Woda brzozowa - właściwości i czas zbioru

Woda brzozowa to naturalny eliksir upiększający, który powraca do łask. Płyn ten, podobnie jak woda różana (sprawdź, jak samodzielnie ją wykonać >>), sprawdza się w kuchni oraz kobiecej kosmetyczce. Potrafi zdziałać cuda, gdy ją pijemy lub nakładamy na skórę i włosy. Wszystko za sprawą zawartych w niej witamin, minerałów, kwasów oraz olejków eterycznych. Picie soku z brzozy wzmacnia organizm i wspomaga jego oczyszczanie. Zawarte w nim antyoksydanty hamują proces starzenia się skóry, a przy tym obniżają zły cholesterol. To polski odpowiednik wody kokosowej, który również poleca się sportowcom. Ma dużo białka, naturalnych cukrów czy elektrolitów, które skutecznie stawiają na nogi.

Sok z brzozy zbiera się wczesną wiosną, gdy temperatura sięga 8-10 stopni Celsjusza. To istotne, żeby o tym pamiętać i umiejętnie go zbierać.

Kosmetyki z ekstraktem z imbiru, które pobudzą do życia zmęczoną skórę i słabe włosy. Są idealne na zimę>>

Pobiera się go poprzez nacięcie pnia drzewa i przystawienie do niego naczynia. Ważne, by zrobić to jeszcze przed pojawieniem się na brzozie liści - wtedy korzenie tłoczą najwięcej soku, który przesuwa się w górę drzewa. Po zebraniu sok trzeba przefiltrować przez gazę, by pozbyć się wszystkich zanieczyszczeń. Należy trzymać go w szklanej butelce w chłodnym miejscu. Termin ważności świeżej wody brzozowej wynosi od 3-5 dni. 

Woda brzozowa - właściwości dla cery, włosów i figury są niesamowite. Co jeszcze warto wiedzieć o tym naturalnym napoju, który znany jest od lat (i właśnie szturmem wraca do łask)?

Camila Cabello w nowej zaskakującej fryzurze. Gwiazda udowadnia, że brunetce może być dobrze w blondzie>>

Sok z brzozy - wpływ na włosy i cerę 

Sok z brzozy jest skutecznym lekiem na trądzik. Stosowany jako tonik oczyszcza i rozjaśnia cerę, dzięki czemu likwiduje przebarwienia. Sprawia, że skóra wygląda świeżo, ubywa jej kilku lat. Z wody brzozowej warto robić kompresy np. na zmęczone, podkrążone oczy. Sprawdzi się również jako mgiełka do ciała o delikatnym, orzeźwiającym zapachu. Jednak najlepszą zaletą tego specyfiku jest jego uzdrawiający wpływ na włosy. Sok brzozowy wzmacnia cebulki i likwiduje łupież, poleca się go na problemy z przetłuszczającą się fryzurą.

Wodę brzozową można wcierać przed snem w suche włosy lub nakładać na mokrą głowę, zaraz po umyciu. Warto, by masować przy tym skórę głowy, co pobudzi cebulki i przyspieszy porost włosów. Ta naturalna metoda odświeża fryzurę oraz dodaje jej pożądanego blasku. Masz problem z przesuszonymi, matowymi włosami? Lepiej znajdź dla niej miejsce w swojej kosmetyczce. Możesz zebrać wodę brzozową własnoręcznie (teraz jest na to ostatni moment!) lub kupić buteleczkę w eko sklepie. 

Miód na włosy – jak działa? 5 najlepszych sposobów na jego zastosowanie>>

Czy warto pić wodę kokosową? Przeczytaj >>