Zimowe i jesienne śluby

Część par młodych w obawie przed pandemią zdecydowała się przełożyć datę swojego ślubu na miesiące jesienne lub zimowe. Czy to oznacza, że szykuje się nam urodzaj wesel w, potocznie nazywanym, martwym sezonie? Bardzo możliwe. Co więcej, to mogą okazać się naprawdę jedne z piękniejszych ślubów. Przyjęcia weselne organizowane w miesiącach listopad - luty jako jedyne mają okazję do skorzystania z niesamowitych motywów przewodnich. Sala udekorowana dynami i w jesiennych kolorach będzie wyglądała zjawiskowo, dodatkowo wesele w okolicach Gwiazdki to niepowtarzalna okazja do użycia dekoracji świątecznych. Mnóstwo światełek, jemioła, mieszanka kolorów bordo i zieleni, a dodatkowo prezenty dla gości, które znajdują się pod... choinką. Idąc bardziej spektakularnie - pary mogą wybrać motyw przewodni taki jak "Opowieści z Narnii" czy "Królowa Śniegu". Jesienne i zimowe wesele na pewno będzie na tyle niestandardowe, że pozostanie w pamięci gości na długo.

Kameralne przyjęcia i wesela plenerowe

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w tym roku część par postawi na małe wesela, które wbrew pozorom mają naprawdę wiele zalet. Przede wszystkim dzięki mniejszej liczbie gości obniżą się wydatki związane z organizacją, dodatkowo takie rozwiązanie pozwala na stworzenie kameralnej i rodzinnej atmosfery. Poza tym mniejsze wesele daje więcej możliwości na kreatywne wykorzystanie motywów przewodnich oraz usadzenia gości. Dzięki temu impreza poślubna ma większe szanse na bardziej rzetelne odzwierciedlenie przekonań i upodobań państwa młodych.

Suknie ślubne w stylu boho. Najpiękniejsze eteryczne i subtelne kreacje od polskich marek oraz sieciówek>>

Ciekawym rozwiązaniem dla mniejszych wesel są przyjęcia plenerowe. Otwartą przestrzeń można pięknie zaaranżować (na przykład w stylu boho) i uzyskać niesamowity efekt. Pasjonaci świeżego powietrza i przyrody na pewno będą zachwyceni możliwością spędzenia tego dnia w taki właśnie sposób. Jednak takie przyjęcia mają też pewne ograniczenia: pogodę.

Niestety w Polsce miesiące letnie nie zawsze oznaczają całodniowe słońce, dlatego decydując się na taki scenariusz warto pomyśleć nad miejscem, które w jakiś sposób ochroni gości przed deszczem albo bardzo silnym wiatrem.

Mniejszy budżet

Jak przez najbliższe lata będzie wyglądała nasza gospodarka? Nad równowagą firm, a co za tym idzie stabilnością wynagrodzeń, zastanawia się spora część Polaków. Czy taka niepewność może doprowadzić do zmiany w podejściu do planowania? Może, ale nie musi! Na pewno wszystko zależy od założeń i finansów pary młodej. Ciężko z dnia na dzień odrzucić naszą polską tradycję, która opiera się na dużych weselach. Natomiast jeśli pary nie są pewne swojej płynności finansowej warto szukać oszczędności. Jako wedding planner muszę zaznaczyć, że są elementy, do których jak najbardziej można podejść w kontekście DIY, ale nie do wszystkiego. Przede wszystkim nie warto szukać oszczędności w kwiatach i usługach podwykonawców, za to spokojnie można rozważyć na przykład wypożyczenie sukni ślubnej czy skromniejsze prezenty dla gości weselnych.

Ślub last minute

To rozwiązanie zapewne spodoba się wszystkim parom lubiącym podejmować szalone i szybkie decyzje. Główną i niezaprzeczalną zaletą organizacji takiego wesela jest fakt, że narzeczeni nie muszą czekać cały rok (a nawet więcej) na swój wielki dzień. Jednak decyzja o wzięciu ślubu last minute wiążę się też z pewnymi utrudnieniami, o których należy pamiętać: sukces takiego wesela w głównej mierze zależy od dostępności podwykonawców, zwłaszcza obiektu weselnego. Zważywszy na fakt, że część par młodych przełożyło w tym roku swoje wesela, może okazać się, że domy weselne mają sporo wolnych terminów “na już”. Jednak to nie wszystko - logistyka takiego wydarzenia będzie wymagać również od pary młodej zgrania terminów takich osób jak DJ, fotograf czy kamerzysta. Dodatkową przeszkodą mogą okazać się goście weselni, którzy już wcześniej zaplanowali sobie na przykład wakacje. Organizacja “szybkiego wesela” będzie wymagać od pary młodej sporej logistyki oraz szybkości w podejmowaniu decyzji. Zanim zacznie się pełną organizację warto przemyśleć, a najlepiej rozpisać cały plan działania oraz priorytety. Dzięki temu będzie można w znaczący sposób uniknąć chaosu związanego z planowaniem, a to ograniczy stres oraz możliwość podjęcia złych decyzji.

Kwiaty na ślub: jakie bukiety i dekoracje są modne w tym roku? Rozmawiamy z dekoratorką i organizatorką ślubów [Trendy ślubne 2020]>>

Trochę inaczej wygląda sytuacja przy organizacji kameralnych przyjęć. W tym przypadku istnieje dużo większa szansa na dostępność obiektów, to jest restauracji, ogrodu, patio. Jeśli para młoda decyduje się na zaproszenie tylko najbliższych osób, tym większe prawdopodobieństwo, że uda się znaleźć termin pasujący wszystkim.

Ślub online

W związku z pandemią wiele firm eventowych postanowiło się przenieść do świata online. W sporej części konferencji biznesowych teraz można uczestniczyć nie wychodząc z domu. Czy taki scenariusz czeka również branżę ślubną? Polskie tradycje weselne są dość mocno ukorzenione, dlatego tak duża zmiana w organizacji ślubu i wesela może nam zająć jeszcze trochę czasu. Natomiast zza oceanu dochodzą już do nas informacje o ślubach online, zawieranych za pomocą aplikacji i stron przeznaczonych do organizacji wideokonferencji. Takie rozwiązanie na pewno nie jest dla każdego i według niektórych osób może niszczyć podniosłość chwili jaką jest zawarcie związku małżeńskiego.

Ślub na Zoomie? Od teraz zgodnie z prawem w Nowym Jorku można zawrzeć małżeństwo online>>

Kolejne miesiące pokażą, czy branża ślubna zacznie ulegać zmianom, a może jednak pary młode pozostaną przy swoich postanowieniach jeszcze sprzed pojawienia się koronawirusa. Niezależnie od tego, którą drogą pójdą, pewne jest, że wesela w Polsce w dalszym ciągu będą się odbywać. Nawet ograniczenia mogą dawać możliwości, dzięki którym wielki dzień na pewno pozostanie jednym w swoim rodzaju.

Ten tort weselny w kształcie sukni ślubnej to hit. Wymyśliły go dwie polskie cukierniczki>>

Hanna Juszczak, wedding planner Wite Wianki