Kiedy w 1947 roku młodziutka królowa Elżbieta II wychodziła za księcia Filipa, zdecydowała się na satynową suknię ślubną w kremowym kolorze. Zdobiło aż dziesięć tysięcy pereł, a na długim trenie znalazły się wzory roślin i kwiatów przypominających gwiazdy. Amerykańska aktorka Grace Kelly (i późniejsza księżna Monako) wychodząc w 1956 roku za księcia Rainera postawiła na skromną, ale bogato zdobioną suknię projektu Helen Rose. Jej długa rozłożysta spódnica połączona była z koronkową bluzką w azjatyckim stylu zapinaną aż pod szyję na drobne guziczki. Suknia ślubna Diany Spencer zbudowana została zgodnie z zasadami obowiązującej na początku lat 80. mody: falbany przy dekolcie w kształcie litery V, nadmuchane rękawy, wcięcie w talii i ozdobne koronki. Kreacja projektu Davida i Elizabeth Emanuelów miała ponadto gigantycznie długi tren, który mierzył aż 7,5 metra. 

Suknia ślubna princeska: czym się charakteryzuje i komu pasuje? Jakie są najmodniejsze dodatki do sukni princessa?>>

A współczesne koronowane głowy? W tym roku minęło dziewięć lat od ślubu Kate Middleton i księcia Williama. Księżna Cambridge na ślubnym kobiercu pojawiła się w ręcznie wykonanej sukni ślubnej z koronką, zaprojektowanej przez Sarah Burton dla domu mody Alexander McQueen, do której dołączony był dwumetrowy tren. Dla kontrastu Meghan Markle na swój ślub z księciem Harrym wiosną 2018 roku wybrała prostą kreację z metką Givenchy (bez aplikacji, o prostym kroju, z dekoltem w łódkę i długim trenem), którą stworzyła Clare Waight Keller. Dobrała do niej welon z wyhaftowanymi kwiatami i tiarę królowej Marii z 1932 roku. W tym samym roku sakramentalne "tak" powiedziała również księżniczka Eugenia, która wyszła za Jacka Brooksbanka. Arystokratka zamówiła swoją suknię u Petera Pilotto, a na kreacji znalazł się haft szczególnych dla niej symboli, takich jak oset, róże, bluszcz i koniczyna biała. 

Quiz: Jakie wesele powinnaś zorganizować?>>

Zdjęcia najpiękniejszych sukien ślubnych królowych, księżniczek i księżnych z prawdziwego zdarzenia znajdziecie w naszej galerii.