Pradawny zwyczaj powraca do łask, by odświeżyć nasze wnętrza i nas zrelaksować. Smużenie ziół znane było już w starożytności w wielu plemiennych kulturach. Na pewno słyszałaś o  palo santo, które paliło się niegdyś podczas rytuałów wypędzających z domu złego ducha. W naszych rodzimych tradycjach słowiańskich służył do tego "smugowy kij". To nic innego jak wiązka polnych kwiatów i wyselekcjonowanych, magicznych ziół. 

Smużenie ziół - rytuał oczyszczania

Smużenie to praktyka spalania "świętych ziół" w celu duchowego oczyszczenia. Zioła i kwiaty używane do smużenia stanowią nieprzypadkową kompozycję. Wydzielający się z nich dym odpręża, odgania negatywne myśli, oczyszcza powietrze, wspomaga koncentrację, a nawet gwarantuje lepszy sen. Warto zaznajomić się z wiedzą o ziołach i wybrać do smużenia te, które najlepiej zadziałają na nasze schorzenia.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SLAVIC TRIBES (@polishfolks) Maj 7, 2019 o 5:32 PDT

Smużenie ziół - leczenie zapachem

Rytuał palenia ziół ma wiele zalet. Pierwszą z nich jest to, że nic nie kosztuje. Wiązki smugowe można zrobić samemu i jest to całkiem przyjemna aktywność. Wystarczy, że zbierzemy potrzebne rośliny oraz przygotujemy sznurek. Najpierw warto zapoznać się z rodziną ziół najbardziej cenionych przez naszych przodków.

Zioła słowiańskie i ich właściwości:

Szałwia - oczyszcza negatywną energię z ludzi i otaczających przedmiotów

Tymianek - zwalcza negatywne myśli

Rozmaryn - ochrania i wzmacnia siłę umysłu

Piołun - uspokaja i gwarantuje dobry, świadomy sen

Chmiel - uspokaja, usypia, ogranicza apetyt

Płatki róż - uspokajają, przynoszą miłość, pomagają w medytacji

Igły sosnowe - oczyszczają płuca

Mięta pieprzowa - rozluźnia nerwy

Jałowiec - silnie oczyszcza, zabezpiecza przed chorobami

Goździki - zmniejszają apetyt na nikotynę

Rumianek - silny antydepresant

Melisa - uspokaja, oczyszcza duchowo

Lawenda - koi nerwy

Nagietek - wnosi harmonię w uczuciach

Koper - przynosi szczęście, ochrania

Sprawdź też: Niezwykła moc ziół: symbolika, rodzaje i właściwości lecznicze. Jak działają lawenda, pokrzywa, niecierpek, czy dziurawiec?

Smużenie ziół - jak zrobić kij smugowy?

1. Zacznij od przycięcia kwiatów i ziół tak, aby miały ten sam wymiar. Zawiąż długi sznurek wokół podstawy bukietu ziół i owijaj go, aż dojdziesz do szczytu. Zrób to tak mocno, jak to możliwe, aby sznurek pozostawał związany, gdy kwiaty wyschną i się skurczą. Gdy dojdziesz do szczytu bezpiecznie zawiąż sznurek, po czym odetnij jego nadmiar.

2. Odetnij wszelkie zioła wystające poza sznurek. Następnie odłóż swój kij smugowy na bok i pozwól mu wyschnąć przez co najmniej dwa tygodnie. Aby go użyć, rozpal zaschniętą wiązkę ziół zapalniczką lub zapałką. Zacznij nim smużyć od pokoju w domu najbardziej wysuniętego na wschód, okrążając pomieszczenie ruchem w kierunku zgodnym z ruchem wskazówek zegara, wysoko unosząc palącą się smużkę.

3. Oczyść każdy pokój w podobny sposób. Na koniec ugaś dym pod bieżącą wodą i odstaw kij smugowy do wyschnięcia. Możesz użyć tej samej wiązki smugowej wiele razy, dopóki nie pozostanie już nic do spalenia.

Pamiętaj, że każde palenie ziół ma charakter ceremonialny. Do przechowywania swoich wiązek smugowych powinnaś poświęcić specjalne naczynie. Smużenie ziołami ma najlepszy skutek, gdy wykonuje się je w nowiu lub w pełni księżyca. 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez SLAVIC TRIBES (@polishfolks) Maj 17, 2019 o 5:29 PDT