Swetry z alpaki: wełna lamy, która grzeje

Swetry dobrej jakości to te, które wykonane są albo w całości z naturalnych materiałów albo mają ich wysoką zawartość procentową. Dzięki temu spełniają swoją podstawową funkcję, to znaczy: grzeją i chronią przed mrozem. By rzeczywiście tak było, radzi się unikać tych uszytych w całości z dzianin akrylowych i poliestrowych, ponieważ oba materiały są syntetyczne i powstały z pochodnych ropy naftowej, zupełnie jak plastik, dlatego są nieprzewiewne i nieprzyjemne w zetknięciu ze skórą, mogą wywoływać uczulenia oraz zwiększają potliwość. Odpowiedzią jest tutaj wełna - włókno naturalne otrzymane z sierści zwierząt, najczęściej owiec, które ma szerokie zalety (zimą zatrzymuje ciepło, a latem przepuszcza powietrze, odprowadza wilgoć, pochłania promieniowanie UV, jest antybakteryjna, biodegradowalna, odporna na ogień i trwała). 

Wyrobami z owczej sierści zachwycano się już w czasach przed naszą erą - pierwsze wspomnienia na ten temat znaleziono w Kodeksie Hammurabiego, co znaczy, że wełniane swetry noszono już nawet w 1730 roku p.n.e. (a może i nawet wcześniej!). Sierść owiec nie jest jednak jedynym źródłem wełny (chociaż, poza klasyczną, wymienia się tu też takie, jak merynos, szetland i szewiot). Istnieje jej kilka rodzajów, między innymi wełna kozia - moher i kaszmir, królicza - angora, wielbłądzia - wikunia oraz lam - alpaka. 

Najpiękniejsze swetry z dobrym składem. Modele na zimę 2022, które będziemy nosić przez kolejne lata>>

Alpaka w Lincoln Park Zoo w amerykańskim Chicago / GettyImages

Także wełna z alpaki ma swoje podrodzaje - można tutaj wyróżnić tę pozyskiwaną z sierści puszystej rasy Huacaya, która jest bardziej zbliżona do owczej oraz rasy Suri (to bardzo rzadkie alpaki połuniowoamerykańskie o długiej zwisającej sierści, która przypomina dredy i zbliżona jest do jedwabiu).

Wełna z lamy czy alpaki ma bardzo podobne właściwości do klasycznej wełny owczej, jednak różni się pod kilkoma względami. Przede wszystkim jest jeszcze cieplejsza, bardziej delikatna i miękka w dotyku, przyjazna dla skóry oraz hipoalergiczna (nie zawiera lanoliny, więc nie uczula i może być noszona przez alergików). Ponadto jest ona ognioodporna i wodoodporna, a także wytrzymała i nie zużywa się tak szybko. 

Dobrze jest wybierać te swetry z alpaki, które w 100 % wykonano z tego rodzaju wełny lub są jej duże domieszki w składzie. Przyjmuje się, że powinno to być minimum około 60-70 %, by taki sweter zachowywał swoje grzewcze właściwości. Jeśli jednak mamy do czynienia z kilkoma rodzajami wełny (przykładowo miks wełny owczej i wełny alpaki), można je ze sobą liczyć procentowo, bo dalej będą mieć te same cechy. Niektórzy materiałoznawcy twierdzą też, że niewielkie domieszki akrylu w takim kardiganie czy pulowerze pozwalają zachować formę swetra i ułatwiają jego pielęgnację.

Swetry w stylu Instagramerek – gdzie je kupić? Tych 5 modeli warto mieć w swojej szafie>>

Swetry z alpaki: gdzie kupić? Te modele pozwolą Wam przetrwać mrozy (i są tak piękne, że będziecie je nosić do wiosny) / GettyImages

Co jeszcze istotne w przypadku alpaki - tę wełnę trzeba prać ręcznie, koniecznie w letniej wodzie (o maksymalnej temperaturze 30 stopni Celsjusza) z użyciem delikatnego detergentu lub w pralce w programie do wełny z najmniejszym możliwym wirowaniem i bez suszenia bębnowego. Można ją też odświeżać za pomocą parownicy. Alpakę trzeba suszyć na płasko, by się nie odkształciła i nie rozciągnęła. 

Swetry z alpaki: gdzie kupić? Lista sklepów

W poszukiwaniu swetrów z alpaki zajrzałyśmy zarówno do marek bardziej w kierunku high fashion, jak i popularnych sieciówek czy niezależnych skandynawskich brandów. Na naszej liście znalazły się między innymi kobaltowy prosty sweter z metką COS, oversize'owy model w kolorze kawy z mlekiem od Arket, kardigan Nanushka w wersji lilac, biała chmurka Toteme, kanarkowy pulower Ganni, brązowy v-neck Re/done we wzory etno, sweter w tęczowe paski projektu Doen, egzemplarz Everlane w czerni, beżowy projekt & Other Stories, miedziany sweter Zara czy warkoczowy gołębi model od H&M.

Poza tym polecamy też zajrzeć do sklepów vintage i butików z odzieżą używaną, gdzie często można kupić świetnej jakości autentyki sprzed dekad (a poza tym to bardzo dobre dla Planety i ekologiczne rozwiązanie). 

Najpiękniejsze czarne swetry na zimę 2022. Stylowe i ciepłe propozycje na mroźną pogodę>>

Swetry z alpaki: gdzie kupić? Kardigan projektu Nanushka / mat. prasowe Nanushka

Zdjęcia wszystkich wybranych przez nas swetrów z alpaki oraz z domieszką wełny lam znajdziecie w naszej galerii (wraz z ich aktualnymi cenami). Psst, dodałyśmy też kilka streetowych inspiracji, jeśli zastanawiacie się, jak jeszcze można wystylizować takie dzianiny. 

Modne norweskie swetry. Wełniane modele w stylu chic & cozy, które naprawdę grzeją (nie bez powodu robią furorę na ulicach)>>

Swetry z "Gilmore Girls". Ulubiony model głównej bohaterki serialu kupicie teraz w każdej sieciówce>>