Reklama

Chociaż film "365 dni" był stałym bywalcem TOP 10 Netfixa, jego obecność na platformie od początku budziła mieszane uczucia – zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Reklama

O czym jest film "365 dni"?

"365 dni" to ekranizacja bestsellerowej powieści Blanki Lipińskiej, która opowiada historię Laury Biel, młodej kobiety porwanej podczas wakacji na Sycylii przez wpływowego mafiosa - Massimo Torricellego. Mężczyzna daje jej 365 dni na to, by się w nim zakochała, oferując jej luksusowe życie w zamian za uwięzienie i całkowitą kontrolę. Między bohaterami rodzi się intensywna i skomplikowana relacja, w której mieszają się pożądanie, fascynacja, ale także lęk i bunt.

Dlaczego "365 dni" budzi tak wiele kontrowersji?

Film "365 dni" od momentu premiery wzbudzał skrajne emocje. Z jednej strony przyciągnął miliony widzów i zdobył status międzynarodowego hitu, z drugiej strony został zmiażdżony przez krytyków za:

  • romantyzowanie przemocy i porwania,
  • promowanie toksycznych relacji,
  • ukazywanie związku opartego na manipulacji i szantażu emocjonalnym.

Historia Laury i Massimo była określana przez recenzentów jako "szkodliwa fantazja", "film gloryfikujący przemoc" i "niebezpieczny przekaz dla młodych widzów". Mimo tych zarzutów, produkcja błyskawicznie trafiła do topki oglądalności w wielu krajach, a widzowie nie kryli swojego zainteresowania fabułą.

Po pięciu latach od premiery pierwsza części, film "365 dni" zostanie usunięty z Netflixa. Ostatnim dniem, w którym widzowie będą mogli obejrzeć go na platformie, będzie 31 marca 2025 roku.

Reklama

"365 dni: Ten dzień" także pod ostrzałem krytyki, ale hitem dla widzów

Nie tylko pierwsza część trylogii wzbudzała emocje. Również kontynuacja, "365 dni: Ten dzień", choć nie zdobyła uznania krytyków filmowych, cieszy się niesłabnącą popularnością wśród subskrybentów Netfliksa. Tuż po premierze w 2022 roku zajmowała wysokie miejsca w TOP 10 w aż 93 krajach. Recenzenci podkreślają, że kolejne części powielają schemat toksycznej relacji, co wywołuje ogromne kontrowersje w środowiskach walczących o prawa kobiet i bezpieczeństwo w związkach.

Reklama
Reklama
Reklama