Kościół wybrany, suknia ślubna jest już po pierwszych przymiarkach, fotograf, sala, samochód, obrączki... lista rzeczy, które trzeba zorganizować przed ślubem jest długa. Wydawałoby się, że decyzja dotycząca piosenki na ślub czy pierwszy taniec będzie czymś prostym, a nawet przyjemnym. Przecież nie ma nic bardziej romantycznego nić przejście przez nawę przy akompaniamencie wzruszającej melodii. Okazuje się, że niedawno powstała lista zakazanych utworów, a jej pomysłodawcami są katoliccy duchowni z Tarnowa. Chodzi im o zachowanie powagi, a nie stworzenie komercyjnego święta. Powstanie nawet specjalny dokument ujednolicający liturgię. 

"Księża czasem muszą się mocować z różnymi opiniami, wizjami narzeczonych. Jest wiele nadużyć, wynikających niejednokrotnie z niewiedzy, czasem z postawy życzeniowej. Przede wszystkim chodzi o sam ryt sprawowania sakramentu, o całą ornamentykę, która mu towarzyszy" - tłumaczył ks. Andrzej Turek, rzecznik V Synodu Diecezji Tarnowskiej, w rozmowie z serwisem Wiara.pl.

O które utwory chodzi? Narzeczeni nie będą mogli wybrać m.in. "Hallelujah" Leonarda Cohena, "All you need is love" zespołu The Beatles, "Perfect" Eda Sheerana, "Serca Matki" Mieczysława Fogga, czy "Niech mówią, że to nie jest miłość", autorstwa Piotra Rubika. Nie usłyszymy również słynnej pieśni "Ave Maria" z utworu Jana Sebastiana Bacha! Ks. Wiesław Hudek, przewodniczący Archidiecezjalnej Komisji Muzyki Sakralnej, w rozmowie z serwisem Silesion.pl ujawnia: "Od lat zdarzały się nadużycia podczas mszy świętej. My nie tworzymy żadnych nowych zasad, po prostu przypominamy jak powinno być."