Wesela 2020: kiedy będzie można zorganizować imprezę poślubną?

"Miejmy nadzieję, że od 1 czerwca będziemy mogli odmrażać - w czwartym etapie - kolejne branże, wśród nich również ślubną" podkreśliła podczas wirtualnego spotkania Olga Semeniuk. Wiceminister rozwoju poruszyła też kwestie bezpieczeństwa dotyczące poszczególnych sektorów, w tym cateringu, agencji dekoratorskiej, zespołu muzycznego czy fotografa oraz wyjaśniła nowe obostrzenia, które mają dotyczyć liczby osób biorących udział w weselach oraz powierzchni sal weselnych.

Jeśli wszystko pójdzie dobrze, a nowe zasady zostaną sprawnie przygotowane - być może już w przyszłym miesiącu uda się zorganizować wesele w nowej rzeczywistości. Na czasie zależy zresztą także rządowi. Jak wyjaśnia Semeniuk:  "Chcemy jak najszybciej opracować protokół z wytycznymi dotyczącymi bezpieczeństwa organizacji wesel i przekazać je do Ministerstwa Zdrowia oraz Głównego Inspektoratu Sanitarnego, aby był gotowy w każdej chwili do publikacji". To, czy wspomniana przez nią data 1 czerwca rzeczywiście dojdzie do skutku, zależy także od kontroli stanu epidemicznego oraz ewaluacji. Trzeba też pamiętać, że ostateczna decyzja należy do premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego. Do tego czasu wesela wciąż są wstrzymane.  

Ślub w czasach zarazy. Czy odwołać ceremonię i wesele z powodu koronawirusa, a może lepiej je przełożyć?>>

Przypomnijmy, że tydzień temu głos w tej sprawie zabrał na konferencji prasowej własnie minister, który powiedział: "Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu zanim powiemy, że będzie można zrobić duże imprezy jakimi są wesela, spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach, które z natury swojej nie są możliwe w reżimie dystansowania się".  Od 18 maja ponownie otwarto zakłady fryzjerskie i kosmetyczne, czynne są także kawiarnie i restauracje. Niezbędne jest jednak przestrzeganie wyznaczonych zasad i zachowanie rygoru sanitarnego, które w tym momencie w przypadku wesel mogą być trudne do realizacji. 

Kiedy wrócą wesela? Minister zabiera głos w sprawie imprez poślubnych>>

Aktualizacja 26 maja:

Głos w sprawie zabrał także wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński, który powiedział: "Wesela miałyby zostać włączone do kolejnego etapu rozmrażania gospodarki i życia społecznego. Szczegóły zostaną przedstawione przez premiera prawdopodobnie w przyszłym tygodniu". Resort zdrowia wyjaśnił też, że nowe zasady dotyczące wesel będą ujęte w czwartym etapie odmrażania gospodarki. Wśród zaleceń mają znaleźć się m.in. wesela do maksymalnie 50 osób. Na więcej szczegółów musimy jednak poczekać jeszcze przynajmniej do początku czerwca.