Marka Ochocka Atelier powstała w latach 90. - początkowo była prowadzona jedynie przez Annę Berdyszak-Ochocką, a od 2015 roku dołączyła do niej córka Olga. Od tej pory tworzą w duecie. Obie projektantki ukończyły Akademię Sztuk Pięknych w Poznaniu i pochodzą z rodziny artystycznej, sięgającej aż pięciu pokoleń. "Mój pra-pradziadek był szewcem, pradziadek i dziadek rzeźbiarzami, natomiast wujek Jan Berdyszak – wybitnym rzeźbiarzem, malarzem, grafikiem, autorem instalacji, scenografii oraz teoretykiem sztuki" opowiada Olga Ochocka-Nowak.

Pierścionki zaręczynowe polskich marek autorskich. Najpiękniejsze modele z diamentami, perłami i kolorowymi kamieniami>>

Projektantki działają lokalnie, w swoim atelier, które mieści się w Psarskim koło Śremu (około 40 km od Poznania). To jednocześnie mała pracownia krawiecka, w której dowodzi pani Zosia i gdzie pod jej czujnym okiem szkoli się też jej chrześnica Magda. Wieloletnie doświadczenie w zakresie konstrukcji i krawiectwa łączą się tutaj ze świeżym spojrzeniem i młodzieńczą energią. 

Suknie szyte są ręcznie i na miarę - wszystkie, bez wyjątku. "Naszym celem jest kontynuacja tradycji rzemiosła, jakim jest sztuka krawiecka. Pragniemy, by nasza przyszła panna młoda była częścią tego procesu i doświadczała go razem z nami" dodaje Ochocka-Nowak. 

Listopad to dla obu projektantek wyjątkowy miesiąc - dziś premierę ma ich nowa kolekcja sukien ślubnych, która powstała z myślą o sezonie 2022. "Ikigai", bo tak została nazwana, nawiązuje do japońskiej filozofii szczęścia, mającej źródło na wyspie Okinawa zamieszkałej przez najbardziej długowiecznych ludzi świata. Jak podkreślają projektantki, ikigai skupia się na przyjemności płynącej z aktywnego trybu życia i ciągłym rozwijaniu swoich umiejętności, to pasja, która nadaje życiu sens i traktowanie pracy jako wartości, która sprawia, że doceniamy każdy projekt i cieszymy się z każdego wyzwania. "Zwieńczeniem jest oddanie sukni pannie młodej, jednak największą satysfakcją jest doświadczenie – każdy kolejny etap współpracy pomiędzy nami a panną młodą. Szycie miarowe nadaje wartość, to nie jest kolejna kupiona online rzecz, tylko wyjątkowa suknia ślubna, której tworzenia się doświadczało i o której można powiedzieć z całą pewnością: jest moja". 

Suknie ślubne 2022 - Ochocka Atelier / fot. Karolina i Michał Bajkowe Śluby

W kolekcji znalazło się aż dziewięć sukien ślubnych, kombinezon oraz kimono, a przewodnią tkaniną stał się naturalny jedwab, który możemy zobaczyć w różnej postaci (jedwabna satyna, muślina, krepa i szantung). Podstawą projektów są proste kroje, ponadczasowa estetyka i przywiązanie do detalu. Widzimy tu ukochane rękawy projektantek, ozdobne mankiety czy szlachetne taśmy koronkowe. Opowiadają one z resztą z zachwytem o poszczególnych modelach: "Detalem jedwabnej sukni Yoko o długości 7/8 jest szeroki pasek zapinany na perłowe guziczki. Z kolei kombinezon Eiko jest alternatywną odpowiedzią na śluby o charakterze slow. Suknia Hikari to modułowa propozycja dla nowoczesnej i wymagającej panny młodej. O jej nietuzinkowości świadczy to, że dowolnie można zestawiać i decydować kiedy założyć dopasowaną suknie uszytą z satyny jedwabnej, subtelną spódnicę z trenem oraz wiązaną bluzkę. Koronkowe plecy i bufiasty rękaw to coś, co wyróżnia kopertową Mikę. Kolejny projekt to suknia Miwa z prostą linią dekoltu i odkrytymi ramionami, a na plecach romantyczna kokarda. Najbardziej minimalistyczny projekt to suknia Yumi uszyta z krepy jedwabnej, jedynym elementem ozdobnym są subtelne kokardy na rękawach i przewiązany w talii pasek. W sukni Jin można dostrzec nawiązanie do konstrukcji kimonowego rękawa, który zwieńczyłyśmy koronkowym mankietem. Inspiracje Japonią przejawiają się również w sesji, w postaci parawanu i ikebany, czyli sztuki układania kwiatów".

Alexandre Arnault i Geraldine Guyot pobrali się! Ślub syna prezesa Louis Vuitton, jednego z najbogatszych ludzi na świecie, był bajkowy>>

Równolegle projektantki podkreślają, że dużą częścią ich pracy są projekty indywidualne, które uznają za największy wyraz zaufania do ich atelier. "Zdarzają się również przeróbki sukien z historią, które znajdują się w danej rodzinie nawet od kilku pokoleń (po mamie lub babci), wtedy dokonujemy wszelkich starań, aby dopasować suknię do panny młodej lub nadajemy jej nowy charakter, jednocześnie zachowując ducha pierwowzoru" dodają. 

Zdjęcia z kolekcji sukien ślubnych "Ikigai" Ochocka Atelier 2022 możecie już obejrzeć w naszej galerii. Premierowo dostępne są tylko na ELLE.pl.

Zdjęcia: Karolina i Michał Bajkowe Śluby
film: Bartek Alpaka wedding videography
modelka: Zofia Jastrzębska
makijaż i włosy: Natalia Charłan
biżuteria: Agnieszka Jankowiak Gusta Jewellery
kwiaty: Monika Rusin Inna Studio
miejsce: Studio WSK Poznań