Tegoroczny festiwal  Gdynia Design Days odbedzie się w dniach 1-10 lipca i ma być poświęcony Gdyni, miastu ważnemu i wyjątkowemu. W 1926 roku podjęto decyzję o budowie portu Gdynia, a Polska odzyskała dostęp do morza.

Mimo tego nie jesteśmy krajem morskim. Z morzem łączą nas raczej epizody: a to szwedzki potop, a to bitwa pod Oliwą. Choć mamy połączenia żeglugowe z całym światem, podróż statkiem czy transport morski nie przychodzą nam do głowy w pierwszej kolejności. Choć mamy piękne plaże i nadmorskie rezerwaty, uciekamy opalać się na południe. Zamorscy sąsiedzi nie wydają się bliskim sąsiadami, zamorska kraina jest przecież z natury swojej odległa.
Organizatorzy festiwalu chcą pomóc nam odzyskać połączenie z morzem, nie to geograficzne, ale mentalne, emocjonalne.

Gdynia i jej i okolica mają swoją historię, która bywa zapomniana lub niedoceniana. Unikalne ścieżki, ślady powstawania miasta i jego tożsamości, okruchy przeszłości. Kolejnym z celi festiwalu jest  przywrócenie świadomości i pamięci o tym mieście.
Design jest grą zespołową. Nie mówi tylko o pięknej formie i funkcji, ale także o technologii, procesie i potrzebach. Projektowanie w Gdyni i dla Gdyni wymaga aliansów. Jako festiwal organizatorzy chcą współpracować ze środowiskiem akademickim, naukowym i biznesowym. Chcą by design odzyskał właściwe znaczenie.

Jak co roku, w ramach festiwalu odbedzie sie wystawa pokonkursowa Młodzi na Start, organizowana przez ELLE Decoration. Tegorocznym tematem jest Minimalizm. Wiecej szczegółów znajdziecie na stronie mlodzinastart.elledeco.com.pl.