Podkład mineralny jest niezwykle łagodny dla skóry, ponieważ zawiera wyłącznie składniki naturalnego pochodzenia: tlenek cynku, tlenek żelaza, dwutlenek tytanu, krzemionkę, mikę. Część z nich ma właściwości lecznicze (np. tlenek cynku pomaga goić wypryski), a przy tym dobrze maskuje przebarwienia i niedoskonałości idealnie wtapiając się w cerę. Ze względu na hipoalergiczną formułę, podkłady mineralne początkowo stosowane były tylko przez kobiety po przebytych zabiegach medycyny estetycznej. Obecnie polecane są wszystkim, niezależnie od typu skóry, choć największe korzyści z używania podkładu mineralnego odniosą osoby z cerą wrażliwą i problematyczną.   

Podkład mineralny – jak działa na skórę?

Dobroczynny wpływ podkładów mineralnych na cerę wynika z obecności w ich składzie naturalnych minerałów: przede wszystkim tlenku cynku oraz dwutlenku tytanu.

Tlenek cynku reguluje wydzielanie sebum, łagodzi stany zapalne (pryszcze), działa antybakteryjnie i przyspiesza procesy gojenia. Zwalcza też wolne rodniki, dzięki czemu hamuje procesy starzenia. Dwutlenek tytanu z kolei działa jak naturalny filtr przeciwsłoneczny, chroniąc skórę przed szkodliwym promieniowaniem UVB i UVA. Zawierające go podkłady mineralne zapewniają ochronę przeciwsłoneczną na poziome SPF 15-20.

Dzięki lekkiej, naturalnej formule, podkłady mineralne nie zapychają porów i nie obciążają skóry. Ich skład jest krótki (zawierają tylko 5-6 minerałów) i pozbawiony jest chemicznych substancji, które występują w zwykłych, drogeryjnych podkładach, np. parabenów, konserwantów, olejów mineralnych, silikonów. Te cechy sprawiają, że podkłady mineralne polecane są zwłaszcza osobom z cerą tłustą, trądzikową, a przy tym wrażliwą i alergiczną. Jednak sprawdzą się nawet gdy masz cerę normalną czy mieszaną – musisz tylko wybrać podkład o właściwościach rozświetlających, z większą ilością miki w składzie.

Czytaj też: Podkład matujący do cery tłustej - ranking TOP 6

Podkład mineralny – jak go nakładać?

Sypka formuła podkładu mineralnego często rodzi pytanie: jak go nałożyć, żeby dobrze pokrył niedoskonałości i przebarwienia, a jednocześnie żeby się nie "ciastkował"? To prostsze niż się wydaje. Minerały świetnie trzymają się skóry, dlatego wystarczy jedna cienka warstwa, aby ujednolicić koloryt cery oraz zatuszować drobne defekty skórne.

Pamiętaj, aby przed aplikacją podkładu mineralnego nałożyć na twarz krem nawilżający, dzięki czemu uzyskasz jeszcze bardziej naturalne wykończenie i przedłużysz trwałość makijażu.

Zobacz też: Lekkie kremy nawilżające do cery tłustej - które polecamy?

Najwygodniej i najszybciej jest nakładać podkład mineralny na sucho za pomocą pędzla kabuki lub flat top o gęstym, zbitym włosiu. Idealnie do tego celu nadają się pędzle Annabelle Minerals, ponieważ zostały stworzone specjalnie z myślą o makijażu mineralnym i najlepiej współpracują z sypkimi produktami. Mają drewniane, lakierowane rączki i nie gubią włosia nawet podczas mycia. Flat top zapewnia mocny efekt krycia, natomiast kabuki nieco delikatniejszy.

Jeśli masz odpowiedni pędzel, postępuj według następujących kroków: odrobinę proszku wysyp na wieczko opakowania i „wtłocz” go we włosie pędzla okrężnymi ruchami. Następnie takimi samymi, kolistymi ruchami rozpocznij aplikację podkładu na twarzy, zaczynając od środkowych partii, a następnie przesuwając się ku zewnętrznym. Jeśli jedna warstwa nie zdołała pokryć niedoskonałości, zaaplikuj drugą. Nie musisz się bać, że podkład mineralny zacznie wyglądać sztucznie, bo minerały na tyle dobrze wtapiają się w cerę, że stają się niemal niewidoczne na twarzy.

Sprawdź: Jak nakładać podkład, aby był niewidoczny?

Podkład mineralny można też nakładać na mokro – wtedy efekt krycia jest mocniejszy, a produkt dłużej trzyma się na twarzy. W tym celu przed nałożeniem spryskaj pędzel wodą, aby był lekko wilgotny (ale nie mokry). Następnie wtłocz podkład we włosie, stemplującymi ruchami nałóż na twarz, a następnie rozetrzyj w sposób okrężny. Dzięki temu, że pędzel jest wilgotny, wtłoczony w niego proszek nabiera bardziej kremowej konsystencji i mocniej przylega do skóry. Do spryskania pędzla wybierz np. wodę termalną, hydrolat czy nawilżającą mgiełkę – w ten sposób spotęgujesz pielęgnacyjne właściwości makijażu. Świetnie sprawdzi się np. esencja w mgiełce Miya z kwasem hialuronowym i witaminami, o pięknym zapachu kokosa lub świeżych kwiatów.

Podkład mineralny – jaki wybrać?

Na polskim rynku najpopularniejsze marki oferujące podkłady mineralne to Annabelle Minerals, Lily LoloClaré Blanc, Earthnicity oraz bareMinerals. Postanowiłyśmy przyjrzeć się bliżej produktom wszystkich czterech firm oraz wyróżnić ich wady i zalety.

Podkłady mineralne Annabelle Minerals

Ta marka przetarła w Polsce szlaki makijażowi mineralnemu i przyczyniła się do jego ogromnej popularności. Główne zalety podkładów Annabelle to:

  • bardzo duży wybór odcieni, w tym jeden z nich – Golden Fairest – pasuje do 70% karnacji u Polek. Co ważne, możesz wybierać spośród odcieni z neutralnymi, różowymi bądź żółtymi podtonami, w zależności od typu twojej urody i karnacji;
  • atrakcyjna cena oraz wydajność – słoiczek 4-gramowy kosztuje 39,90 zł i nawet przy codziennym stosowaniu wystarcza nawet na pół roku (same się o tym przekonałyśmy);
  • możliwość wyboru spośród trzech formuł: matującej (do cery tłustej, mieszanej), kryjącej (do cery z dużymi niedoskonałościami), rozświetlającej (do cery normalnej, mieszanej);
  • bardzo naturalny wygląd i wystarczające krycie;
  • wygodne opakowanie z dozownikiem i przekręcanym wieczkiem.

To najlepszy podkład na początek przygody z makijażem mineralnym. Dzięki przystępnej cenie możesz sprawdzić, czy ten naturalny rodzaj makijażu ci służy i jest dla ciebie wygodny.

Podkłady mineralne Annabelle Minerals mają jednak kilka wad. Te najczęściej powtarzające się w recenzjach to:

  • umiarkowana trwałość – przy cerze bardzo tłustej podkład może się łatwiej ścierać i wytrzymywać do 4-5 godzin bez uszczerbku (rozwiązaniem może być aplikowanie podkładu na mokro, co zwiększa jego trwałość);
  • podkreślanie suchych skórek – podkład może uwidoczniać tzw. suche skórki w okolicach nosa, brody czy czoła, dlatego przed zrobieniem makijażu ważne jest dobre nawilżenie cery;
  • umiarkowane krycie – żeby dobrze zakryć większe wypryski czy przebarwienia, trzeba dodatkowo posłużyć się korektorem (Annabelle Minerals ma w swojej ofercie także korektory mineralne).

Podkłady mineralne Earthnicity

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez earthnicity mineral (@earthnicitymineralspl) Sty 24, 2019 o 4:52 PST

Druga najbardziej popularna marka podkładów mineralnych to Earthnicity. Co je wyróżnia? Cząsteczki minerałów są bardziej zmielone, przez co podkład ma bardziej jedwabiste wykończenie. To sprawia, że marka ma swoje wierne grono zwolenniczek, którym zależy na efekcie nieskazitelnie gładkiej skóry. Inne plusy Earthnicity to:

  • bardzo dobre krycie – tutaj jedna warstwa kryje lepiej niż w przypadku Annabelle Minerals, choć i tak w większości przypadków lepiej aplikować 2 warstwy;
  • dobra trwałość – według wielu recenzentek jest największa spośród wszystkich marek;
  • długotrwałe zmatowienie cery;
  • idealnie stapia się ze skórą i daje naturalny wygląd.

Podkład mineralny Earthnicity ma też kilka wad:

  • wysoka cena – za słoiczek 9-gramowy trzeba zapłacić prawie 90 złotych (jednak można kupić kilka mniejszych próbek, aby wypróbować kolor i sprawdzić, który będzie najodpowiedniejszy);
  • ograniczony wybór odcieni, zwłaszcza o żółtym zabarwieniu (takie dobrze kryją zaczerwienienia);
  • ze względu na drobno zmieloną konsystencję, mogą pylić podczas aplikacji;
  • wewnątrz opakowania nie ma przekręcanego sitka, więc podkład może się wysypywać w środku.

Podkłady mineralne Claré Blanc

Kolejną marką na polskim rynku, która oferuje świetnej jakości podkłady mineralne jest Claré Blanc. Jej produkty zamknięte są w pięknych, ekskluzywnych opakowaniach z wygodnym przekręcanym sitkiem. W portfolio brandu, obok podkładów, można znaleźć cienie, róże, rozświetlacze, bronzery, korektory czy pędzle do makijażu mineralnego. Niektóre z produktów marki są ulubieńcami profesjonalnych wizażystów i influencerek urodowych - jak np. słynny puder rozświetlający Magic Dust.

Tym, co wyróżnia podkłady Claré Blanc jest:

  • jedwabista konsystencja, która daje efekt "photoshopa na żywo";
  • dodatek substancji pielęgnujących skórę: olejku jojoba, jedwabiu, witamin i aminokwasów;
  • dostępność podkładów mineralnych w formie nie tylko sypkiej, ale i prasowanej;
  • duży wybór odcieni - od zimnych i jasnych po ciepłe i ciemne.

Wśród ich nielicznych wad można wymienić:

  • dość wysoką cenę za pełnowymiarowe opakowanie;
  • niezbyt mocne krycie (żeby było zadowalające, trzeba nałożyć 2-3 warstwy);
  • ograniczoną dostępność.

Podkłady mineralne Lily Lolo

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez Lily Lolo (@lilylolouk) Mar 22, 2018 o 3:02 PDT

Obok Earthnicity jest najczęściej wymieniany jako najlepszy podkład mineralny dostępny na rynku. Wyróżnia go najmocniejsze krycie spośród wszystkich marek. Oprócz tego:

  • jest trwały – według większości recenzentek trzyma się na twarzy cały dzień bez poprawek;
  • świetnie matuje;
  • duża wydajność – starcza na 6-7 miesięcy przy codziennym stosowaniu;
  • bardzo ładnie wygląda na twarzy i praktycznie go nie widać.

Jeśli chodzi o wady podkładu mineralnego Lily Lolo to:

  • ma wysoką cenę – opakowanie 10-gramowe kosztuje ok. 100 zł;
  • może wysuszać (dlatego lepiej sprawdza się w przypadku cer trądzikowych i tłustych)
  • ma ograniczoną paletę odcieni (część dziewczyn deklaruje, że musi mieszać 2 odcienie, żeby uzyskać idealny dla siebie).

Podkłady mineralne bareMinerals

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Post udostępniony przez bareMinerals (@bareminerals) Sty 12, 2019 o 8:39 PST

Marka bareMinerals jest popularna wśród gwiazd - jej ambasadorkami są Rosie Huntington-Whiteley i Hailey Bieber. Podkład mineralny ORIGINAL to jej kultowy produkt, który zawiera jedynie 5 składników. Dziewczyny wśród zalet produktu zwykle wymieniają:

  • dobre krycie;
  • dużą gamę odcieni;
  • efekt "healthy glow" na twarzy;
  • dostępność - można go kupić w Sephorze (podczas gdy większość innych podkładów mineralnych tylko przez internet lub w zaledwie kilku sklepach stacjonarnych w całej Polsce).

Nieliczne wady produktu od bareMinerals to:

  • wysoka cena - ok. 100 zł za 9 g;
  • średnia trwałość - według większości recenzji pod koniec dnia zostaje go na twarzy dosyć mało.

Podkłady mineralne w płynie 

Oddzielną kategorią produktów są podkłady mineralne w płynie. Są to naturalne fluidy, w których drobinki minerałów zostały wymieszane ze składnikami o płynnej konsystencji, takimi jak naturalne olejki, gliceryna czy roślinne emolienty. Dobry podkład mineralny w płynie nie powinien za to zawierać silikonów, które są typowym składnikiem kosmetyków koncernowych. Niekiedy zastępowane są one składnikami pochodzenia naturalnego - np. bareMinerals ma w swoim portfolio świetnie oceniany podkład Complexion Rescue, w którym silikony zastąpione zostały alkanami kokosowymi. Są one lżejsze niż naturalne oleje, a jednocześnie dobrze nawilżają i wygładzają porowatą strukturę skóry.

Inne marki, które mają w ofercie podkłady mineralne w płynie to np. Jane Iredale, Naturativ oraz Idun Minerals.

Naturalne podkłady do twarzy z dobrym składem - ranking top 8 >>>