Ślub humanistyczny – co to i skąd ta tradycja?

Ślub humanistyczny, bardzo popularny na świecie i coraz chętniej wybierany w Polsce, jest ceremonią świecką i bardzo indywidualną, w której para młoda składa sobie przysięgę małżeńską przed mistrzem ceremonii. Nazwa tej formy zaślubin odnosi oczywiście bezpośrednio do człowieka. Jest to natomiast ślub, który nie jest sankcjonowany przez żadną instytucję – w Polsce pary, które decydują się na ślub humanistyczny, przed lub po ceremonii decydują się także na zawarcie małżeństwa w Urzędzie Stanu Cywilnego dla sformalizowania związku. Jednak to ślub humanistyczny stawiają na pierwszym miejscu i to on jest symbolem ich miłości i jedności.

Osiem najpiękniejszych sal weselnych w Polsce. Gdzie zorganizować wymarzone przyjęcie w nowej rzeczywistości?>>

Dla kogo ślub humanistyczny to idealne rozwiązanie?

Ślub humanistyczny może zorganizować każda para, która potrzebuje uroczystości dopasowanej do ich stylu życia. Kto na ślub humanistyczny decyduje się jednak najczęściej? Na świecie tę formę wybierają na przykład osoby, które utożsamiają swoje przekonania z inną religią niż ich partner lub partnerka – doświadczony mistrz ceremonii będzie potrafił umieścić w przebiegu wydarzenia elementy nawiązujące do wiary i duchowości obojga przyszłych małżonków. Jest to też uroczystość idealna dla osób, które są po rozwodzie, a dość formalny charakter ślubu cywilnego nie przeprowadzi ich przez pełne emocjonalne doświadczenie zawarcia małżeństwa. Decyzję o ślubie humanistycznym z podobnych względów podejmują ludzie, którzy nie chcą brać ślubu kościelnego. W Polsce na ten rodzaj ceremonii decydują się także pary jednopłciowe, które nie mają możliwości zawarcia ślubu cywilnego.

Ślub humanistyczny jako forma odnowy przysięgi? Okazuje się, że jest to wspaniałe rozwiązanie dla małżeństw, które chciałyby odnowić przysięgę małżeńską – wówczas ślub humanistyczny w swojej spersonalizowanej formie jest doskonałą okazją do przypomnienia ważnych momentów w życiu dwojga oraz wyartykułowanie swoich wciąż niegasnących uczuć względem małżonka. I tak naprawdę nic też nie stoi na przeszkodzie w zorganizowaniu ślubu humanistycznego parom, które zawarły lub planują zawrzeć ślub konkordatowy.

 

Aranżacja stołów dla gości. Na te elementy koniecznie musicie zwrócić uwagę poza kompozycjami kwiatowymi>>

Mistrz ceremonii – jaką rolę pełni podczas ślubu humanistycznego?

Kim jest mistrz ceremonii takich zaślubin i kto może nim zostać? Podczas ślubu humanistycznego może nim stać się tak naprawdę każdy. Jeżeli para ma wśród przyjaciół lub rodziny osobę, która dobrze zna ich związek i jest im bliska, a do tego nie boi się publicznych wystąpień i posiada konferansjerski potencjał to jest to odpowiedni człowiek do pełnienia tej wzniosłej roli. W Polsce pojawia się również coraz większy wybór profesjonalistów świadczących usługi mistrzów ceremonii. Do obowiązków mistrza należy przeprowadzenie zaślubin zgodnie z wybranym przez parę młodą charakterem wydarzenia, zapoznanie się i nawiązywanie w przemówieniu do ważnych momentów ich przedślubnego życia oraz zapanowanie nad sprawnym i spójnym przebiegiem uroczystości.

Przysięgi małżeńskie – najistotniejszy element ślubu humanistycznego

Przysięgi małżeńskie, które składają sobie państwo młodzi podczas ślubu humanistycznego, to najbardziej intymny i przepełniony emocjami moment całej ceremonii. Są one bowiem zindywidualizowane i pełne odniesień do uczuć, jakimi darzą się przyszli małżonkowie. Często przemowom towarzyszą humorystyczne anegdoty z ich wspólnego życia, historie związane z zaręczynami czy pierwszym pocałunkiem. Gościom, a w szczególności tym najbliższym, trudno jest opanować wzruszenie po usłyszeniu ubranych w tak piękne słowa opowieści. Para młoda do wygłoszenia słów płynących z ich serc przygotowuje się niekiedy miesiącami i ten moment jest dla nich najważniejszym wyrazem łączącej ich więzi.

Co zamiast kwiatów na ślub? Pomysły na prezent dla pary młodej>>

Gdzie zorganizować ślub humanistyczny?

W tej kwestii wszystko zależy od pomysłowości przyszłych małżonków. Ślub humanistyczny można wziąć tak naprawdę wszędzie, jeśli pozwalają na to warunki i okoliczności. Pary decydują się na swoje ulubione miejsca w kraju lub aranżują całą ceremonię za granicą. Kiedy jednak ślub humanistyczny połączony jest z bajecznym weselem, najczęściej wybór pada na możliwości plenerowe w okolicy sali weselnej. Jest to praktyczne rozwiązanie, a obecnie coraz więcej lokalizacji organizujących takie przyjęcia w Polsce dysponuje zachwycającymi okolicami, takimi jak parki, sady czy eleganckie ogrody. Dekoratorzy ślubni z kolei w swoich ofertach proponują coraz bardziej nowatorskie rozwiązania dla ścianek i altan, przy których przeprowadzane są plenerowe śluby. Możliwości urozmaicenia ślubu humanistycznego są bardzo szerokie. Do nas przemawia ciekawa oprawa muzyczna – kwartet smyczkowy czy zespół o jazzującym repertuarze są doskonałym dopełnieniem tak wyjątkowej uroczystości.

Czy śluby humanistyczne staną się w Polsce tak popularne, jak w innych częściach Europy i świata? Niewykluczone. Jedno jest pewne: magia tego wyjątkowego wydarzenia sprawia, że wszyscy, którzy mieli okazje uczestniczyć w ślubie humanistycznym, zapamiętują go jako uroczystość jedyną w swoim rodzaju – pełną emocji, wzruszeń i radości.

Gdzie wyjechać na wieczór panieński? 7 najpiękniejszych miejsc w Polsce>>