejsca nie pobierają żadnych opłat za zniszczenia oraz czyszczenie po zwrocie (koszty ich usług mogą natomiast być wyższe, gdyż wszystkie te dodatkowe opcje będą zawarte w podstawowej cenie wypożyczenia sukni ślubnych).

Suknia ślubna francuskiej influencerki hitem w sieci. Camille Charrière postawiła na odważny model w stylu lat 20. z prześwitującym dołem>>

 

___

W ELLE.pl na co dzień informujemy Was o trendach, stylu życia, rozrywce. Jednak w tym ciężkim czasie część redakcji pracuje nad treściami skupionymi wokół sytuacji w Ukrainie. Tutaj dowiecie się jak pomagać, sprawdzicie gdzie trwają zbiórki i przeczytacie co zrobić, aby zachować równowagę psychiczną w tych trudnych okolicznościach: pomoc dla Ukrainy.