Reklama

Spis treści:

Reklama
  1. O czym jest polski film „Pętla”?
  2. Oparty na faktach polski film „Pętla”
  3. Twórcy polskiego filmu „Pętla” – Patryk Vega
  4. Obsada i najważniejsze role w polskim filmie „Pętla”
  5. Polski film „Pętla” na Netflix
  6. Krytycy o polskim filmie „Pętla”

O czym jest polski film „Pętla”?

Polski film „Pętla” w reżyserii Patryka Vegi opowiada o aferze podkarpackiej, czyli autentycznej historii Daniela Śnieżka – skorumpowanego policjanta Centralnego Biura Śledczego Policji z Rzeszowa. Film pokazuje, jak Śnieżek nawiązał układ z ukraińskimi bliźniakami Aleksiejem i Jewgenijem R., właścicielami agencji towarzyskich, co pozwoliło mu korzystać z luksusowych przyjemności , a także finansowych korzyści. „Pętla” jest opowieścią o upadku człowieka pochłoniętego przez żądzę władzy, seksu i pieniędzy.

Oparty na faktach polski film „Pętla”

Film „Pętla” wykorzystuje dokumentację i fakty dotyczące afery podkarpackiej, choć scenariusz został uzupełniony fikcyjnymi elementami. Produkcja pokazuje mechanizmy skorumpowanego systemu, w którym policja i prokuratura z Rzeszowa chroniły sieć domów publicznych prowadzonych przez ukraińskich sutenerów. Vega sugeruje w filmie, że istnieją nagrania z ukrytych kamer z udziałem znanych polityków, biznesmenów i duchownych, choć ich autentyczność pozostaje kwestionowana przez prokuraturę i samych oskarżonych.

Twórcy polskiego filmu „Pętla” – Patryk Vega

Reżyserem „Pętli” jest Patryk Vega, znany z kontrowersyjnych i brutalnych produkcji opartej na rzeczywistych aferach. „Pętla” jest nakręcona w charakterystyczny dla reżysera sposób. Wyróżnia się szybkim, teledyskowym montażem oraz scenami pełnymi wulgarnego języka i scen erotycznych.

Obsada i najważniejsze role w polskim filmie „Pętla”

Antoni Królikowski w roli Daniela Śnieżka kreuje postać człowieka uzależnionego od seksu, narkotyków i pieniędzy, który coraz bardziej popada w zakłamanie. Jego metamorfoza jest jednocześnie dramatyczna i momentami trudna do uwierzenia, podparta symboliką biblijną. Katarzyna Warnke wciela się w bezwzględną prokurator, a Piotr Stramowski oddaje wiarygodnie postać boksera Dawida Kosteckiego, jednego ze świadków afery, który zginął w areszcie. Postaci ukraińskich sutenerów oddają bracia Zacharzewscy, którzy prezentują się zaskakująco wiarygodnie. Na ekranie występuje również Henryk Talar gra rolę inspektora policji.

Polski film „Pętla” na Netflix

Film wzbudza wiele emocji zarówno ze względu na kontrowersyjną tematykę, jak i sposób jej przedstawienia. Mimo mieszanych opinii „Pętla” jest dla wielu widzów interesującym obrazem ukazującym zakulisowe mechanizmy skorumpowanej policji i ukraińskich sutenerów na Podkarpaciu. Produkcja stanowi także część znanego już stylu Vegi – łączenia faktów z brutalną fikcją i mocną dawką sensacji.

Reklama

Krytycy o polskim filmie „Pętla”

Filmoznawcy i eksperci kina nie ukrywają swojego niezadowolenia na temat filmu Patryka Vegi. „Pętlę” oceniają raczej negatywnie, pomimo tego warto wyrobić sobie swoje zdanie o tym polskim filmie. Jednak w recenzjach czytamy:

Historia policjanta, który sam nie wiedząc kiedy się to tak naprawdę stało, znajduje się nagle po drugiej stronie prawa, upaja się własną władzą w półświatku i brudnymi pieniędzmi, sprowadzając na siebie zniszczenie, zawierała w sobie materiał na naprawdę wielkie kino. Scorsese zrobiłby z tego religijny moralitet, Ferrara przejmującą opowieść o drodze do samozatracenia, bardziej społecznie zorientowany twórcy opowieść o korumpującej sile pieniądza.
Jakub Majmurek, krytyk niezależny
Straszliwy finał psuje całkiem przyzwoity środek. Dużo moralnych wątpliwości co do zaangażowania i zapraszania prawdziwego gangstera i (aktywnych!) suterenów.
Marcin Prymas, Pełna sala
Reklama
Reklama
Reklama