Jak uzyskać taflę na włosach?

Często, żeby wygładzić włosy i nadać im lustrzany połysk, wybieramy drogę na skróty. Odżywka z silikonami, rozgrzana do czerwoności prostownica, nabłyszczający lakier do włosów. Najbardziej zdeterminowane dziewczyny używają jeszcze triku z piekła rodem i końcowy efekt podkreślają rozświetlaczem do twarzy, nanosząc go pędzlem na włosy. Serio - w internecie znajdziecie mnóstwo tutoriali z taką metodą. Oczywiście jest to droga do nikąd, bo piękna zdrowa tafla na włosach wymaga wielu miesięcy systematycznie wykonywanych zabiegów - tych domowych, i tych profesjonalnych. Dieta dla zdrowych włosów i jej suplementacja to kolejny niezbętny element strategii pt. "tafla na włosach".

Jak wygładzić włosy i uzyskać efekt tafli?

1. Olejowanie włosów

Tu też łatwo trafić w ślepą uliczkę. W pogoni za pięknymi włosami rzucamy się na każdy hit internetu i stosujemy go bez umiaru. Olej kokosowy, olej rycynowy, olej arganowy, olej musztardowy to te najczęściej wymieniane wśród najlepszych specyfików do włosów. Rzadko jednak pisze się o tym, że stosowane za często, wcierane w skórę głowy i na całej długości włosów, duszą i zapychają mieszki włosowe a łuski włosa po prostu zalepiają. Poza tym nie każdy olej będzie nadawał się dla każdego. 

Podstawą jest określenie rodzaju włosa - pomoże Ci w tym trycholog oglądający łodygę w dużym powiększeniu. Dla włosów wysokoporowatych najlepsze będą oleje o dużych cząsteczkach (macadamia, migdałowy, orzechowy, z wiesiołka, czy z pszenicy). Niskoporowatym włosom mogą pomóc jedynie oleje o cząsteczkach małych (kokosowy, lniany, palmowy).

Zobacz: Ranking olejków nawilżających do włosów - TOP 6 według ELLE.pl

2. Keratyna na włosy

Czym jest keratyna? To białko, naturalny budulec włosa. W kosmetykach występuje także w formie podkręconej syntetycznie, ale jej pełne właściwości wykorzystują salony w profesjonalnych zabiegach. Keratynowe prostowanie i wygładzanie włosów przyszło do nas z Brazylii, gdzie najpopularniejszą usługą jest Brazilian Blow Out, dzięki któremu kobiety o puszących się, zniszczonych włosach wychodzą z salonu właśnie z pożądaną "taflą". Taka regeneracja jest ratunkiem także dla włosów zniszczonych przez słoną wodę i słońce. Keratynę robi się także na włosach rozjaśnianych, farbowanych i naruszonych innymi procesami chemicznymi. Keratynowe specyfiki poza swoim głównym składnikiem zawierają też organiczne dobra: ekstrakty z olejków, roślinne wyciągi i kwasy tłuszczowe. Wszystko po to, by utworzyć na włosach barierę ochronną. 

 Keratynowe wygładzanie włosów rozpoczyna się nałożeniem preparatu z keratyną i wprasowaniu go w łodygi za pomocą ceramicznego przyrządu rozgrzanego do około 200 stopni Celsjusza. W tym czasie specyfik wypełnia ubytki włosa a temperatura pozwala mu wniknąć głęboko w jego strukturę. Ma na to kilkadziesiąt minut. Po umyciu włosów fryzjer suszy je chłodnym powietrzem. Efekt tafli utrzymuje się kilka miesięcy, ale pod warunkiem, że przez pierwszych kilka dni stosujemy się do wymagającej instrukcji. Nie można wiązać włosów mocno gumką, spinać ich i stylizować.

3. Trio: emolienty, humektanty i proteiny

To składniki, których powinnaś szukać na etykietach preparatów do włosów jakich używasz.

Emolienty to substancje tworzące warstwę okluzyjną. To ochronny film, który chroni włos przed utratą wilgoci, uelastyczniający i zmiękczający. Słowem: wzystkie olejki, woski, lekkie, najlepiej zmywalne silikony. Zapobiegają odparowywaniu wody z włosa i utracie nawilżenia, które dają humektanty. Te ostatnie z kolei wiążą wilgoć, ale muszą być wykończone emolientem. Najlepsze humektanty to: mocznik, kwas hialuronowy, panthenol, gliceryna, aloes, miód i wyciągi z ziół. Proteiny to z kolei białka i aminokwasy: jedwab, keratyna, kolagen, proteiny soi, pszenicy,  jajka, piwo. 

To trio to więc odżywcza dieta dla włosów podawana od zewnątrz. Zawsze w kolejności: proteina, humektant, emolient.

4. Dieta 

Dieta na zdrowe włosy to podstawa uzyskania gładkiej tafli. Niestety tu nie działa nic na szybko. Nowy sposób żywienia wraz z suplementacją trzeba wdrożyć w życie na kilka miesięcy przed zabiegami zewnętrznymi. Co wprowadzić do jadłospisu? Zdrowe tłuszcze, mięso ryb, orzechy, masło orzechowe (100% orzechów), surowe kakao, marchew, kalarepa, zielenina i awokado to podstawa. Zdrowym składnikom trzeba też dać turbodoładowanie. 

Naturalne suplementy dobre dla włosów to: biotyna, kwasy Omega-3, żelazo, cynk, spirulina, skrzyp, witamina A+E a także jod.

4. Suszenie chłodnym powietrzem

Zapomnij o gładkiej tafli włosów, jeśli suszysz je gorącym powietrzem. To ono otwiera łuski włosa i pozostawia je w tym stanie. Chłodny powiew natomiast zamyka je, a włos staje się gładki i zachowuje w sobie składniki odżywcze wmasowanych preparatów i wcierek. Dobrze jeśli do etapu suszenia dołożysz jonizację, na przykład przeczesując włosy szczotką jonizującą.

5. Domowe laminowanie włosów

Laminowanie włosów to jedna z metod, które dają efekt natychmiastowy, choć dość krótkotrwały (włosy pozostają gładkie nie dłużej niż dwa tygodnie). Co warte uwagi - to zabieg, który będzie cię kosztował nie więcej niż 3 złote i wykonasz go w domu.

Musisz przygotować:

żelatynę (potrzebna będzie płaska łyżka)

łyżka nawilżającej odżywki do włosów

pół łyżki oleju kokosowego

1/4 szklanki gorącej wody

Rozpuść w wodzie żelatynę i dobrze wymieszaj zawiesinę, dodaj do niej odżywkę i olej. Po umyciu włosów wmasuj w nie całość i zabezpiecz włosy foliowym czepkiem. Głowę owiń podgrzanym ręcznikiem. Spłucz włosy po 45 minutach.

Czytaj też: Jak wyprostować i wygładzić włosy bez prostownicy >>