Reklama

Czy kiedykolwiek ciekawiło Was, który film na Netflixie zbiera najlepsze recenzje? Według danych z filmweb.pl, to właśnie „David Attenborough: Życie na naszej planecie” uznawany jest za najlepszy film dostępny na tej platformie. Ma aż 27 tysięcy ocen, a średnia wynosi 8,3. Udało mu się wyprzedzić kultowy thriller "Siedem" w reżyserii Davida Finchera.

Reklama

„David Attenborough: Życie na naszej planecie” - najlepszy film na Netflix

W filmie „Życie na naszej planecie” z 2020 roku Attenborough nie tylko pokazuje, jak piękna jest nasza Ziemia, ale też ostrzega przed poważnymi problemami – zmianami klimatu i zniszczeniem środowiska. Ma już 94 lata i mówi, że nasza planeta jest w niebezpieczeństwie. Apeluje do młodych ludzi i polityków, żeby zaczęli działać i ratować naszą przyrodę. Proponuje konkretne rozwiązania, np. zmianę diety na bardziej ekologiczną, sadzenie drzew i korzystanie z odnawialnych źródeł energii.

Film przyrodniczy inny niż wszystkie

Jednak nie wszyscy widzą świat przyrody tak samo. W Afryce, na przykład w Kenii, jest biolog Paula Kahumbu, która prowadzi program „Wildlife Warriors”. Pokazuje ona lokalnych ludzi walczących o ochronę zagrożonych zwierząt i ich środowiska. Kahumbu opowiada historie z perspektywy mieszkańców, a nie z punktu widzenia białego, zachodniego eksperta. To ważne, bo przez długi czas filmy przyrodnicze pokazywały Afrykę tylko jako miejsce pełne egzotycznych zwierząt, pomijając ludzi, którzy tam żyją.

Reklama

Program Kahumbu pokazuje, że ochrona przyrody to nie tylko dbanie o zwierzęta, ale także troska o ludzi, którzy mieszkają w tych miejscach. Walczą z kłusownikami, korupcją i próbują chronić naturę tak, aby pomagać też lokalnym społecznościom. Dziś filmy przyrodnicze zmieniają się. Już nie wystarczy tylko pokazywać piękne zdjęcia zwierząt. Trzeba też mówić o problemach i pokazywać różne punkty widzenia. Film „Życie na naszej planecie” otwiera oczy na globalne problemy, a program „Wildlife Warriors” uczy, jak działać lokalnie, tam gdzie jest to naprawdę potrzebne. Dzięki takim filmom możemy lepiej zrozumieć, jak ważna jest ochrona przyrody i że każdy z nas może coś zrobić, by nasza planeta była zdrowsza.

Reklama
Reklama
Reklama