Skóra odwodniona to problem, który dotyczy wszystkich typów cery – suchej, tłustej i mieszanej. Często trudno ją rozpoznać, bo jej objawy są niespecyficzne, mogą przypominać alergię lub podrażnienie. Jeśli jednak twoja cera jest szara, pozbawiona blasku, chropowata, łuszczy się i piecze (nawet jeśli z natury masz skórę tłustą z zaskórnikami) – to znak, że nieodpowiednio lub niewystarczająco ją nawilżasz.

Skóra odwodniona – objawy

Podstawowym objawem, który może wskazywać na odwodnienie skóry, jest uczucie ściągnięcia i łuszczenie się naskórka, zwłaszcza po myciu. Do innych symptomów można zaliczyć:

  • swędzenie i/lub pieczenie skóry,
  • brak elastyczności (skóra marszczy się po naciągnięciu, widoczne są na niej charakterystyczne drobne linie),
  • zaczerwienienie,
  • podrażnienie,
  • rozszerzone pory.

Skóra odwodniona – przyczyny

Bezpośrednią przyczyną odwodnienia skóry jest zwiększenie TEWL (z ang. Trans Epidermal Water Loss), czyli przeznaskórkowej utraty wody. Zdrowa skóra posiada naturalną barierę chroniącą przed tym zjawiskiem, czyli płaszcz hydrolipidowy. Gdy bariera ta ulega uszkodzeniu, woda zgromadzona w głębszych warstwach skóry wędruje do naskórka i szybko odparowuje.

Czynniki, które niszczą naturalny płaszcz ochronny skóry i zwiększają TEWL to między innymi:

  • niedostateczne nawilżanie cery od zewnątrz;
  • mycie skóry kosmetykami o agresywnym działaniu, z dużą ilością detergentów SLS i SLES, lub wysuszającym mydłem;
  • niesprzyjające warunki atmosferyczne (wiatr, deszcz, niskie temperatury);
  • suche powietrze w pomieszczeniach;
  • promieniowanie słoneczne;
  • wysuszające kuracje dermatologiczne (np. przeciwtrądzikowe z retinoidami);
  • stres;
  • używki (alkohol, papierosy);
  • picie niewystarczających ilości wody w ciągu dnia.

Czytaj też: 7 sposobów na lepsze nawilżenie skóry, których dotąd nie znałaś

Warto dodać, że posiadanie cery tłustej wcale nie chroni przed odwodnieniem, ponieważ sebum gromadzące się na powierzchni skóry nie nawilża jej. Dlatego posiadaczki przetłuszczającej się cery także mogą skarżyć się na uczucie ściągnięcia, pieczenie czy łuszczenie naskórka. Niekiedy nawet odwodnienie jest u nich częstsze, bo używają zbyt silnych substancji oczyszczających do odtłuszczenia skóry. Ta z kolei broni się przed wysuszeniem zwiększając produkcję sebum i błędne koło zamyka się.

Zobacz też: Suche skórki na twarzy - jak się ich pozbyć?

Skóra odwodniona a sucha – jaka jest różnica?

Sucha skóra zdradza objawy odwodnienia, ale te dwa pojęcia się różnią. Odwodnienie jest stanem przejściowym – odpowiednia pielęgnacja jest w stanie całkowicie zwalczyć jego objawy. Natomiast sucha skóra to cecha stała i zazwyczaj dana na całe życie. Dbanie o taką cerę wymaga używania bogatych kremów nawilżających i łagodnych, niewysuszających środków oczyszczających.

Sprawdź: Jaki masz typ cery? Zrób test

Skóra odwodniona – jak ją nawilżyć?

Jeśli podejrzewasz, że twoja skóra może być odwodniona, w pierwszej kolejności powinnaś odstawić środki myjące na bazie detergentów. Zamiast szorować twarz wodą z mydłem, postaw na delikatne oczyszczanie 2-etapowe. Ten koreański rytuał jest jednym z tajemnic gładkiej i idealnie nawilżonej skóry Koreanek. Pierwszy krok polega na zmyciu makijażu i zanieczyszczeń olejkiem, który należy wmasować w skórę i zetrzeć z twarzy np. zwilżonym płatkiem kosmetycznym lub wilgotnym ręcznikiem. Wybierz produkt, który pielęgnuje, a jednocześnie nie powoduje powstawania zaskórników, np. wielofunkcyjny olejek Stay Pure Annabelle Minerals. Możesz używać go także do nawilżania suchych końcówek włosów albo dodawać parę kropel do porcji kremu nawilżającego.

Krok drugi polega na zmyciu tłustej warstwy olejku wodą i łagodnym żelem lub pianką oczyszczającą.

Następnie koniecznie przetrzyj lub spryskaj twarz tonikiem, który przywróci neutralne pH skóry i zapobiegnie jej ściągnięciu.

Dopiero po tak przeprowadzonym rytuale oczyszczania, połóż na twarz krem nawilżający, który wzmocni barierę hydrolipidową i zapobiegnie utracie wody z naskórka.

Zobacz też: Serum z kwasem hialuronowym - przeciwzmarszczkowy booster. Jakie wybrać?

Najlepsze kremy do skóry odwodnionej

Dobry krem, który ma za zadanie zatrzymać wilgoć w naskórku, powinien zawierać substancje głęboko nawilżające i regenerujące, które pomogą w odbudowaniu uszkodzonego płaszcza hydrolipidowego. Niezastąpione są pod tym względem naturalne masła: shea oraz kakaowe. Zawierają witaminy A i E chroniące przed działaniem wolnych rodników i przyspieszające procesy naprawcze w skórze. Ponadto tworzą na jej powierzchni ochronny film, który zapobiega ucieczce wody oraz chroni przed czynnikami zewnętrznymi – mrozem, wiatrem, a także słońcem (masło shea ma naturalny filtr SPF 6). Jedyny warunek: obecne w kremie masła muszą być nierafinowane, bo tylko wtedy zachowują wszystkie swoje właściwości.

Wybierz na przykład krem Ili Ola z 50-procentową zawartością nierafinowanego masła shea, masłem kakaowym, olejkiem z nasion baobabu i olejem kokosowym. Składniki te nie tylko zapobiegają ucieczce wody z naskórka, ale także mają działanie przeciwstarzeniowe.  W badaniu aparaturowym wykazano zmniejszenie zmarszczek na twarzy  średnio o 10% już po 4 tygodniach regularnego stosowania kremu Ili Ola. Z kolei wartość TEWL zmniejsza się o 35% już w 2 godziny po jego zastosowaniu. Produkt wykazuje też działanie ujędrniające – badania wykazały, że po 4 tygodniach ujędrnia skórę aż o 75%. Dostępny jest w dwóch wersjach: naturalnej, bezzapachowej, oraz z aromatem orientalnych olejków eterycznych.

Systematyczne stosowanie kremów z wysoką zawartością naturalnego masła shea i kakaowego jest w stanie wyregulować procesy łuszczenia, wzmocnić barierę ochronną skóry, przywrócić jej blask i elastyczność.