Bez względu na to, czy zdecydowaliście się na tropikalną uroczystość na Bali, romantyczny wypad do Toskanii, czy przysięgę na malowniczym Santorini, zgromadziliśmy wszystkie niezbędne informacje, które ułatwią wam zorganizowanie waszego wielkiego dnia.

Jak zorganizować ślub za granicą?

Jak wziąć ślub za granicą i od czego zacząć organizację uroczystości? Jeśli chcesz zaplanować uroczystość na świeżym powietrzu i wykorzystać lokalne warunki pogodowe, sprawdź jaka jest średnia suma opadów w danym miesiącu, temperatura i upewnij się, że nie planujesz ślubu w porze deszczowej (dla dalszych kierunków). Pamiętaj również o sezonie turystycznym - możesz trafić na wysokie ceny rezerwacji i zatłoczone zabytki lub puste ulice i zamknięte miejsca.

Prezent od świadkowej - pomysły na to, co można podarować parze młodej>>

Kiedy powiadomić gości o ślubie? Zaproszenia powinny być wysłane dosyć wcześnie, najlepiej około 8-12 miesięcy przed ślubem. Dłuższy czas pozwoli gościom na poczynienie odpowiednich przygotowań.

Decydując się na wybór miejsca, pamiętaj, że musi być ono bezpieczne i odpowiednie do zorganizowania uroczystości.

Upewnij się też, że w danym regionie nie ma obostrzeń dla podróżujących, konfliktów politycznych czy epidemii. Zastanów się również, czy podróż będzie możliwa do odbycia przez najstarszych lub najrzadziej podróżujących gości.

Dodatkowo idealnie byłoby, gdybyście przez ślubem obejrzeli wybrane miejsce dwukrotnie - raz przed dokonaniem rezerwacji i ponownie na kilka miesięcy przed ceremonią, by dopracować szczegóły. Jeśli tego typu wycieczki nie są możliwe, dobrze przynajmniej przyjechać na miejsce kilka dni wcześniej, aby dopiąć niezbędne kwestie.

Jakie są koszty organizacji ślubu poza Polską?

Koszt zorganizowania ślubu za granicą zależy od wielu czynników. Składają się na niego między innymi lokalizacja, liczba dni, ilość atrakcji, pora roku, liczba gości i wiele innych. Ze względu na mnogość zmiennych, ślub za granicą może kosztować parę młodą od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Kto za co płaci? Para młoda odpowiedzialna jest za organizację miejsca ceremonii oraz weselnego przyjęcia lub kolacji. Do tego dochodzą standardowe wydatki, takie jak ślubne stylizacje, zaproszenia i ewentualne atrakcje. Biorąc pod uwagę czekające na gości wydatki, para młoda poza kolacją ślubną często decyduje się na organizację powitalnej kolacji, czy pożegnalnego lunchu.

W przypadku ślubu za granicą, wiele wydatków spoczywa na gościach i ważne jest, byście wyjaśnili tę kwestię w jak najdobitniejszy sposób. Taktownie przedstawcie wasze oczekiwania polecając miejsca noclegowe lub strony internetowe, na których można dokonać rezerwacji. Jeśli wybraliście miejsca hotelowe, podkreślcie zawczasu, że każdy z gości musi zarezerwować swój własny pokój w ramach tej rezerwacji. 

W zależności od miejsca, w którym odbędzie się ślub, koszty gości mogą również obejmować przelot samolotem, kilka nocy w hotelu, posiłki i rozrywki poza ślubną kolacją oraz transport lokalny. Zazwyczaj na ślub za granicą, goście muszą przeznaczyć również kilka dni urlopu i wziąć wolne od pracy. Biorąc pod uwagę zwiększone koszty związane z ich obecnością na weselu, możecie rozważyć rezygnację z prezentów. Wasze zaproszenia będą najlepszymi narzędziami do przekazania wszystkich istotnych informacji.

Formalności do ślubu zagranicznego

Decydując się na ślub za granicą, należy wcześniej zadbać o dopełnienie koniecznych formalności. Najwięcej spraw należy załatwić w związku z chęcią zawarcia ślubu cywilnego, jednak formalności obowiązują także w przypadku ślubu kościelnego. O czym należy pamiętać, decydując się na zawarcie związku małżeńskiego kilkaset kilometrów od domu?

Ślub cywilny za granicą

Organizacja ślubu cywilnego za granicą wiążę się z niemałą liczbą formalności. Najważniejszą z nich jest organizacja obecności polskiego konsula albo lokalnego urzędnika cywilnego. Chęć zorganizowania ceremonii poza granicami Polski należy zgłosić w konsulacie co najmniej dwa miesiące przed planowaną uroczystością. Wymagane jest uzyskanie zaświadczenia do ślubu za granicą o zdolności prawnej obojga narzeczonych do zawarcia małżeństwa poza granicami państwa oraz jego tłumaczenia przysięgłego na język kraju, w którym ma odbyć się ślub.

Jednak to nie wszystko. Dopełnienie formalności obowiązuje również po ślubie, po powrocie do Polski. Do właściwego urzędu stanu cywilnego należy dostarczyć poniższe dokumenty:

  • oryginalny akt małżeństwa;
  • tłumaczenie aktu na język polski (wydane przez tłumacza przysięgłego);
  • poświadczenie prawdziwości danych dowodem osobistym.

Ślub kościelny za granicą

Do uznania ważności ślubu zagranicznego przez kościół, niezbędne jest wcześniejsze uzyskanie zgody proboszcza na zawarcie sakramentu poza rodzimą parafią. Ksiądz musi wygłosić zapowiedzi przedślubne, a para narzeczonych wziąć udział w naukach przedmałżeńskich i odbyć wizyty w poradni małżeńskiej. Dodatkowo, należy znaleźć księdza za granicą, który wyrazi zgodę na udzielenie ślubu - pomóc w tym mogą polskie placówki dyplomatyczne, oraz mieć ze sobą tzw. licencję wydawaną przez proboszcza rodzimej parafii, która pozwala otrzymać świadectwo ślubu honorowane w Polsce.

Ślub humanistyczny za granicą

Najprostszym do zorganizowania za granicą rodzajem ślubu jest ślub humanistyczny. Ciesząca się w ostatnich latach coraz większą popularnością ceremonia nie wymaga dopełniania żadnych formalności i tak naprawdę jedyne o co powinna zadbać para młoda, to zorganizowanie osoby, która poprowadzi ślubną ceremonię.

Ślubu humanistycznego udziela celebrant. Aby nim zostać należy jedynie zarejestrować się w Towarzystwie Humanistycznym. W związku z tym parze młodej ślubu może udzielić najbliższa osoba - przyjaciel lub ktoś z rodzeństwa.

Hailey Bieber – suknia ślubna. Jak wyglądała i kto ją zaprojektował?>>

Najlepsze miejsca na ślub za granicą

Jezioro Como, Włochy

Jezioro Como to przepiękne miejsce w północnych Włoszech, u podnóża Alp. Ze względu na fakt, iż w ostatnich latach stało się ono popularnym miejscem do organizacji ceremonii, wiele miejsc oferuje tam możliwość organizacji ślubu w ogrodzie - od luksusowych restauracji nad samym jeziorem po urocze wille z historyczną architekturą.

Prowansja, Francja

Prowansja jest znana ze swojej elegancji, pięknych winnic, pól lawendy i gajów oliwnych, nie wspominając już o jej niezwykłej architekturze i górskich widokach. Ślub w tajemniczym zamku lub kolacja al fresco przy świetle romantycznych lampek zapewnią zarówno parze młodej, jak i zaproszonym gościom niezapomnianą uroczystość.

Uluwatu, Bali

Uluwatu znajduje się na najbardziej wysuniętym na południowy zachód krańcu Bali. Roztaczają się z niego wspaniałe widoki na Ocean Indyjski oraz intrygujące wapienne klify. Para młoda może zaplanować tam dla swoich gości weekend pełen przygód.

Dubrownik, Chorwacja

Choć Chorwacja prawdopodobnie nie jest pierwszym miejscem, które przychodzi na myśl, podczas planowania zagranicznego ślubu, być może powinna. Dubrownik, położony w południowej Chorwacji nad Morzem Adriatyckim, szczyci się wspaniałą barokową architekturą, unikalnymi wybrukowanymi uliczkami i oczywiście zapierającymi dech w piersiach nadmorskimi widokami - idealnymi do zorganizowania ślubnej uroczystości.

Capri, Włochy

Włoska wyspa Capri znana jest z wyjątkowej kuchni (w tym cytryn z Amalfi!) i malowniczych widoków. Jej zapierające dech w piersiach wybrzeże i kolorowe budynki na klifach to idealne miejsce na zagraniczny ślub nad morzem. Zakochani mogą znaleźć tam piękne, zabytkowe kościoły lub miejsca z widokiem na wodę, które będą idealne na powiedzenie sobie “tak”.

Suknia ślubna na ostatnią chwilę. 10 białych sukienek z Zara, w których zechcesz powiedzieć "tak">>