Wesele 2020: rozporządzenie

"Wesela w Polsce 2020 odwołane", "Wesela 2020 nie odbędą się" i inne podobne zagadnienia od tygodni zajmują przyszłe pary młode, które z powodu COVID-19 musiały przełożyć lub nawet tymczasowo odwołać zawarcia związku małżeńskiego oraz świętowanie z tego powodu. Teraz, w związku z poluzowaniem rozporządzeń państwowych i powolnym odmrażaniem gospodarki wizja wesel znów zaczęła pojawiać się na horyzoncie. Wszystko za sprawą środowego wystąpienia Łukasza Szumowskiego, w którym znalazło się też miejsce na tę tematykę. Czy wyjaśniło się w takim razie kiedy będzie można zorganizować wesele?

"Pozwólmy ruszyć sektorowi gastronomicznemu zanim powiemy, że będzie można zrobić duże imprezy jakimi są wesela, spotkania integracyjne czy inne wydarzenia w lokalach, które z natury swojej nie są możliwe w reżimie dystansowania się" wyjaśnił dziś na konferencji prasowej minister zdrowia. Szumowski poinformował jednocześnie, że powoli będą znoszone wybrane obostrzenia dotyczące pandemii - od 18 maja mają zostać ponownie otwarte zakłady fryzjerskie i kosmetyczne. Czynne będą także kawiarnie i restauracje. Niezbędne będzie jednak przestrzeganie wyznaczonych zasad i zachowanie rygoru sanitarnego, które w tym momencie w przypadku wesel mogą być trudne do realizacji. 

Ślub w czasach zarazy. Czy odwołać ceremonię i wesele z powodu koronawirusa, a może lepiej je przełożyć?>>

Wszystko wskazuje na to, że jeśli nowe ustalenia przyniosą pozytywny skutek - wkrótce zostanie też wyznaczona data, która rozjaśni nam kiedy można zorganizować wesele w nowej rzeczywistości i na jakich zasadach. "Zobaczmy jak to funkcjonuje, jak wygląda sytuacja jak ruszy sektor gastronomiczny - wtedy będziemy analizowali i komunikowali te większe wydarzenia, większe imprezy, jakimi są wesela" dodał zresztą minister. 

Co istotne - od niedzieli, to jest 17 maja, zmienią się też zasady udziału w uroczystościach religijnych. Za kilka dni podczas mszy i obrzędów w kościele będzie mogła znajdować się 1 osoba na 10 m2, co może wpłynąć również na organizację ślubów kościelnych

Ślub na Zoomie? Od teraz zgodnie z prawem w Nowym Jorku można zawrzeć małżeństwo online>>